Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A hitetlenek észnél vannak...

A hitetlenek észnél vannak ilyenkor, hogy ki teremtette Istent?! Ha van isten akármilyen, akkor ő isten. Kezdet és vég nélküli. Nem tud nem létezni.

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy valóban létezik egy isten, bármelyik, akár vallástól függetlenül!! És ha van isten, akkor Ő kezdet és vég nélküli időtlen, mindentudó és mindenható lény aki túl van mindenel. Honnan származik? Saját magából! És miért nem mondhatjuk ezeket az érveket a világegyetemre? Mert a világegyetem nem tudja létrehozni saját magát, mert ez egy tárgy/objektum. Végtelen múltó nem lehet, mert akkor nem lenne ma. Öntervező sem lehet, mert akkor miért robbant fel? Mi volt a végső ok? A semmi nem hozhat létre valamit.

Ennélfogva lennie kell egy örök „valaminek". Üzenet vége///


= ) Kíváncsian várom a válaszokat!


2021. jan. 25. 00:42
1 2 3 4
 31/40 mike666 válasza:
95%
Az istenhivők legfőbb motivációja, a végtelen önzés és beképzeltség. Nem tudnak beletörődni, hogy minden élőlény egy porszem a világegyetemben. Minden vallás kinál valami halál utáni létezést, ezért kapaszkodnak 10 körömmel a hitükhöz. Pedig ha igazán belegondolnának, az "örök élet" lenne a legnagyobb büntetés. Halálra unnák magukat rövid időn belül, csak az benne a csavar, hogy nem halnának meg :-)
2021. jan. 25. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/40 A kérdező kommentje:

Minnesota egykori kormányzója, Jesse Ventura, egyszer a következő állítást tette: „A szervezett vallás csak egy átverés és egy mankó gyenge idegzetű embereknek, akik a tömeg védelmét keresik. Szavaira egyetértéssel reagált Larry Flint pornográf kiadó hozzáfűzve, hogy „Semmi jót sem tudok mondani róla [azaz a vallásról]. Az emberek csak mankónak használják." Ted Turner egyszer simán azt mondta, hogy „a kereszténység a vesztesek vallása". Ventura, Flynt, Turner és más hasonlóan gondolkodó személyek a keresztényekre érzelmileg labilis emberekként tekintenek, akiknek szükségük van egy elképzelt segítőre mindennapi kihívásaikban. Amit persze ezzel egyidejűleg kimondatlanul is állítanak az, hogy ők maguk erősek, és nincsen semmi szükségük egy elképzelt Isten segítségére az életükben.


Az ilyen állítások egy egész sornyi kérdést vonnak maguk után, úgy mint: Honnan ered az effajta gondolkodás? Van egyáltalán valami igazság benne? Milyen választ ad a Biblia az ilyen állításokra?


A hit csak egy mankó? — Freud hatása

Sigmund Freud (1856-1939) egy osztrák neurológus volt, akit a pszichoanalízis atyjának is szoktak titulálni. Az általa létrehozott rendszer alapköve az az elmélet, mely szerint emberi viselkedésünk túlnyomó része tudatalatti törekvések uralma alatt áll. Freud, még az ateizmus szószólójaként is elismerte, hogy a vallás igazságát nem lehet megcáfolni, és hogy a vallásos hit az egész történelem folyamán számtalan embernek nyújtott vigaszt. Azonban Freud szemében Isten létezése csupán a képzelet szüleménye volt. Egy a vallással foglalkozó írásában, mely az „Egy illúzió jövője" címet viseli, a követekező módon fogalmazza ezt meg: „Ők (a hívők) Istennek nevezik azt a bizonytalan absztrakciót, amit saját maguk alkottak önmaguknak."


