Az ember mikor teremtette az "Istent"?
Az emberek mindig is hittek valamiben (szerintem)....általában ha nem értettek valamit, csodának tartották, és azt hitték, hogy ez felsőbbrendű lénynek/lényeknek köszönhető.....A világ különböző táján, különböző vallások alakultak ki. mindenhol másban hisznek, másféleképpen....vallásnak nevezhető a bennszülöttek isten (totem) imádata is, akik állatokat, embereket áldoztak, csak, hogy essen az eső, ne törjön ki a vulkán ...stb....olvastam olyanról, hogy egyes törzsek megitták az állat vérét, mert azt hitték, hogy attól erősebbek lesznek...
Én tartom magam ahhoz, hogy ez mind hülyeség....
Tehát: Amit az emberek nem tudnak megmagyarázni, azt istenhez kötik...vagy az UFOkhoz :D
A tudós megszólítja Istent:
Mi, tudósok úgy döntöttünk, hogy nincs már szükségünk önre. Tudunk embereket klónozni, szívet ültetünk át, képesek vagyunk bármire, ami annak idején csodának számított.
Isten türelmesen végig hallgatta, majd így szól:
Rendeben van. Ahhoz, hogy kiderüljön, valóban nincs rám szükség, rendezzünk emberteremtő versenyt.
Remek! Válaszol a tudós, és lehajol egy marék porért.
Ejnye! - szólt rá Isten a fejét csóválva. – Lassan a testtel uram! Mindegyikünk csak a saját porát használhatja!
Hogy a keresztény istent mikor az elég jól nyomon követhető, csak olvasd végig a keresztény/zsidó vallástörténetet.
Valami féle istenképet elég könnyű kreálni, főleg ha az ember tudatlan és csak saját magára hagyatkozhat. Csak arra kell gondolnia az embernek, hogy azokat a dolgokat, amiket a fajtársaira alkalmaz, elkezdje az élettelen dolgokra is alkalmazza. Tehát megpróbáljon beszélni hozzájuk, emberi tulajdonságokat társítson hozzájuk és így tovább. A babona, ami minden természetfeletti hit magja, elég egyszerű dolog: csak annyi kell hozzá, hogy valamilyen véletlen dologban rendszert vélj felfedezni. Az ember aki megfogja a gombját ha kéményseprőt lát vagy lekopogja a dolgokat ugyanúgy "varázsol". És ebben nincs semmi ostobaság, mert a civilizáció nélkül nincs senki aki leellenőrizne helyetted valamit és megmondaná ha valamit rosszul gondolsz; a magányos ember számára a babonák ugyanolyan tények, mint az összes dolog amit megfigyelt és megtanult.
Hogy mikor alakult ki a vallás, mikor jöttek rá az emberek hogy a vallás terjesztésének milyen haszna is lehet, az szerintem egybeesik azzal amikor elkezdett egybefolyni a morális, társadalmi szabályokkal. Igazából a kereszténység dicsősége akkor kezdődik, amikor kiderült hogy társadalmi berendezkedést lehet rá építeni. A monarchiák sikeresebbek lettek, mert az istenfélelem hatékonyabb motiváló erő volt ami fenntartotta a társadalmi rendet olyan korban amikor nem találtál volna pszichológust vagy közgazdászt; még a mai korban sem sok olyan hatékony közösségformáló és erkölcsöt nevelő erő van mint a templom. Nem is említve az egyéb feladatokat amiket az egyház ellátott, beleértve a tudományos kuttást is.
És mindez a tudás egyetlen "csomagban" - egyetlen könyvben - átadható volt. A nyomtatás feltalálása és az írásbeliség terjedése előtt feltétlen szükséges volt, hogy a tudás "tömörítve" utazzon.
Az az isten, amit ma elképzelünk, viszont alapvetően más, mint amiben más korokban hittek. A mai kor embere kényelmes - más korok is hittek belőle hogy ők a kiválasztott faj, a kiválasztott nép, de a mai ember olyannyira el van látva luxuscikkekkel hogy sokan őszintén azt hiszik hogy ők a teremtés koronája, és hogy a pillanatnyi helyzet bizonyítja hogy az egész világmindenség csak azért van hogy minket kiszolgáljon.
