A keresztény imákat záró "Ámen" szó kimondásával a hívek valójában az egyiptomi főistennek, Ámonnak a nevét mondják ki akaratlanul is?
1.
A kuka pedig egy cég neve volt eredetileg. Csak rá ragadt a szemetes ládára ez a név.
Nem tartanám kizártnak, ha így lenne.
Az "ámen" eredetileg héber szó:
A zsidók viszont állítólag Egyiptomban voltak, ahol Ámon isten tisztelve volt.
Az egyiptomi isten más elnevezései: "Ámun, ÁMEN, Imen, Ammon, Hammon"
Forrás itt: [link]
Szerintem benne van a pakliban, hogy a zsidók megőrizték Ámon isten nevét az imáikban, amikor kijöttek Egyiptomból.
#5
Meglehet, hogy tévedek, de azért reális a feltételezésem, mert a zsidók a maguk vallási leírásaiban merítettek más vallásokból is.
JHVH-t például Baál isten képeivel írja le a zsidó szentíró, a teremtéstörténet képanyaga is - legalább részben - más mítoszokból lett összeszedve, és átírva a zsidó teológiára. De ha jól emlékszem, Daniel könyve 2. fejezetében szereplő hegy is a babiloni mítoszban fordul elő.
Ebből a szemszögből nem kizárt, hogy a zsidók megtartották Ámon isten nevét az imáikban, tehát eredetileg az egyiptomi nyelvből szivárgott be az "ámen" szó hozzájuk, viszont lekopott róla az eredeti jelentés, és ma már JHVH-val van összefüggésben.
Lehet nem azt kéne vizsgálni hogy egyiptomhoz kapcsolódik-e, hanem hogy honnan ered vagy eredhet.
Nem tudom erre vannak-e elméletek.
A magyar ámen szó a héber 'á- man' alapszóból származik. Ennek a jelentése: hűséges, megbízható. Akkor mondtak áment, a mikor egyetértettek azzal, ami elhangzott az imában.
Erre egy példa az 1. Krónikák 16: 36- ban írt vers:
"Dicsőség Jehovának, Izrael Istenének
egy örökkévalóságon át!«
”És az egész nép ezt mondta: „Ámen!”, és dicsérték Jehovát."
Ez ma is ugyanígy van. Amikor meghallgatunk egy imát, és egyetértünk vele, akkor áment mondunk rá.
Ha jól gondolom, ennél a kérdésnél azért kijön, hogy mi a különbség a teológia és a vallástudomány között.
A keresztény hívők többsége a maguk teológiai, vagyis hitnézeti érveiket sorakoztatják fel, ami már eleve elfogult, hiszen van egy kialakított nézetük. A vallástudomány ezzel szemben a vallásos hittől függetlenül tudja kutatni ezt a kérdést.
A vallástudománynak mindegy, hogy a kutatási eredményei összhangban vannak-e a keresztény tanításokkal, mert nem kötelezte el magát az istenhit mellett. Neki az a fontos, hogy a tudományos igazságot feltárja, vagy legalábbis minél közelebb jusson ahhoz.
Egy keresztény apológéta viszont ettől igen messze áll - tisztelet persze a kivételnek, azoknak a keresztényeknek, akik nem vetik el a vallástudományt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!