Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért nem lehet a bibliát szó...

Miért nem lehet a bibliát szó szerint értelmezni?

Figyelt kérdés
Nem kell azzal jönni, hogy az akkori emberek nem értették volna meg. Isten nem adott agyat nekik? Azért terjesztették el, hogy a hét nap hét korszakot jelöl, mert rájöttek, hogy veszélyben az egyház, sokan elpártolnak tőlük, mert hülyeséget állítanak? Egy hívő nem hihet az evolúcióban. Ő a hite szerint csak a felénél kapcsolódott be, mivel szerinte ádám és éva előtt nem volt semmi. Amikor régen az emberek megkapták a bibliát, szó szerint vagy szimbolikusan értelmezték? Ha nem, akkor mikor kezdték el? Amikor fogyott az egyház létszáma? Ki mondja meg nekem, hogy hol és mit kell belemagyarázni? Ha azt állítom, hogy noénak nem bárkája volt, hanem egy bazi nagy repülője, akkor az még belefér a szimbolikus értelmezésbe? Lehet a bárkát nem kell szó szerint venni. A biciklire is szokták mondani, hogy drótszamár, mégsem egy állatra gondolunk. Szerintem meg volt a tudása hozzá, igaz a könyv nem említi, hogy mérnöki végzettsége lett volna, de ezt is hozzá gondolhatjuk, úgy ahogy az első emberpárhoz a többi embert, pedig azokról nem tesz említést a biblia.
2011. jan. 3. 17:24
1 2 3 4 5
 1/44 Salx Narval ***** válasza:
0%
Itt van pl Jónás esete, azt miképp értelmeznéd? Szó szerint, vagy képletesen?
2011. jan. 3. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/44 anonim ***** válasza:
36%

Mert az egész egy fantasztikus irodalom.

mostanában mérnökök is tanulmányozzák mert néhány találmány is született a leírása alapján.Valódi irodalmi értéke nincs ha csak a kora nem.

2011. jan. 3. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/44 anonim ***** válasza:
95%

Amikor a Biblia készült, még szó sem volt semmiféle evolúcióról, meg hasonlókról, amiket ma már nap mint nap hallunk. Az emberek viszont akkoriban is szerették volna tudni (még ha tévesen is), hogy hogyan jött létre a világ és minden, ami a világon van. Ebből a tudásvágyból született egyébként az ókori görög filozófia is: ők is azt szerették volna megmagyarázni, hogy hogyan keletkezett a világ.

Hogy miért ír a Biblia hét napot a teremtésnek? Azért, mert az ókorban már elterjedt volt heteket számítani. És a kereszténység adott egy magyarázatot arra, hogy miért pont hét nap egy hét, és miért pont a vasárnap a pihenőnap. Erre jött a hat napos világteremtés története, egy pihenőnappal kiegészítve.

Lehet, hogy akkor kezdett el magyarázkodni az egyház, amikor gyengült, mert a "felvilágosultak" azzal vádolták, hogy hülyeségeket állít. Érdekes, csak vádolni tudta, ellenpéldát nem tudott állítani (ne gyere Darwinnal! Mikor kezdődött a felvilágosodás, hovatovább mikor volt a reneszánsz? És mikor jött ki Darwin az evolúció elméletével, amelyért mellesleg a "felvilágosult" kortársai is megkövezték volna?).

Az özönvíz történetét, úgy tudom, több kultúra is számon tartja, nem csak a keresztény. Egy valóban előfordult özönvíz lehetett, a Biblia írói pedig így tudták beleilleszteni a keresztények Istenének hatalmasságát példázó történetekbe.


Summa summarum: szerintem alapvetően nem az a baj, hogy az egyház magyarázkodni kezdett a Biblia miatt. Nem is az, hogy akkor kezdett magyarázkodni, amikor a "felvilágosodás" során tömegesen fordultak el a kereszténységtől az emberek. Az a baj, hogy rosszul magyaráz. Nincs szó semmiféle "hét korszakról" - azért hét nap, mert ez már egy adott időegység volt, másrészt Isten hatalmát példázza. Pont azért van szüksége a népnek valamilyen istenre, hogy érezze, van fölötte valaki/valami, aki igazgatja az ő életét. És hogy érezhetné, hogy ez az isten fölötte van, ha nem mindenhatóként képzeli el? És ha Isten mindenható, miért ne teremthetne hét nap alatt a semmiből egy világot?