Az ilyen illúziók létrejöttének hátterében Freud két alapvető mechanizmust vélt felfedezni. Az egyik ilyen folyamat így jellemezhető: az istenhívő emberekben lévő erős vágyak és a reménység utáni nagy igényük együttese hozza létre az isten képzetét. Mindez azon céllal megy végbe, hogy képesek legyenek vigaszt találni az élet viszontagságainak sodrásában. A másik mechanizmus kiindulási pontja egy nem létező-, vagy elégtelen apafigura, amit a vallásos beállítottságú ember mintegy kitakar a saját maga alkotta isten képével, kielégítve ezzel az idillikus és idealizált apafigura utáni vágyát. A vallás feltételezett vágyteljesítő aspektusáról Freud a következőképp ír: „ Ezek (a vallásos hiedelmek) az emberiség legősibb, legerősebb, és legsürgetőbb vágyainak kifejeződései és azok egyidejű beteljesítése. A hit illúziónak nevezendő, mikor a vágy beteljesítése válik a hit késztetésének legmeghatározóbb vezérelemévé, és a valósághoz való viszony a figyelem peremére kerül – hasonlóképp, amint az illúziónak sincs szüksége a valósághoz való semmilyen érdemi visszacsatolásra."


Freud számára Isten nem volt más, mint egy pszichológiai projekció (kivetítés, rávetítés), ami attól a valóságtól volt hivatott megvédeni a személyt, amivel önmaga nem akar-, vagy nem képes szembenézni. Freudot más tudósok és filozófusok is követtek, akik hozzá hasonlóan azt állították, hogy a vallás csak az emberi elme beképzelése, illúziója, azaz pusztán az elme érzéki csalódása. Az amerikai író és filozófus Robert Pirsing ezt így fejezte ki: „Ha egyvalaki kóros képzelgéstől szenved, azt elmebajnak nevezzük. Ha emberek egész csoportja szenved kóros képzelgéstől, akkor azt vallásnak nevezzük." Pirsing állításából elég jól leszűrhető Freud követőinek szemlélete.


Hogyan álljunk tehát a fenti vádakhoz? Van Freud és mások állításainak valami valós alapja?


"A mankóra támaszkodó tömeg" elméletének vizsgálata

Mikor őszintén vizsgáljuk a fenti állításokat érdemes először eszünkbe venni, hogy mit állítanak ezen nézet képviselői önmagukról. A vallást gúnyolók azt állítják, hogy (többek között) a keresztények hajlamosak pszichológiai öncsalásra, tudatalatti vágyteljesítő magatartásra, ami alól a szkeptikusok-, tehát jómaguk, kivételt képeznek. De vajon miért feltételezik, hogy ők nem ugyanígy így működnek? Az Atyaisten képzetét Freud olyan érzelmi szükséget szenvedő emberek kitalációjának vélte, akik valójában egy apafigurára vágytak. Az azonban nem lehetséges, hogy Freudnak pont arra volt érzelmi szüksége, hogy ne legyen az életében egy ilyen apafigura sem? Freud vágyteljesítő késztetései talán pontosan abban öltöttek testet, hogy nem akarta — vagy nem volt képes — a mindenható Szent Isten létezését-, és a túlvilági ítélet valósságát elfogadni, vagy esetleg az abbéli vágyában, hogy bár a pokol ne is volna valós hely. Gondolkodását, következtetései hitelességét jól érzékelteti maga Freud egy másik írásában: „A legkeményebb falat, különösen számomra, az, hogy a tudomány minden ágának eredményei egy teremtő isten létezése után kiáltanak."


Így tehát kézenfekvőnek látszik azt következtetést levonni és ugyanúgy érvelni, amit Freud és követői tették. Ahhoz tehát, hogy valaki az Isten létezését igazoló-, kézzelfogható bizonyítékokat, elvesse, egy képzeletbeli világba kell menekülnie, ahol Isten létezésének bizonyságai egyszerűen a tudatosság peremére szorulnak. Azonban Freud és követői érvelésének ilyentén formán való megfordítása és önmagukra való alkalmazása persze szóba se jöhet. Vannak azért olyan ateisták is, akik őszintén és nyíltan bevallották ennek a változatnak az eshetőségét is. Egy példát említve, az ateista filozófus professzor Thomas Nagel egyszer ezt mondta: „Vágyam az, hogy az ateizmus igaz legyen, és nyugtalanít az a tény, hogy az általam ismert legintelligensebb és legjobban felkészült emberek közül némelyek vallásos hívők. Nem pusztán arról van szó, hogy nem hiszek Istenben és természet szerint is azt remélem, hogy ebben a hitemben nekem van igazam, hanem sokkal inkább arról, hogy őszintén remélem, hogy nincs Isten. Nem akarom elfogadni Isten létezését; Nem akarom a világmindenséget így elképzelni."


