Van különbség az ateisták ezen két csoportja között?
Az ateisták alapvetően azért ateisták, mert elutasítják az istenben, vagy istenekben való hitet. (Ha ez hibás eddig, akkor jelezzétek.)
De az ateisták egy része elutasít mindenféle irracionálisban való hitet is, míg más részük nem (gondolok itt ezotériára, horoszkópokra, szellemekre, vagy ilyesmikre).
Van értelme, jelentősége, praktikussága valamilyen, bármilyen módon megkülönböztetni ezt a kétféle ateistát? Ha igen, miként kellene hivatkozni az egyik, míg a másik csoportra?
Ateista az, aki nem hisz Istenben/istenekben. Ezen belül vannak ún gyenge/agnosztikus ateisták, akik nem hisznek isten létében, de nincsenek meggyőződve a nemlétük felől sem. Illetve vannak az erős ateisták, akik a gyenge ateistákkal ellentétben konkrétan hisznek abban, hogy nem létezik semmiféle isten. A gnosztikus ateisták pedig azt mondják, hogy tudják, hogy nincs isten.
Az, hogy más irracionálisban, természetfelettiben hisz-e valaki, nem tartozik az ateizmushoz. Egyáltalán nem. Egy ateista nyugodtan hihet bármilyen nem isteni eredetű természetfelettiben. Statisztikailag valószínű persze, hogy az ateisták körében gyakoribb a nem isteni eredetű természetfeletti elutasítása, mint a hívők körében, de teljesen más lapra tartozik.
@2: Nem. A tudomány maga sem materialista. Pl. a gravitációt a newtoni fizika valamiféle anyagtalan, láthatatlan, megfoghatatlan erőként írja le, ami csak van. Igen kevéssé hangzik nekem materialistán. Az einsteini modell meg a szintén anyagtalan, megfoghatatlan tér deformációjaként kezeli. És ez csak egy hirtelen példa. A meterializmus egy filozófiai irányzat és a (természet)tudományok a legkevésbé sem törődnek vele. Egy természettudományos beállítódású embernek emiatt szintén nem kell a materializmussal törődnie.
De igen, egy materialista biztosan elutasít minden irracionálist.
@4: Pedig pont itt van egy nagyon erős határvonal, mégpedig a hit határvonala. Az agnosztikus ateisták nem hisznek abban, hogy létezik valamilyen isten és abban sem hisznek, hogy nem létezik. Nincs hitük semmilyen irányba. Az erős ateisták viszont hiszik, hogy nincsenek istenek. Ez alapvető különbség.
Nem feltétlen százalékokon múlik. Mondhatjuk, hogy nem hiszem azt, hogy Franciaország megnyeri a foci vb-t és azt sem hiszem, hogy nem nyeri meg. Nem hiszek egyik megoldásban sem, és bár húzhatok az egyik oldal felé, akár nagyon erősen, pontosan tudom, hogy mindkét eshetőség megtörténhet. Az egyik oldalon egy hit dolgozik, a másik oldalon pedig ez a tudás, amivel szemléljük a saját valoszínűségeinket. Nagyon nagy különbség.
Még egy fontos dolog: az ateisták alapvetően azért ateisták, mert NEM HISZNEK EGYETLEN istenben sem!
A többségük (90%) nem utasít el semmit, mivel általában az elutasítás is hiten alapulna.
Kivétel például a keresztények istene, mert az ténylegesen nem létezhet.
Egyébként nekem sem tetszik, hogy itt van a választóvonal: ugyanis egy olyan embert, aki hisz a természetfelettiben, már csak egy hajszál választ el attól, hogy valamilyen istenben is higgyen.
Vagy pedig, aki a sorsban hisz, az tudtán kívül istenhívő: mivel a sors (amelyik a jó és a rossz cselekedeteiden alapul) csakis egy isten lehet, élettelen erő ilyesmire nem képes.
"Egyébként nekem sem tetszik, hogy itt van a választóvonal: ugyanis egy olyan embert, aki hisz a természetfelettiben, már csak egy hajszál választ el attól, hogy valamilyen istenben is higgyen."
Igen, nekem is valami ilyesmivel van bajom, csak nem sikerült megfogalmaznom. Aki mindenféle ezoterikus maszlagban hisz, az miért ateistább annál, mint aki Krisztusban meg Jehovában meg Visnuban hisz? Gyakorlatilag ugyanaz a hit, csak nem egy központosított figura a hit tárgya.
Így alakult a dolog.
Sajnos a nyelvünk nem tökéletes.
Régebben ez azért nem volt probléma, mert az ateistákat irtották, nem sokan voltak, és ők is titokban éltek.
Aki nem hisz Isten vagy istenek létezésében, sem semmilyen természetfelettiben, az a materialista ateista.
Aki nem hisz Isten vagy istenek létezésében, de hisz valamilyen magasabb erőben amit nem tekint Istennek, vagy hisz az asztrológiában vagy az okkult cuccokban, az is ugyan úgy ateista, de nem materialista.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!