Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Szerinted a bibliában sok...

Szerinted a bibliában sok manipuláció van?

Figyelt kérdés
pl; ha valaki nem azt teszi amit az Úr mond ítelet alá esik, pokolra jut.. hogy szabaduljak meg ezektől gondolatoktol?
2023. febr. 20. 04:03
 1/7 anonim ***** válasza:
73%
Az egész Biblia manipuláció
2023. febr. 20. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
98%

Neked nincs jobb dolgod, mint naponta 25 kérdést kiírni ugyanarról?

Nincs benne véletlenül a Bibliában, hogy ne szemeteld tele a netet a hülyeségeiddel? Lehetne ez a 8. főbűn...

2023. febr. 20. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
65%

Mi pont hittanon játszottunk olyan játékot, ami véletlenül benizonyította hogy a biblia hazugság.

Nem tudom ismered-e, kikültünk pár embert, kitaláltunk egy 10 mondatos rövid történetet.

Bejött valaki, elmeséltük neki. Ő utána továbbmesélte annak aki másodiknak bejött és így tovább. Természetesen a végére köze nem volt az eredeti sztorihoz, pl egy Mária nevű lányból Mária rádió lett.

Na a bibliát, mivel emberek írták, egyrészt benne vannak egyéni torzítások is (hiszen rengeteg pszichológiai kísérlet is volta arra, hogy ha ugyanazt is látják mindeketten, különböző módon írják le, de olyan egyszerű szavakkal is lehet befolyásolni az egyéni megélést, hogy ha egy balesetnél megkérdezed hogy mennyivel koccantak vagy mennyivel ütköztek, természetesen utóbbi csoport fog nagyobb sebességet visszamondani).

De a sztorihoz visszatérve, a bibliai történetek nagy része is, mielőtt leírták, szájhagyomány útján terjedtek, és az alapból torzított egyéni megélésből még lett pár évtized(/század) átköltés...

Plussz adalék, ami méginkább hiteltelenné teszi, hogy valaki(k), valamilyen -szintén egyéni- indíttatásból eldöntötték hogy mi való a bibliába és mi nem (gondoljunk csak az apokrif iratokra).

Magyarul. Valaki látott valamit. Elmesélte, majd az évtizedekig lett tovább mesélve, miközbe mindenki belerakta a költői vénáit; elvett, hozzátett, megformált. Ezt után valaki egyéni belátása szerint leírta, amit végül egy ismeretlen csoport akárki eldöntött, hogy bekerülhet-e a bibliába, és ha igen, milyen formában. Ez oszt hitelesség...

2023. febr. 20. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A Biblia - mint minden vallási tanítás - célja, hogy életvezetési útmutatást adjon, hogy hogyan él egy "jó keresztény". Ha ezt belátod, akkor természetessé válik, hogy az egész könyv célja a befolyásolás. Persze, lehet azon röfögni, hogy ez manipuláció, és az is, de nem manipulatívabb, mint azok a hangok, akik ezt gonosznak állítják be.


Minden ideológiai és erkölcsi terelgetés manipuláció. Hogy jó, vagy rossz szándékú, az egy másik kérdés.

2023. febr. 20. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
67%

Számomra inkább az a durva, hogy ugyanazt a könyvet milliófélecképpen magyarázzák. Ugyanúgy keresztény egy katolikus egy református, a mormon, de a jehovista is, ugyanúgy a Biblia az alap és mégis mennyire mások ezek az egyházak...

Vagy csak még kell nézni mire használták régen a vallást. A királyok hamar megtanulták, hogy jóba kell lenni a papokkal, mert nagy tömegekhez tudnak szólni. Nem hiába volt gazdag az egyház, mert tudták az uralkodók, ha úgy csinálják, hogy nekik és a papoknak is jó legyen akkor hosszú távon mindenkinek ok lesz az élete, de ha ki szúrták volna az egyházzal, akkor hamar lázíthatták volna az uralkodó ellen a népet. Mi volt ez, ha nem manipuláció?

2023. febr. 20. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
73%

Kedves kérdező, a Biblia több, egymással részben harmonizáló, részben ellentmondásos ideológiákból tevődik össze.