Egy másik gondolat, amit érdemes szem előtt tartanunk, hogy a kereszténység nem minden vonatkozása megnyugtató jellegű. A pokolról való tanítás, vagy a természetszerűleg bűnös ember, ki saját törekvései mentén képtelen Istennek tetszeni, és más hasonló tanok nem éppen egy rózsaszín álomvilág szüleményei, vagy egy gyereknap elengedhetetlen kellékei. Hogyan magyarázza Freud ezen tanítások kiötlését, létrejöttét?


A fenti gondolatból egy további kérdés is következik. Ha az ember csak jobban akarná érezni magát, miért egy szent (bűntelen és bűngyűlölő) isten képzetét alkotná meg? Egy ilyen isten mindig csak szembenállna az emberek természet szerinti vágyaival, késztetéseivel és tetteivel. Valójában ez volna a legkevésbé kívánatos istenkép, amivel valaha valaki előhozakodhatna. Ezzel szemben pont azt várnánk, hogy az emberek egy olyan istent kreálnak maguknak, aki tetszését nyeri azokban a dolgokban, amit természetszerűleg ők is szeretnek. Nem egy olyan istent, aki ellenzi azokat a dolgokat, amit egyes esetekben maguk az emberek is helytelennek és bűnösnek vélnek. A helyes és a helytelen egyetemes erkölcsi kategóriáinak eredete persze továbbra is sűrű homályban marad, éppúgy mint a bűn definiálása.


Cikkünk utolsó viszontkérdése arra keresi a választ, hogy miképp magyarázza a „mankó-elmélet" azt, hogy emberek, kik később hívőkké váltak, kifejezetten ellenségesen álltak a hithez, és kicsit sem akartak hívővé válni. Ezeknek az embereknek semmi vágyuk vagy késztetésük nem volt arra nézve, hogy a kereszténység igazát öregbítsék. Sokkal inkább a bizonyítékok beható vizsgálata-, és azok igaz voltának elismerése után váltak hívőkké. C.S. Lewis, az angol tudós, ezen emberek közé tartozik. Lewis híres arról a mondásáról, mely szerint ő volt egész Anglia legvonakodóbb megtért hívője. Saját megvallása szerint szó szerint rugdalózva és tombolva ismerte be a hit valósságát. Ez nem éppen egy olyan beszámoló, amit a vágyteljesítő fantáziában elmélyedő embertől várnánk.


A felsorolt kérdések és esetek éles ellentétben állnak a „mankóra támaszkodó gyengeelméjű tömeg" képével. Persze ezeket a felvetéseket kényelmesen figyelem kívül hagyják. Mit mond azonban a Biblia a pszichológia emberképének tételeiről? Hogyan válaszol a vádakra?


Az Istenhit valóban csak egy mankó? — Miként felel a Biblia?

A Szentírás három velős választ ad arra a felvetésre, mely szerint Isten csak egy mankó, akit gyenge emberek egyszerűen beképzelnek maguknak. Elsőképp a Biblia azt állítja, hogy Isten magának teremtette az embereket úgy alkotván meg őket, hogy természetes vágyódásuk legyen az Istennel folytatott kapcsolatra. Erre a tényre reflektálva Augustinus a követekező sorokat írja: „ Te, Isten, magadnak alkottál bennünket, így szívünk soha nem talál nyugalmat addig, míg nyugodalmát Tebenned leli meg." A Biblia tanúsága szerint Isten az embert saját képére alkotta (1 Mózes 1:26). Ha ez igaz, akkor nem volna logikus arra a következtetésre jutni, hogy azért érzünk Isten utáni vágyat, mert ezt a vágyat Ő maga plántálta szívünkbe? Teljes bizonyossággal kizárhatjuk azt, hogy a minket alkotó Isten rajtunk hagyta az ujjai nyomát, továbbá azt, hogy valós és élő kapcsolat lehetséges a Teremtő és a teremtménye között?


