Mikor fog a tudomány győzedelmeskedni a vallás felett?
"Mivel a természettudományok mind a napig képtelenek voltak, azokra a kérdésekre választ adni, amelyeket már ember emlékezet óta feltettek, ezért nem fogják kiszorítani a vallást"
A természettudománynak nem is hatásköre ilyen kérdésekkel foglalkozni. Ez így kicsit olyan mintha a szakácskönyveken kérnéd számon, miért nem adnak választ arra, hogyan bikázd be az autód ha lemerül az akksi...
Soha, mert ez nem verseny.
A vallás nem természettudományi, hanem morális és filozófiai kérdésekkel foglalkozik.
A kettő nem teljesen más dolgokkal foglalkozik, ezért nem állnak szemben egymással.
A kérdés úgy lenne korrekt, ha azt kérdeznéd, hogy mikor fog a materialista világkép győzedelmeskedni a vallás felett, csak hogy a materializmus nem szükségszerűen egyenlő a tudománnyal, kevered a Gizikét a gőzekével.
A vallások megszűnhetnek, számtalan példa van erre, idő kérdése, mert a generációk meghalnak és a következő generációk vallásossága több tényezőtől függ, de a folytonosság megszakadhat, a hívők elfogyhatnak, kihalhatnak és az adott vallás a történelem süllyesztőjében végzi, többé senki nem hisz benne, amint az annyi vallással megesett már.
Az amerikai társadalom a XX. század elején erősen ateista volt, de a második világháború idején propagálni kezdték a vallást és azt követően olyannyira szemben álltak az oroszokkal, hogy a hidegháború hozadékaként a vallásosságot jelentősen elterjesztették, különösképpen az alsóbb néposztályok között, kétségkívül annak szándékával, hogy a szocialista eszméktől távol tartsák őket és irányíthatóságuk megmaradjon.
A szocialista országokban a vallásosság drasztikusan csökkent, szinte egyenes arányban az idősebb korosztályok kihalásával, ám a rendszerváltás után ez megfordult, az adminisztratív intézkedések, például az egyházi iskolák visszaadása, ahol vallásos oktatást tartanak és az egyház társadalmi szerepének szélesebb körű engedélyezése a vallások terjedéséhez vezet.
Jó példa erre a volt Csehszlovákia, ahol a két nemzetiség vallásosainak aránya közel egyforma volt, ám a rendszerváltás után a csehek - akiknél a szekularizáció nem változott - vallásossága csökkent, ma tudtommal alig éri el a vallásosak száma az összlakosság egynegyedét. szemben a szlovákokkal, ahol szintén lettek papi iskolák, ezért a vallásosak száma eléri a népesség kétharmadát.
Mindebből világosan látszik, hogy egy vallás elterjedtsége, vagy csökkenése, esetleg megszűnése adminisztratív intézkedések függvénye a modern korban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!