Hisztek a természeti jelenségek okságának zártságában?
16/
“A vallásos hit ezt nem helyettesíti.”
Ahogy mondod, a vallásos hit nem helyettesíti a tudományt, de vajon nem lehetne egy kihívás a tudmány számára?
„A tudományban ilyen nincs.”
Úgy van, de hogy a tudomány még nem talált rá, nem jelenti azt, hogy ilyesmi nem létezhet. Szerintem létezik egy ilyen magasabb rendű természeti törvény amely alkalomadtán bármely más természeti törvényt felülír, és egy ilyen alkalom lehet az ember utasítása is.
Mikor olyan dolog történik amit nem tudunk megmagyarázni, akkor rövid ideig tünődünk rajta de csakhamar véletlennek minősítjük és megfeledkezünk róla. De ha egy ilyen véletlen nagyon szembetűnő akkor a hiszékeny emberek csodáról, természet fölöttiről vagy isteni beavatkozásról beszélnek, míg a szkeptikusok csűrik-csavarják a dolgot, csakhogy ne kelljen elismerni, hogy nem tudják megmagyarázni. Szerintem ilyenkor ez a törvény érvényesült, valakinek szándékos, vagy akár véletlen utasítására.
"Ahogy mondod, a vallásos hit nem helyettesíti a tudományt, de vajon nem lehetne egy kihívás a tudmány számára?"
Nem. A tudomány egy módszertan, amely eleve nem is keres olyan jellegű válaszokat, amelyeket a vallás ad. A vallás kulturális fogalom, valamint - ellentétben a tudománnyal - hit és nem bizonyíték alapú. Személyes meggyőződésen, neveltetésen, a szélesebb értelembe vett kultúrkön múlik, vagyis azon a környezeten, amiben felnősz, és a te saját érzéseiden, amelyek mentén a hited akár felnőttként is változhat. Tehát végső soron belőled ered. A tudomány forrása ezzel szemben a természet megfigyelése, mérések, kísérletek, amelyek megismételhetők és újra meg újra ellenőrizhetők. Egy keresztény meg egy muzulmán fizikus is ugyanazt tanulja az egyetemen, de más a hitük. A fizika egyetemes, a hit meg személyes. Az rólad szól, nem a világról.
"Úgy van, de hogy a tudomány még nem talált rá, nem jelenti azt, hogy ilyesmi nem létezhet."
Hát ha szerinted is "úgy van", akkor miért írod, hogy akár létezhet is? Úgy tűnik, hogy még mindig nem érted: a tudomány módszertana zárja ki az ilyen természeti törvények létezését. Tudományos következtetéssel sosem fogunk arra jutni, hogy van olyan törvény, ami csak néha érvényesül, máskor meg nem. Ez nem tudományos következtetés, hanem humbug.
"Mikor olyan dolog történik amit nem tudunk megmagyarázni, akkor rövid ideig tünődünk rajta de csakhamar véletlennek minősítjük és megfeledkezünk róla."
Ez legfeljebb a te hétköznapi gondolkodásod, de a tudományos gondolkodás nem ilyen.
"De ha egy ilyen véletlen nagyon szembetűnő akkor a hiszékeny emberek csodáról, természet fölöttiről vagy isteni beavatkozásról beszélnek, míg a szkeptikusok csűrik-csavarják a dolgot, csakhogy ne kelljen elismerni, hogy nem tudják megmagyarázni."
Akkor, ha jól értem, te magad minősíted magad hiszékenynek, mivel te elképzelhetőnek tartod ezt.
Egy valamit azért próbálj megérteni: a tudományt nem cáfolják a megmagyarázatlan jelenségek, hanem előbbre viszik. A tudományt olyan kérdések hajtják előre, amiket bárki megpróbálhat megválaszolni a tudományon belül. A hit meg egyéni dolog, és nincs köze ahhoz, hogy hogy működik a gravitáció.
Nem tudom, milyen jellegű tapasztalásaid voltak, de az, hogy te önmagában nem tudsz rájuk magyarázatot adni, az nem jelenti azt, hogy nem is lehetne.
Tudományosan kutatni olyasmit tudsz, amit rendszeresen meg tudsz figyelni, és aminek valamilyen paramétereit számszerűen mérni is tudod. A világon csak egy emberrel "állítólag megtörtént" dolgok nem tartoznak ezek közé, mert nem ellenőrizhetők.
Egy tükörről visszaverődő fény akkor is tud mozogni, ha a fényforrás mozog. Tipikusan ilyen pl. egy szemközti ablakról vusszaverődő fénysugár. Ha az ablakot mozgatják, a fénysugár is mozog, és vágül eltűnhet, ha már olyan szögben verődik vissza, hogy te nem látod.
Önmagában ennyiből még nem lehet megállapítani semmit. Pontosan kéne rekonstruálni a történteket: honnan jött a fény, milyen úton, hol volt a tükör, te hol álltál, milyen szögben néztél a tükörre és közben mozgott-e bármi a szobában vagy odakint, stb.? Ezt mind nem tudni. A történetből csak a te természetfelettire való fogékonyságod jön át, de semmi konkrétum a történésekről.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!