Mi a véleményetek az egyháznak a macskákhoz való történelmi viszonyáról?
Több pápának is volt macskája:
- Nagy Szent Gergely (ő mondjuk a középkor egyik legnagyobb pápája, szóval ennyit erről 1-es, hogy a középkori egyház irtotta a mcsakákat)
- XII. Leó
- IX. Piusz
- XIII. Leó
De újabb korban XVI. Benedek pápa legendásan macskás volt.
Persze, IX. Gergely meg kiadott egy bullát, amiben azt írta, hogy a fekete macskák és a varangyos békát összefüggésbe hozhatók a boszorkánysággal.
De legalább ugyanennyi ellenpéldát tudunk mondani. Akár ennek a pápának a kortársa, a középkor legnagyobb szentje, Assisi Szt. Ferenc, aki minden állatban meglátta Isten alkotó, teremtő szeretetét.
Azért nem minden pápa szerette a macskákat.
- Walter Map író munkásságának hatására a már említett IX. Gergely pápa a boszorkánysággal hozta összefüggésbe a fekete macskákat és kijelentette, hogy a sátán szimbólumai.
Az általa kiadott bullába is beépült macskák iránti megvetése, gonosznak és a Sátáni szövetségesnek minősítve őket. Konrad von Marburg inkvizítort pedig megbízta, hogy Németországba utazzon és irtsa ki a rítusaik során macskákat imádó eretnekeket. Marburg a pápának visszaküldött jelentésében hozta a tiltott rítusokkal kapcsolatba szerencsétlen békákat is. Ez utóbbiak ezért kerültek a pápa Vox Rama nevezetű bullájába mint a boszorkányság eszközei.
Elterjesztették továbbá, hogy a fekete macskák álruhás démonok és démonimádók segítői. A bulla tartalma szájról szájra terjedt. Hatására a macskával élő idős nőket előszeretettel titulálták boszorkánynak. Ezek általában bele is haltak "bűneikbe".
A bulla hatására annyi macskát kiirtottak kontinens szerte, hogy a bubópestis járvány kitörését is kapcsolatba hozták vele. Ugyanis a macskák hiányában elszaporodtak a rágcsálók és a patkányok.
- VIII. Ince pápa is kimondta, hogy a macska a sátán kegyeltje és úgy szívja ki áldozataiból a lelket, akár az ördög a bűnösök lelkét.
Gyakorlatilag innen indult a babona, amely összekötötte a fekete macskát a balszerencsével.
#3
Azért nem csak fekete macskák léteznek, a túlnyomó többségük nem fekete. Sőt inkább ritkák.
#4 A szóban forgó bullában valamennyi macskát démonizálták, nem csak a feketéket. Irtották mindet.
Egyébként a macskák közt a fekete színű a leggyakoribb. Ennek genetikai okai vannak, de ez egy másik történet. Tehát nem igaz, hogy ritkák.
Az ugye megvan, hogy itt nem az a lényeg, hogy 80 féle szín és mintázat között a fekete a leggyakoribb, mert még ilyen esetben is alig pár százalékot tesz ki. A cikk, amiből másolgattál, nekem kicsit hatásvadásznak is tűnik.
Az is hülyeség, amit a pestis kapcsán írsz, mert már jóval az említett pápák előtt is volt nagyon súlyos pestis járvány Európában. A macskák pedig ugyanúgy lehetnek a pestis melegágyai, mint a patkányok. A titok abban rejlik, hogy a betegséget nem a patkányok terjesztették, hanem a bolhák, amik megcsípték az embert. A macskák, sőt kutyák bolhái is elősegítették a járvány terjedését.
Nem értem miért releváns a fekete szín gyakorisága ha valamennyi macskát irtották.
Egyébként kevered az alapszőrszínt a színváltozatokkal. A mintázatért pedig másik gén felelős. Például egy koromfekete macska is lehet cirmos, csak nem látszik.
