Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a cáfolat arra, hogy a...

Mi a cáfolat arra, hogy a régészet hitelesíti a Bibliát, és a kereszténységet?

Figyelt kérdés
aug. 13. 15:19
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:

#19


Lenne egy kérdésem még hozzád.

Dániel könyve 9. fejezetében van egy nagyon érdekes jövendölés, amit Jézusra vonatkoztatnak. Károli Gáspár fordításában idézek belőle:


"A hatvankét hét mulva pedig kiirtatik a Messiás és senkije sem lesz. És a várost és a szenthelyet elpusztítja a következő fejedelem népe..." (Dán 9,26)


A jövendölés előrejelzése szerint egy bizonyos Messiás megölésének az lesz a következménye, hogy Jeruzsálem és a város elpusztul.

Érdekességként: Jézus halálát valamikor a 30-as évekre tudjuk tenni, a Jeruzsálem és a templom pusztulása pedig 70-ben következett be.

A dánieli jövendölés tehát úgy tűnik, a keresztény időkre utal...


Több kommentárt is olvastam már erről. Egyesek tagadják, hogy Jézusról lenne szó, mások nem. De ez utóbbiak között is eltérő a 9,24-26 szakasz értelmezése.


Kíváncsi lennék, te mit mondasz erre.

aug. 15. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:
100%

Apokaliptikus irodalom, kifejezetten csak szubjektív értelmezését látom ezeknek a fajta írásoknak. A konkrét részről nincs elegendő információm, azt tudom, hogy nem feltétlen messiásra vonatkozik, a legtöbb, általam látott (magyar és nem magyar) fordítás szerint inkább felkent. Aki lehet III. Oniász, amire a kutatók egy része is utal.


Dániel 9:26 (Hungarian New Translation)

26 A hatvankét hét eltelte után megölik a felkentet, senkije sem lesz. Egy eljövendő fejedelem népe pedig elpusztítja a várost és a szentélyt.


Úgy általában a bibliai próféciák nem valódi jóslatok, mert nem felelnek meg a minimális kritériumoknak, konkrétumok nélküliek, homályosak, bizonyíthatatlan ha beteljesülnek vagy tévednek. Van hogy ugyanabban a könyvben írják meg a jövendőlést és a beteljesűlést is (pl. Jeremiás 25:11-12 vs Jeremiás 39). Van olyan, amikor egy korábbi héber szövegrészt félrefordítanak és görögben megírják a beteljesülését (Máté 2:15 "beteljesülés" vs Hóseás 11:1, ami múltbeli történelem, nem prófécia). Vagy ami egyértelműen nem következett be (Máté 16:28, Márk 9:1, Lukács 9:27).


Egy valódi jóslat világos és egyértelműen megállapítható hogy bekövetkezett-e. Továbbá a bekövetkeztét megelőzően kerül publikálásra.

aug. 15. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:

#22


Látom, tájékozott vagy a témában. Erről én is olvastam, hogy III. Oniás a Messiás (vagy felkent - ugyanaz). Bár kérdés számomra, hogy mit kellene kezdeni a Jeruzsálem pusztulására vonatkozó kijelentéssel, ami pont a Messiás kiírtása mellett foglal helyet, hogy jön ez Oniáshoz (ha egyáltalán köze van hozzá, vagy attól teljesen független?)


Igen, Dániel könyve apokaliptikus irodalom. Bár világos leírások is vannak benne, mert a könyv több helyen néven nevezi a hatalmakat, pl. a 8. fejezetben ahol a médekről és a perzsákról, illetve Nagy Sándor görög-makedón birodalmának felemelkedéséről, és a diadokhosz államokról jövendöl.

A tudósok többsége azonban nem fogadja el, hogy ezek valódi jóslatok, hanem utólag megírtnak tekintik őket, és az i.e. 2. századra - pontosabban: i.e. 167-164 közé datálják a könyv összeállítását, főleg a 7-12. fejezet megírását.

Szubjektív véleményem szerint azonban nem ennyire lefutott az ügy, hanem valódi jóslatok is lehetnek benne.

aug. 15. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:
100%

Nem, sajnos nem vagyok igazán tájékozott ebben. Nagyon szívesen elmondanám a véleményem, de nincs róla elegendő tudásom, nem lenne tőlem korrekt.

Úgy általában szkeptikus vagyok a korabeli próféciákkal kapcsolatban, és még azt sem tudni, hogy idővel változtak-e ezeknek a szövegei.

aug. 15. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!