A Buddhizmus mitől vallás?
Buddha mondta:
"Ne törődj olyan kérdésekkel, mint hogy létezik-e Isten? Ne vesztegesd az időd és energiád fölösleges vitákra! Gyakorlatban légy vallásos! Tisztítsd meg a szíved! Uralkodj elméd felett! Élj erkölcsös életet! Így elnyered a nirvánát, a megszabadulást vagy az örök boldogságot."
Forrás: [link]
De, ha félre van téve az istenhit, akkor mitől vallás a Buddhizmus?
#7 és #10-es kommentelő:
Köszönöm a normális válaszokat.
"Izrael=Jákob"
Ennek is sok haszna volt...
Nem is önmagában a hitet – mint bizonyság nélküli meggyőződést – emelném ki. Hinni – bizonyság nélkül – lehet teljesen profán dolgokban is, mégsem hívjuk vallásnak.
A vallásos hit alapja mindig valamiféle transzcendensben való hit, valami olyan dologban való hit, ami túlmutat a fizikai világon. A buddhizmus nem veti el az istenek létezését, csak a döntések, az életmód szempontjából nem tulajdonít nagy jelentőséget az isteneknek. De ettől még a buddhizmusban számos transzcendens természetű elem van, hogy csak a reinkarnációt vagy a karmát nevezzük meg példaként. A reinkarnáció és a karma nem – a szó természettudományos értelmében vett – fizikai folyamat, eleve feltételezi az emberi lélek létezését és annak a fizikai testet túlélő, a fizikai testtől függetlenül is létező, metafizikai jellegét, illetve egy a világ működését meghatározó, de nem fizikai természetű törvényszerűséget.
Az istenhit és mondjuk a karmában való hit abban közös, hogy mindkettő transzcendens, csak az előbbi egy intelligens, személyes entitásban való hit, az utóbbi meg egy személyiséggel nem rendelkező mechanizmusban való hit.
Kedves kérdező! A vallás nem feltétlenül jelent isten hitet is. Vannak kifejezetten "ateista" vallások, mint pl. (ha jól emlékszem) a sintoizmus és/vagy taoizmus. A buddhizmus tényleg egyfajta filozófia (is), de ettől még lehet vallás is. A keleti vallásokban a kettő nem feltétlen különül el úgy ahogy pl. a görögök esetében, ahol több nagy filozófus egyenesen tagadta az istenek létezését. De a vallás és filozófia szoros összefonódása az európai kultúrkörben sem ismeretlen, mert ha megnézed a későantik és középkori filozófusokat, akkor azt láthatod, hogy egytől egyig egyházi személyek voltak (az iszlámot nem ismerem, de feltételezem ott is hasonló lehet/lehetett a filozófia és vallás kapcsolata).
Egyébként szerintem nagyon érdekes ez a kérdéskör, mert a buddhizmus sem egységes. Vannak ateista irányzatai, de vannak kifejezetten teista vonulatai is (pl. a mongol lámaizmus sok elemet átemelt a tengrizmusból)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!