Persze volt több alkalommal és a világ több pontján is pestis járvány. De ez esetben konkrétan az 1348-as járványról van szó. Mondhatod, hogy hülyeség de nem velem vitatkozol, hanem azokkal a szakértőkkel akik kapcsolatba hozták egymással a két eseményt.
Amit a pestis kapcsán írsz az butaság. A pestis kórokozója baktérium. A járványt többnyire rágcsálók, főleg patkány fajok terjesztik, a bolha csak közvetítő amelynek segítségével átkerülhet a rágcsálóról az emberre. Több mint 2000 bolhafaj létezik. Ebből csak 2 a macska és kutyabolha. Na most ezek nem nagyon mennek át emberre. Sőt a betegséget sem terjesztik, ahogy egyébként az emberbolha sem. Ugyanis ezeknél a bolhafajoknál a pestis baktériumok nem tömítik el a garatot.
A járványt jellemzően a patkánybolha terjeszti. Igaz, hogy a kutya és a macska is megfertőződhet, de az is a patkánybolha csípése által. Ennél a bolhánál a baktérium szaporulat eltömíti a garatot, ezért képtelen tovább táplálkozni. Ez arra készteti a bolhát, hogy tovább álljon. Az éhség pedig csípésre készteti, ekkor az áldozatba öklendezi a garat tartalmát és vele a baktériumokat. Így terjed a betegség. Egyébként a házi egér sem terjeszti a betegséget mert a vérében nem éri el a baktérium koncentráció a továbbfertőzéshez elégséges szintet.
"Ebből csak 2 a macska és kutyabolha. Na most ezek nem nagyon mennek át emberre."
Lehet a wikipédiában ezt olvastad, amikor előbb utána néztél ott a pestisnek, de a gyakorlat kicsit más. Ha volt már bolhás macskád, akkor tudnád. Nekünk nem volt, de rokonságban igen, azok aztán mentek emberre.
"Nem értem miért releváns a fekete szín gyakorisága"
Mert amit a múlt-kor portálról másoltál be, abban az áll, hogy a fekete macskákat hozták összefüggésbe a boszorkánysággal.
Ha most az emberek valami miatt a foltos macskákat is irtani kezdték, arról nem az egyházak tehettek, miként a fő kérdésben állítod.
Na de nem az egyházzal kezdődött ez az egész középkori boszorkányos história.
A boszorkányokkal kapcsolatos hiedelmek terjedésében fontos szerepet játszott két 16. századi férfi, Heinrich Kramer és Jacob Sprenger. Ők írták a Malleus Maleficarum (vagy "A boszorkányok kalapácsa”) című könyvet, amely 1487-ben jelent meg.
Az egész emiatt a két kontár bohóc miatt történt.
Ez a könyv egyfajta kézikönyv volt a boszorkányok azonosításáról, üldözéséről és megítéléséről. A mű erősen propagálta a boszorkányok létezését és a velük való bánásmódot, és hozzájárult a boszorkányüldözések felerősödéséhez Európa-szerte. A "Malleus Maleficarum" széleskörű elterjedése és befolyása hozzájárult ahhoz, hogy a boszorkánysággal kapcsolatos hiedelmek és félelmek a középkor végén és a korai újkorban felerősödtek.
A könyv hangsúlyozta a boszorkányság elleni harc szükségességét, és olyan elképzeléseket népszerűsített, amelyek a boszorkányokat női karakterként, a sötétség és a bűn szimbólumaiként ábrázolták.
Hiszed vagy sem, a spanyol inkvizíció figyelmeztetett mindenkit, hogy fenntartásokkal kezeljék a könyvet és az abban elhangzottakat.
Az egyház ott hibázott, hogy nem azt a két bohócot dobta máglyára a könyvükkel együtt. Eleve nincs is semmilyen bibliai alapja az egész Malleus Maleficarumnak, így nyilvánvalóan ott hibázott az egyház.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!