Másodszor a Biblia azt mondja, hogy az emberek — a Freud és követői által leírtakhoz képest — éppen ellentétesen cselekszenek. A Biblia állítása szerint az emberiség épp hogy fellázad Isten ellen, és hogy természet szerint eltaszítja Őt magától, sem mint hogy vágyakozna rá. Az emberi visszautasítás a magyarázata annak, hogy Isten haragja miért jön a vonakodó emberiségre.


A valóság az, hogy az emberek természetük szerint mindent megtesznek, hogy elnyomják magukban az Istenről való igazságot. Pál apostol világosan ír erről: „Mert nyilván van az Istennek haragja mennyből, az embereknek minden hitetlensége és hamissága ellen, kik az igazságot hamissággal feltartóztatják. Mert a mi az Isten felől tudható nyilván van ő bennök; mert az Isten megjelentette nékik: Mert a mi Istenben láthatatlan, tudniillik az ő örökké való hatalma és istensége, a világ teremtésétől fogva az ő alkotásaiból megértetvén megláttatik; úgy, hogy ők menthetetlenek. Mert bár az Istent megismerték, mindazáltal nem mint Istent dicsőítették őt, sem néki hálákat nem adtak; hanem az ő okoskodásaikban hiábavalókká lettek, és az ő balgatag szívök megsötétedett. Magokat bölcseknek vallván, balgatagokká lettek" (Rómabeliekehez 1:18-22). A tény, melyet Pál apostol szemléltet, mely szerint Isten megismerhető, és hogy istensége alkotásainak megértéséből megtudható, szépen köszön vissza C.S.Lewis soraiból: „Figyelmen kívül hagyhatjuk Isten jelenlétet, de Előle sehová sem tudunk kitérni. A világ telis-tele van Ővele."


Maga Freud is beismerte, hogy a vallás a valós ellenség. Isten pontosan így nevezi a szellemi megvilágosodás előtti állapotban leledző emberiséget, azaz Isten ellenségének. Pál apostol a Szent Lélektől vezérelve ezt szintén eszébe veszi: „Mert ha, mikor ellenségei voltunk, megbékéltünk Istennel az ő Fiának halála által, sokkal inkább megtartatunk az ő élete által minekutána megbékéltünk vele." (Rómabeliekehez 5:10, kiemelve).


Harmadrészt, a Szentírás maga is megmondja, hogy a világi életünk nem könnyű. Temérdek nehézséggel kell szembenéznünk, továbbá minden egyes ember átéli a haláltól való félelmet. Világunkba kitekintve ezeket a dolgokat könnyen felismerhetjük. A Biblia azonban azt is hozzáteszi, hogy Isten mindig ott van velünk és átsegít a nehéz időkön, és biztat minket afelől, hogy Jézus Krisztus egyszer és mindenkorra legyőzte a halált és annak minden félelmét. János apostol evangéliumában erről így olvashatunk: „Azért beszéltem ezeket néktek, hogy békességetek legyen én bennem. E világon nyomorúságtok lészen; de bízzatok: és meggyőztem a világot"(16:33 vers). „Bízzatok", így bátorít bennünket Jézus Krisztus. Követői Benne kapják meg a végső győzelem ajándékát.


A Biblia azt mondja nekünk, hogy Isten gondoskodik sajátjairól és segíti őket. Felszólítja követőit is, hogy – éppúgy, mint azt Ő is teszi – mi is segítsük egymást és hordozzuk egymás terheit (Galátabeliekhez 6:2). Mikor Péter apostol Isten törődését szemlélteti, a következő módon szól hozzánk: „Alázzátok meg tehát magatokat Istennek hatalmas keze alatt, hogy felmagasztaljon titeket annak idején. Minden gondotokat ő reá vessétek, mert néki gondja van reátok" (1.Péter 5:6-7, kiemelve). Jézus Krisztus méltán híres hívása is ugyanerről a gondoskodó szeretetről tanúskodik: „Jőjjetek én hozzám mindnyájan, a kik megfáradtatok és megterheltettetek, és én megnyugosztlak titeket. Vegyétek föl magatokra az én igámat, és tanuljátok meg tőlem, hogy én szelid és alázatos szívű vagyok: és nyugalmat találtok a ti lelkeiteknek. Mert az én igám gyönyörűséges, és az én terhem könnyű" (Máté 11:28-30).