Azért azt se szabad figyelmen kívül hagyni, hogy bármennyi baj van is vele, a mai vallás - valamilyen szinten - a barátunk. Nem véletlen, hogy pont azok a vallások éltek túl, amik túléltek. Ezek voltak azok, amik a legjobban szolgáltak minket, amik olyan dolgokat tanítottak, amik a javunkat szolgálták - például a keresztény történetek és előírások nagy része (na nem mindegyike, messze nem) ma is érvényes és alkalmazható. Persze ez nem csak jó dolgot jelent - hogy pl. a monoteizums (az egyistenhit) maradt fenn Európában, annak nagy szerepe volt abban is hogy milyen hevesen üldöztek minden más vallást, amikre sokszor azt mondhatjuk, hogy -evolúciós alapon- pusztulásra voltak ítélve, és el kellett tűnniük hogy az emberiség előreléphesse, de -akár csak a természetes evolúcióban- nagyon sok esetben lettek eltiporva olyan nézőpontok is, amiknek ugyanannyi létjogosultsága volt. Tehát a legsikeresebb vallások általában egyben a legaggresszívebbek is. Nem mintha ennek csak rossz oldala lett volna - paradox módon pl. pont a keresztény vallás járult hozzá a racionalizmus terjedéséhez azzal, hogy magán kívül mindenfajta babonás hiedelmet is igyekezett megsemmísiteni, tehát a pogányüldözésnek megvolt a maga társadalmi hatása.
Igazából a keresztény teológusok is sokféle istenképet teremtettek, és sok vitát lefojtattak, sok egyházszakadáson keresztülestek, amíg eljutunk a mai győztesekig. (És -megintcsak az evolúció mintájára- az hogy ezek élnek ma, nem feltétlen jelent felsőbbrendűséget, csak az adott korban nagyobb alkalmasságot.) Ahhoz már a modern folózófiára kellett várni, hogy újra fel lehessen venni azokat a szálakat, amiket a vallástudósok elvetettek, mert nem illettek bele az adott korok istenfelfogásába. A keresztény filózófia lényege az apologetika, egy a már elfogadott hit melletti érvelés, ami defíniciójától megakadályozza hogy túlságosan eltávolodjon a hivatalos egyház álláspontjától. Más korokban az ilyen álláspont szentségtörővé tett volna, de szerencsére a felvilágosodás-kor győzelmének (nem utolsósorban az egyház gondolat-monopóliuma fölött), ami a tiszta logikát és érvelést a hit ELÉ helyezte, ismét figyelmbe lehet venni olyan gondolatokat, amiket korábban elutasítottak volna. Igazából soha nem hoztuk vissza a többi istenképet (a kereszténység története kulturálisan annyira egybefonódott az egész nyugati világ történetével, hogy azt más hitek nem tudják csak úgy elsőpőrni), de legalább most ezek a más vallások anélkül létezhetnek, hogy üldöztetést kellen elszenvedniük (az állam is elvált a vllástól -lásd szekularizáció- tehát a káros szektáktól már anélkül képes a társadalom megszabadulni, hogy vallásháború is lenne egyben belőle.)
Szerintem.
"Az ember semmit nem tud teremteni! Nemhogy egy Mindenható, Teljes bölcsességgel bíró Istent! Még egy bogarat sem,de még csak egy sejtet,vagy fehérjét sem"
Látszik hogy milyen hülye vagy biológiai ismeret gondolom nuku.Na szóval fehérjéket már régóta létre tudunk hozni, sőt tudosok már kész élőlényeket is teremtettek pl: sikeresen klónoztak egy bárányt, illetve Dél-Koreában már az embert is klonozták, ha jól tudom még csak embrió szinten vannak azok az emberek, de ez is nagy siker.Szerintem 10 éven belül az ember már klonozható lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!