Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Na most akkor istent ki...

Na most akkor istent ki teremtette?

Figyelt kérdés
A biblia egy nagy keresztes mesekönyv, semmi más!
2011. jan. 22. 21:24
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
82%

Szia!


Sok minden más mellett az idő dimenziójában élünk, melyben egyik esemény követi a másikat. Az idő múlik, és közben minden öregszik. Életünk során megtanuljuk, hogy minden okozat valamilyen oknak köszönhető. Össze is lennénk zavarodva, ha ez nem így lenne. Éppen ezért nehéz elképzelni az első okot, azt pedig még nehezebb, hogy mi volt, ha egyáltalán volt valami, az "Első Ok" előtt.


Ahogy megteremtette Isten a világegyetemet és mindent, ami abban van, éppúgy hozta létre az időt is. Mindennek volt kezdete, beleértve a világűrt és az időt is. Következésképpen Isten mind a világűrön, mind az időn kívül helyezkedik el. Ez azt jelenti, hogy változhatatlan. Neki nem volt kezdete, és nincs vége.


A kérdéshez még inkább hozzátartozik, hogy Isten perspektívájából nézve az okozatot nem előzi meg az ok. A Biblia szerint Isten látja a kezdetet és a véget (Jelenések könyve 1:8, 21:6, 22:13). A kérdés, hogy ki alkotta Istent az idők kezdete előtt, a megértés hiányát tükrözi - ámbár egyszer majdnem mindegyikünk eltűnődött már ezen. Istent senki nem "alkotta", Ő örökkévaló, az időn kívül helyezkedik el, és már az idő kezdete előtt létezett.


Néhány évvel ezelőtt egyik gyermekem is feltette nekem ezt a kérdést, amikor az egyik este éppen készültem őt ágyba dugni. Arra ugyan nem emlékszem, hogy mit válaszoltam, de abban biztos vagyok, hogy amit mondtam, az nem állta meg a helyét. Több évem volt rá, hogy gondolkozzam rajta, és ez valamiféleképpen segített abban, hogy megfejtsem az előző két bekezdés logikáját, amit még nehezebb elképzelni. Isten végtelen perspektívájából nézni a dolgokat nekünk embereknek valószínűleg legalább olyan nehéz, mint amilyen nehéz egy kutyának vagy egy macskának megértenie, hogy mi lehet ezen a nyomtatott oldalon. Ha Isten végtelen, mi teremtményei pedig végesek vagyunk, nem kellene azon meglepődnünk, hogy felfogóképességünknek és perspektívánknak korlátai vannak.


Honnan tudjuk, hogy az időnek egyszer volt kezdete? A Biblia minden idők legolvasottabb könyve. Azon belül is, a legolvasottabb oldal valószínűleg Mózes I. könyvének legelső oldala. Az ott fellelhető első szó:

"Kezdetben..."

valószínűleg minden idők legismertebb szava — a legszélesebb körben tett kijelentés. Ha tovább olvassuk, már a harmadik szónál Láthatjuk, hogy Isten ott volt kezdetben. Egy másik, kulcsfontosságú meglátás János evangéluma első fejezet első verséből következik:

"Kezdetben volt az Ige és az Ige Istennél volt és Isten volt az ige." Ismét azt látjuk, hogy volt kezdet, és a Biblia azt is elénk tárja, hogy Ki volt jelen az idő kezdetén. Az evangélium 2. 3. és 14. versei segítenek abban, hogy ezek a mélyen gyökerező események még inkább kitisztázódjanak számunkra. A tudomány kényszerítő indokai miatt volt szükség kezdetre. Ha azonban időt és fáradtságot szeretnénk megtakarítani, olvassuk el ismét a Biblia első három szavát - és higgyünk benne.

"Kezdetben teremtette Isten..."


Üdv. Péter

2011. jan. 24. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim válasza:
másik univerzumból jött
2011. febr. 10. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:

"Honnan tudjuk, hogy az időnek egyszer volt kezdete?"


Szeretünk ilyen misztikus kijelentéseket tenni, de ha maradunk a józan logikánál, még akkor is igaz lesz a Biblia első szava.


Az idő fogalom egy emberi definíció, nem anyag. Az idő nem fizikailag létező fogalom, amelyet azért hoztunk létre, hogy le tudjuk írni a testek egymáshoz képest történő elmozdulását az egyébként üres, matematikai koordináta rendszerben, a térben. Az idő mozgás. Az idő még csak nem is az anyag tulajdonsága, mert egy álló anyagi világban az idő definícó értelmét veszti. Az idő az anyag mozgásától elválaszthatatlan, amelyhez az anyag megléte szükséges de nem elegendő feltétel. Az idő nem anyag, és mint ilyen a tudatunktól nem lehet függetlenül létező. A tudatunktól függetlenül csak az anyagi és szellemi világ létezik. Létezik függetlenül attól, hogy tudunk róla avagy sem.

2011. febr. 10. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 Sághegyi Csaba ***** válasza:

Az, hogy itt mindennek kezdete, és vége van, az nem teszi kötelezővé az örökkévalónak, hogy kezdete legyen. Ez a meggyőződés, hogy Istennek kell hogy legyen kezdete, totálisan alaptalan. Ám ha neadjisten gondolkodni akarsz, akkor itt van hozzá némi infó:


[link]

[link]

[link]

2011. febr. 20. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
Van egy semmi a semmiben! Aztán gondol egyet a semmi és létrehozza önmagát a semmiben! Létrehozza a teret, és az időt, addig a semmiben lógott!!!! Teremti a földet és az egész univerzumot, ami több millió fényév, tehát végtelen! Aki ezt elhiszi nagyon sajnálom, mert ott gáz van!!!!!!
2012. febr. 23. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!