Mi a közös a nagy világvallások között (kereszténység, iszlám, hinduizmus, buddhizmus, kínai univerzalizmus) és milyen különbségek vannak tanításokban, a vallás felépítését illetően, illetve mi a szisztematikájuk ?
A nagy világvallások egyetlen közös pontja, hogy spirituális és morális kérdésekkel foglalkoznak. Fundamentálisan különböznek, csupán felületesen hasonlítanak.
Ezért vannak kategorizálva, például a kereszténység és az iszlám ábrahámi vallások, közös pontjuk a monoteizmus (egyistenhit), hisznek az ószövetségi prófétákban, az angyalokban, a démonokban (az iszlámban gonosz dzsinnek), a feltámadásban, a túlvilágban.
A hinduizmus és a buddhizmus közös pontja, hogy dharmikus vallások, az indiai szubkontinensről származnak, közös pontjuk a Dharma ("törvény", a más-más jelentése van a hinduizmusban és a buddhizmusban), a Karma, a lélekvándorlás.
A buddhizmust és a kelet-ázsiai vallásokat (kínai univerzalizmus, konfucianizmus, taoizmus) illeti, a közös bennük hogy egyben vallások és filozófiai irányzatok is, és ezt a kettőt nagyon nehéz szétválasztani az említett vallásoknál, mert Kelet-Ázsiában abban a korban fel sem merült, hogy külön kellene választani. Kínában kialakult a vallási szinkretizmus az évszázadok során, morális kérdésekben a konfucianizmus élvez elsőbbséget, a misztika terén a taoizmus, a buddhizmus pedig a megváltás ígérete, a halottkultusza, temetési szertartásai által vált jelentős tényezővé.
Remélem tudtam segíteni, nem vagyok sem vallásszakértő sem teológus, de igyekeztem a legjobb tudásom szerint válaszolni.
Közös, ami isten értékeit képviseli. Erkölcsi útmutatások, jóra való törekvés, fejlődés, önismeret, és a többi.
A különbségek lényegtelenek. Van ami ország vagy kúltúra sajátosságai, de ezek nem az igaz vallás részei, ahogy egyéb hiedelmek nagyjai sem.
Egy töröl fakad mind, és ugyanarról az Istenről beszélhetünk.
Viszont minden ember más habitus, egyéniség, így szükség van arra, hogy az isten követése személyreszabott legyen. Ez egyfajta kegy Isten részéről.
A különbségek is emiatt vannak. A buddhizmus például alapvetően ateista, míg például a kereszténység feltétlen odaadást követel isten felé.
A hinduizmus dogmamentes, míg például a muszlim vallás kötelezően elfogadandó tanokat tartalmaz.
Viszont az, hogy melyiket választja egy ember, Isten szemében nem lényeges.
Viszont közös pont mindegyikben, hogy a halál nem a létezésünk végét jelenti, csak a tanulási folyamat végét, ahol az válik fontossá, mennyire adtuk át magunkat Istennek. Keleti vallások szerint ha nem értünk a tanulásunk végére, akkor újjászületünk, hogy folytassuk az utat. A kereszténység szerint Isten bírálja el, mi legyen velünk a következőkben.
Bár ellentmondásnak tűnik, viszont minden ember másban találja meg azt, ami nyugalmat és motivációt ad számára, hogy isteni életet éljen.
Szerintem a hit semm feltétel, fontosabb a biztos tudás.
Eleinte nem tudhatjuk biztosan, hogy újjászületünk-e, vagy tényleg az örök kárhozat/üdvözülés vár-e ránk, de nem is kell. Ezt csak elhinni tudjuk, viszont a hit meginoghat.
A tudás viszont soha! És inkább arra koncentráljunk, (amit bizton tudunk) hogy az isteni út követése biztosan jutalmat nyer a végén, és ebben egyezik minden vallás :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!