2011. jan. 3. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/44 anonim ***** válasza:
17.40, drágaság, a Pitagorasz-tételnek sincs irodalmi értéke, és pont ugyanazért nincs neki, amiért a Bibliának sincs. Mert eleve nem irodalmi értéknek szánták.
2011. jan. 3. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/44 anonim ***** válasza:
34%

Egyes részeket (az idiótaságokat) sosem kell szó szerint értelmezni az egyház és a hívők szerint,szerintme időközben már ők is rájöttek hogy ilyen méteres baromságok nem történnek a mi bolygónkon. Más részeknél meg olyan konkrétan le van írva mi a bűnös rossz dolog hogy egy normális embernek eszébe sem jutna bármit belemagyarázni,a hivőknek sikerül ennek ellenére.Ha azt irták a bibliában hogy ne egyél túróscsuszát,akkor ők addig csűrik csavarják mig végül az jön ki belőle,hogy kötelező túróscsuszát enni. Igy nincsen semmi gond,lehet maszturbálni,házasság előtt szexelni például ,ezzel a félremagyarázással kilehet szelektálni a nekik tetsző és nem tetsző dolgokat a bibliából...

Nekem semmi bajom azzal ha valaki vallásos,de akkor legyen hiteles és éljen is a Biblia szerint,akkor is ha idő közben rájött hogy vannak benne olyan baromságok amiket egyszerűen NEM ÉRDEMES miért betartani.

2011. jan. 3. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/44 A kérdező kommentje:

Ha hívő lennék és kitartanék a hitem mellett, akkor szó szerint. Ugyanis:


"Ha Jézus bármelyik állítása is hamis lenne, akkor a Biblia elvesztené a hitelességét."Máté 12,39-41


Mi a mai ember által elfogadott értelmezés jónásról és a halról?

2011. jan. 3. 17:50
 7/44 anonim ***** válasza:
100%
Bicikli jó hasonlat. Drótszamár. Vajon 2000 év múlva ki fogja tudni, hogy a drótszamár mi? A Bibliát úgy nevezik, hogy 7 húrú hárfa, minden szekta keresztény egyház megtalálja a maga által fontos üzenetet. Biblia értelmezés nagyban múlik azon, hogy mit akar a hitoktató kiemelni belőle. Az az ő értelmezése. Igen a biblia tele van szimbólumokkal. abból azt értesz, amit akarsz. Kiszoktam nyitni, amikor tele vagyok kétségekkel, és elolvasom ahol kinyilt, és választ kapok a kérdésemre. Én hiszek az evolúcióban. De mindenkinek hitét tiszteletbe tartom
2011. jan. 3. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/44 A kérdező kommentje:

Ha isten mindenható, akkor miért ne teremthetne egy csettintésből egy világot?

Hogy számolta isten a napokat? Mielőtt megalkotta a bolygókat, azelőtt nem tudott mihez viszonyítani.

2011. jan. 3. 20:37
 9/44 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon minőségtelenül közelíted meg ezt a kérdést.

Olyan alapok hiányoznak a fejedből, ami nélkül nem hinném, hogy érdemes neked, ezzel a kérdéssel egyenlőre foglalkoznod! Az alapokról kezd!

2011. jan. 4. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/44 A kérdező kommentje:
Miféle alapokra gondolsz? Feltettem egy kérdést, szeretnék választ kapni rá? Tudom, hogy a hívők szeretnek kitérni olyan kérdések elől, ami megkérdőjelezi a hitüket, de ha azt akarjátok hogy higgyek, akkor próbáljátok meg elhitetni velem, hogy amit gondoltok az úgy is van. Bizonyítani nektek kell, hiszen ti állítottatok valamit.
2011. jan. 4. 01:18
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!