Na most akkor istent ki teremtette?
Igazából ez egy felfoghatatlan dolog, mi emberek soha se fogjuk megérteni. Azt mondják Isten végtelen..és a végtelen miből lett?
szóval erre mi soha sem fogunk rájönni :)
Távozz innen sátán!
Amúgy ő a kezdet és a vég...nos pl. a világegyetem is végtelen, mégsem tudod felfogni. Az ember ehhez édeskevés.
Még hányszor teszitek fel ezt az egyszerű kérdést???
Itt a válasz:
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri..
Előre szólok!
1. Csak akkor írj oda, ha megértetted!
2. Az elejétől olvasd, hogy ne ess bele az előzők hibáiba, és ne ismételd a téves kérdéseket feleslegesen!
3. Csak cáfolatot, vagy egyetértést írj!
Csak így válaszolok.
Igen, ez már a sokadik, nagyon sokadik ilyen kérdés. De hogy "mesének" nevezitek azt a gondolatot, hogy egy intelligens oknak lennie kellet a világegyetem és benne az élet kezdetéül, az jól jellemez benneteket! Valójában még nem néztetek a dolgok mélyére.
Honnan létezik az Univerzum, a tér, s benne az anyag?
Ez az emberiség, és a Világegyetem legnehezebb kérdése. Mégis a kérdésre alapvetően kétféleképpen felelhetünk: öröktől fogva volt, vagy valahonnan lett.
Ahhoz, hogy belássuk, nincs harmadik lehetőség, végezzünk el egy gondolat-kísérletet:
Próbáljuk elképzelni a "semmi" fogalmát és "létezését". Milyen lehet a "semmi"? Milyen lehet az, amikor nincsen tér, nincsen anyag a térben és nincsen idő sem ami "eltelik felettük"? Milyen az az állapot, amikor semmi sincsen? Sőt, amikor a gondolat-kísérletünk által elképzelt "semmi" sincsen!? Ezek után próbáljuk elképzelni, hogy ebből az "abszolút semmiből" egyszer csak lesz-e valami?
Tudjuk azt, hogy minden létező dolog okkal létezik, melyet egy (valamilyen) okra vezethetünk vissza. A természettudományban ez a kauzalitás törvénye (oksági törvény). Ám az általunk elképzelt "abszolút semmiben" nincsen okozat, nincsen semmi látható vagy láthatatlan produktum, vagy állapot, de még ok sincs! Mivel nincsen benne ok, így az okozathoz sem vezethet a "lehetőség útja", hogy az okból okozat, a semmiből valami legyen. Se ok, se lehetőség, se okozat nincsen! Ebből a gondolat-kísérletből nyilvánvalóan következik az, hogy a semmiből sohasem lesz valami, a semmi mindig semmi marad!
Folyt. köv.
Folytassuk a kísérletet magunktól visszafelé.
Kérdés: Mi honnan vagyunk? Válasz: Szüleink produktuma vagyunk.
Kérdés: És a mi szüleink honnan vannak? Válasz: Az ő szüleik produktumai.
Kérdés: És az első ember honnan van? Válasz: "Valaminek" a produktumai.
Kérdés: Mi ez a "valami"?
1. válasz variáció: A "valami" maga az anyag. (Az élettelen anyag, pl. evolúció által hozott létre minket.)
2. válasz variáció: A "valami", az nem valami, hanem "Valaki"! A Valaki maga az Isten. (Vagy hívhatjuk bárminek, pl. "Legfelsőbb Lény"-nek stb. de egy a lényeg "Élő Intelligencia", az élettelen "nem-intelligens" anyaggal szemben.)
Kérdés az első válasz adóhoz: Az anyag honnan lett? Válasz: Az anyag örök.
Kérdés a második válasz adóhoz: Az Isten honnan lett? Válasz: Az Isten örök.
S itt be is fejeződik a gondolat-kísérlet, mert nincsen értelme tovább kérdezni. Ha ugyanis mégis tovább kérdeznénk, akkor ugyan ide jutnánk vissza. Nézzük miért:
Első variáció: Kérdés: "Isten honnan lett? Talán Őt is teremtette valaki?" - Ebben az esetben újra elkellene játszani az előbbi kérdés-feleletet, és a sok "De Ő honnan lett... és az Őt teremtő honnan lett... és az Őt teremtő- teremtő honnan lett..." stb. kérdések úgyis oda vezetnének, hogy KELL lennie egy abszolút legelső oknak amiből minden lett, mert semmiből sosem lesz valami! A valami (a produktum) azonban létezik, ezért kellett hogy a Valaki mint legelső ok létrehozza a produktumot, az okozatot.
Épp így igaz ez az anyag kérdés felvetésénél is.
Második variáció: Kérdés: "Honnan lett az anyag?" Válasz: "Egy előző anyagból." (Pl. "őstojásból", "matematikai szingularitásból" vagy hívhatjuk bárhogy.)
Kérdés: "És az honnan lett"? "Az meg egy még előzőből, és az egy még-még előzőből." Ennek megint semmi értelme sincs. Itt a matéria a legelső ok, ami létrehozta a világegyetemet, és az embert.
Leszögezhetjük: Mivel a semmiből sosem lesz valami, ezért a valaminek mint legelső oknak mindig is léteznie kellett. Ez a valami vagy az anyag, vagy nem valami, hanem Valaki és akkor az Isten. Tehát vagy az élettelen "nem intelligens" anyag, vagy az Élő Intelligencia az első indítóok.