Ezek az olvasót példázatokon, a valóságban (feltehetően) soha meg nem történt történeteken át igyekeznek az elérni kívánt viselkedés felé terelni. A történetek jól megjegyezhetők az egyszerű ember számára is, a tanulság is könnyen levonható.

Emiatt a Bibliát magát nem nevezném manipulatívnak, inkább egy nevelő célzatú iránymutatásnak. Ez korábban mindenkire nézve kötelező érvényű (törvény jellegű) volt, a benne leírt tartalmat hitelesnek, tényszerűnek tartották.

Az emberiség kulturális és tudományos fejlődése során a Biblia tartalma átértelmeződött. Egyre inkább elvesztette tudományos értékét, az erkölcsi szabályai fellazultak, a különösen értelmetlen vagy kegyetlen elemek kevesebb fókuszt kaptak, elhagyták őket.

Ma már nem a világot értelmezzük a Biblia útmutatásai alapján, hanem a tudományos alapokon megismert világ eredményei alapján ét értelmezzük a Bibliát. Tehát pl. mivel tudjuk, hogy a rabszolgaság morálisan rossz (ti. egy másik embert fosztanak meg a jogaitól), ezért többé nem tartjuk úgy, hogy Isten helyeselné a rabszolgatartás intézményét. Teljes értékű embernek tekintjük a nőket, ezért nem az apjuk mondja meg, kivel kell összeházasodniuk. Stb.


"ha valaki nem azt teszi amit az Úr mond"

Nem tudjuk, létezik-e Isten. Ha igen, akkor melyik vallás istene. Sőt, kérdés, hogy van-e olyan vallás, amelyik valóban a potenciálisan létező Istent ismeri.

Annyit lehet tudni, hogy ha egy vallás hibásan, ellentmondásosan írja le az istenét, akkor az nem létezhet (lásd pl. a kereszténység istenét).

Nagy magabiztosság vagy önhittség szükséges ahhoz, hogy egy vallás ne csak azt állítsa, hogy pontosan ismeri az Istent, de még azt is tudja, hogy ez az isten mit akar. Annak idején a törzsi varázslóknak ez jövedelmező lehetőség volt. Az egyházak ezt az ágat vitték tovább.


"ítelet alá esik"

Csakis ha az Isten valóban elítéli azt a tettet vagy gondolatot. Ez utóbbit azért is tettem hozzá, mert a keresztény Isten (a közhiedelemmel ellentétben) nem csak a megcsalást tekinti paráznaságnak, hanem azt is, amikor egy másik emberre tekintve vagy gondolva erotikus gondolataid támadnak.


"pokolra jut.."

A pokol koncepciója a korai kereszténységben, legjobb tudásunk szerint, még nem létezett, a Gyehenna tüzén csak a szemét égett. Később alakult ki a pokol képzete, amit a kereszténység mélyen beépített a tételei közé, mint fenyegető eszközt.

Ez az egyik ellentmondásos pontja az egyházi tanításnak, amely szembemegy pl. a mennyország koncepciójával. Pl. hohy hogyan lehetne egy édesanya felhőtlen boldogságban a mennyekben, miközben a gyereke talán a pokolban szenved. Sajnos ez a pokol koncepció mind a mai napig rendkívüli, felnőttkorba átnyúló, pszichológiai károkat okoz tömegesen a gyerekek körében.


"hogy szabaduljak meg ezektől gondolatoktol?

Ha hívő vagy, olvasd el a teljes Bibliát, az Ószövetséget is. Alkalmazd a szkeptikus gondolkodás technikáját, igyekezz magad megtalálni, hogy egy végtelenül jóságos Isten tényleg végtelen szenvedésre ítélne-e valami miatt, amit az ő szájíze vagy szabálya ellen tettél. Ismerd fel, a Bibliában leírt bűnök mennyire lehetnek valóban egy isten rád szabott, kötelező érvényű parancsai. Miért kell betartani egyeseket még mindig, másokat meg (valamiért) már nem. Pl. miért nem kövezzük halálra a házasságtörőket, a tiszteletlen gyerekeket, a melegeket, stb.

2023. febr. 20. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 NTBS ***** válasza:
75%
Bibliát olvasó emberként mondom,ahogy vannak ellentmondások.
2023. febr. 20. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!