Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a közös a nagy világvalláso...

Mi a közös a nagy világvallások között (kereszténység, iszlám, hinduizmus, buddhizmus, kínai univerzalizmus) és milyen különbségek vannak tanításokban, a vallás felépítését illetően, illetve mi a szisztematikájuk ?

Figyelt kérdés
Laikus vagyok, és elsősorban azokat kérdezném, akik vallásszakértők, teológusok, és jártasok vallások tekintetében.

2020. jún. 14. 01:00
 1/7 anonim ***** válasza:
23%
Mindegyik fake.
2020. jún. 14. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
78%

A nagy világvallások egyetlen közös pontja, hogy spirituális és morális kérdésekkel foglalkoznak. Fundamentálisan különböznek, csupán felületesen hasonlítanak.

Ezért vannak kategorizálva, például a kereszténység és az iszlám ábrahámi vallások, közös pontjuk a monoteizmus (egyistenhit), hisznek az ószövetségi prófétákban, az angyalokban, a démonokban (az iszlámban gonosz dzsinnek), a feltámadásban, a túlvilágban.

A hinduizmus és a buddhizmus közös pontja, hogy dharmikus vallások, az indiai szubkontinensről származnak, közös pontjuk a Dharma ("törvény", a más-más jelentése van a hinduizmusban és a buddhizmusban), a Karma, a lélekvándorlás.

A buddhizmust és a kelet-ázsiai vallásokat (kínai univerzalizmus, konfucianizmus, taoizmus) illeti, a közös bennük hogy egyben vallások és filozófiai irányzatok is, és ezt a kettőt nagyon nehéz szétválasztani az említett vallásoknál, mert Kelet-Ázsiában abban a korban fel sem merült, hogy külön kellene választani. Kínában kialakult a vallási szinkretizmus az évszázadok során, morális kérdésekben a konfucianizmus élvez elsőbbséget, a misztika terén a taoizmus, a buddhizmus pedig a megváltás ígérete, a halottkultusza, temetési szertartásai által vált jelentős tényezővé.


Remélem tudtam segíteni, nem vagyok sem vallásszakértő sem teológus, de igyekeztem a legjobb tudásom szerint válaszolni.

2020. jún. 14. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
5%
közös pontjuk, hogy mindegyik úgy lopott más korábbi néphiedelmekből
2020. jún. 14. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
12%

Közös, ami isten értékeit képviseli. Erkölcsi útmutatások, jóra való törekvés, fejlődés, önismeret, és a többi.

A különbségek lényegtelenek. Van ami ország vagy kúltúra sajátosságai, de ezek nem az igaz vallás részei, ahogy egyéb hiedelmek nagyjai sem.

2020. jún. 16. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha tudsz angolul, egy keresztény teológus körvonalazza a különbségeket:

[link]

üdv Stefán

2020. jún. 16. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Mindegyik hisz egy a földi élten tuli "megfoghatatlan" dologban.
2020. júl. 6. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Dr.G.M. ***** válasza:
68%

Egy töröl fakad mind, és ugyanarról az Istenről beszélhetünk.

Viszont minden ember más habitus, egyéniség, így szükség van arra, hogy az isten követése személyreszabott legyen. Ez egyfajta kegy Isten részéről.

A különbségek is emiatt vannak. A buddhizmus például alapvetően ateista, míg például a kereszténység feltétlen odaadást követel isten felé.

A hinduizmus dogmamentes, míg például a muszlim vallás kötelezően elfogadandó tanokat tartalmaz.

Viszont az, hogy melyiket választja egy ember, Isten szemében nem lényeges.

Viszont közös pont mindegyikben, hogy a halál nem a létezésünk végét jelenti, csak a tanulási folyamat végét, ahol az válik fontossá, mennyire adtuk át magunkat Istennek. Keleti vallások szerint ha nem értünk a tanulásunk végére, akkor újjászületünk, hogy folytassuk az utat. A kereszténység szerint Isten bírálja el, mi legyen velünk a következőkben.

Bár ellentmondásnak tűnik, viszont minden ember másban találja meg azt, ami nyugalmat és motivációt ad számára, hogy isteni életet éljen.

Szerintem a hit semm feltétel, fontosabb a biztos tudás.

Eleinte nem tudhatjuk biztosan, hogy újjászületünk-e, vagy tényleg az örök kárhozat/üdvözülés vár-e ránk, de nem is kell. Ezt csak elhinni tudjuk, viszont a hit meginoghat.

A tudás viszont soha! És inkább arra koncentráljunk, (amit bizton tudunk) hogy az isteni út követése biztosan jutalmat nyer a végén, és ebben egyezik minden vallás :)

2020. okt. 25. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!