Tudom, hogy az örökkévalóság fogalma előtt kénytelen meghajolni a véges emberi értelem és felfogni nem teljesen tudja, de nincs más alternatíva, csak e kettő:
ELSŐ ALTERNATÍVA: Mi vagyunk, és létezünk. tehát valahonnan vagyunk tehát minden valahonnan van tehát minden valami oknál fogva van. tehát kell, hogy legyen egy legelső ok, ami mindenek előtt, öröktől fogva létezett.
Ha ez az első lehetőség nem igaz, akkor csak ez marad:
MÁSODIK ALTERNATÍVA: Nincs legelső, örök indítóok tehát (mivel nincsen), ezért okozat sincsen (a Világegyetem) tehát az okozat okozataiként nincsen a világegyetemből az ember (materializmus, ateizmus stb.), vagy nincsen közvetlen okozatként Istenből az ember (idealizmus, teizmus stb.) tehát a semmi, semmi maradt örökre.
Itt nagyon egyszerű a választás, hogy melyik alternatíva a helyes. Mivel mi vagyunk, és a világmindenség létezik, ezért egyetlen alternatíva felel meg a valóságnak, - az első!
Akkor viszont ha egy materialista ember azt mondja: "az anyag öröktől fogva létezik", ezen semmi csodálkozni való nincs, hiszen az ő hite szerint ez nem is lehet másként. És ugyanígy, ha egy istenhívőnek felteszik azt a kérdést, hogy: "Isten honnan van?" Semmi kivetni való nincs abban, ha azt feleli: "Ő öröktől fogva létezik."
Tehát akkor kérdezem én: mi kifogásolnivaló van azon, ha valaki ezt azt álláspontot képviseli, mivel életképesebb a másik??? Semmivel, sőt! Később kiderül, hogy a pusztán "örök anyag" eszméje ezer sebből vérzik.
Leszögezhetjük: Minden okkal létezik, kivéve a legelső okot, mely öröktől fogva van. A legelső örök ok, önmagának oka. Ha nem így lenne, akkor nálánál korábbra kellene visszamennünk, és kezdődne újra az egész "de az honnan lett" kérdéssorozat. A legelső ok tehát nem is létezhet másként, mint önmagának okaként. Ha nem lenne ilyen legelső örök ok, akkor nem lenne okozat sem, és a semmi örökre semmi maradt volna.
Az eddigiek, első ránézésre paradox tartalmat tükrözhetnek, hiszen ha minden okkal létezik, akkor hogy létezhet a legelső ok, ok nélkül? De ez szükségszerűség, és nem is lehet másként. Ha ugyanis nem lenne legelső indítóok, akkor semmi sem lenne, a semmi mindig semmi maradt volna. (Ma nem léteznék Világegyetem.) Ha viszont a legelső indítóok nem önmagának oka lenne (vagyis lenne valami más létesítőok amitől keletkezett), akkor azt kellene kinyomoznunk, hogy az a "mégelőzőbb ok" honnan lett, és akkor újra csak eljátszanánk az előző kérdésfeltevést: "De az honnan lett, és az azt megelőző honnan lett...? stb." Így tehát mindenképpen kellett lennie egy legelsőnek, nem mehetünk "visszafelé a végtelenségig", mert akkor megint csak nem lenne legelső indítok, s akkor okozat sem lenne. (Megint csak oda jutunk, hogy nem lenne Univerzum.)
Mivel azonban van Univerzum, így van legelső ok, ami nem függ semmi mástól sem, nem keletkezett semmi mástól, hanem önmagának oka, és öröktől fogva volt. Ez nem is lehet másként: Az oksági törvény alól EGYETLEN KIVÉTEL SEM lehet, csak az első ok. Az viszont TÖRVÉNYSZERÜEN kivétel KELL legyen, különben nem léteznék ma semmi.
Így tehát vagy az élettelen anyag, vagy az Élő Intelligens Legfelsőbb Lény (Isten) a legelső ok, mely öröktől fogva kellett hogy létezzék.
Sosem értettem... vannak az ilyen kérdezők, akik mintha valami bölcs tudósok lennének, kijelentenek valamit egy kérdésben. De nem írnak hozzá érveket, semmi jelét nem adják annak, hogy az adott kérdéskörről esetleg bármilyen műveltséggel, szakképzettséggel, filozófiai rendszerrel rendelkeznének, csak mint valami birka atesita, benyögik, hogy: " biblia egy mese"
Ennyi. Tényleg semmi magyarázat, semmi indoklás. Csak ő ezt gondolja, és akkor ez van. És valójában még csak nem is azt várja, hogy értelmes válaszok érkezzenek - nyilván aki ennyit ír indoklásul, képtelen értelmes vitára - , csupán szeretne megerősítést kapni, hogy igazad van és hú de okos vagy, mert egy ilyet megállapítottál.
Ilyenkor néha tényleg úgy gondolom, hogy semmilyen istenség nem létezik, mert akkor nem teremtene ennyi hülyét.
kedves kérdező.
a születés az a változáshoz tartozik kőkeményen. akkor születik valami, ha változó. Isten pedig úgy van számon tartva, hogy Önmaga teljes, azaz mindent tud, ami van. Ezáltal nem változik...vagyis születnie sem kellett, így nem teremtette senki és semmi. ;)
üdv
26/F
LastOne.Left
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!