Isten mindennapi támogatásán felül, vigaszt találunk abban a tényben, hogy Jézus Krisztus végleg legyőzte a halált. Feltámadásával Jézus bebizonyította, hogy a halálnak nincsen semmi hatalma felette. Isten Igéje szerint pedig minden Jézusban bízó, azaz Őbenne hívő, embernek az örök életre való feltámadás biztosítéka rejlik Jézus Krisztus feltámadásában. A Zsidókhoz írt levél írója erős hangon hirdeti a halál féleméből való megszabadulás igazságát: „Mivel tehát a gyermekek testből és vérből valók, ő is (értsd Jézus Krisztus) hasonlatosképen részese lett azoknak, hogy a halál által megsemmisítse azt, a kinek hatalma van a halálon, tudniillik az ördögöt, És megszabadítsa azokat, a kik a haláltól való félelem miatt teljes életökben rabok valának" (Zsidókhoz 2:14-15 kiemelve, betoldva).



Isten tényleg csak egy mankó? — Végkövetkeztetés

Mindent egybevetve kijelenthetjük, hogy Jesse Ventura tévedett, mikor azt állította, hogy a vallás csak egy mankó. Az ilyen, és ehhez hasonló állítások az ember a büszkeség állapotában leledző alaptermészetét szólítják meg, és egyben jól körvonalazzák azokat az embereket is, akikről Jézus Krisztus a Jelenések könyvében beszél: „Mivel ezt mondod: Gazdag vagyok, és meggazdagodtam és semmire nincs szükségem; és nem tudod, hogy te vagy a nyomorult és a nyavalyás és szegény és vak és mezítelen" (Jelenések 3:17).


Freud vágyteljesítő elmélete, Ventura és mások kijelentései hűen tükrözik azt az állapotot, amit Isten előre megmondott, mikor a bukott emberi fajt jellemezte: szembeötlő az ember természetes testi törekvése, melynek engedelmeskedve — Isten elvetésére törekedve — visszautasítják Isten igényét életükre. Ezek az emberek szellemi vakságukban mintha csak önmagukat vádolnák, egyidejűleg beigazolva Isten igazságát. Isten mégis vád nélkül nyújtja továbbra is karját mindnyájunk felé, mindössze arra kérvén minket, hogy hagyjuk el a humanizmusba-, az ember alapvetően jó természetébe, vetett hamis reményünket, és valós vágyainkat felismerve Őt válasszuk.

2021. jan. 25. 20:58
 33/40 anonim ***** válasza:
100%

28/32: "Ja és ebben van mérték? Pl. én sorozatgyilkos vagyok, de megtértem. Akkor azt kérdezem, hogy néha néha még ölhetek embert? Mértékkel persze"


Azért a leszbipornó nézését ne vegyük már egy kalap alá a sorozatgyilkolászással, ennyire ne rugaszkodjunk már el.

2021. jan. 26. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/40 anonim ***** válasza:

Mert így nézve a világmindenség is állandó.

De más vallás meg 3. at mond ~kb. hogy a világ folyamatosan szűkül és tágul akkor tudatban van de nincs megtestesülés

2021. jan. 26. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/40 Dongaben ***** válasza:
100%
Egy ember teremtette a képzeletével az összes istent, saját vágyai alapján... És igaz ez mind a több 10-ezer istenre, amit feljegyeztek ezen a Földön. Az élet értelme pedig ez: 42!
2021. jan. 27. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/40 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

Kérdező! És mi van akkor ha maga világmindenség az ami végtelen és mindig is létezett. Miért csak Isten lehet örök életű. Megmondom én! Mert elfogult vagy! Mert hiszel, ahelyett hogy törekednél a tudásra. Mert a hit egyfajta túl korai eredményhirdetés! Senki sem lehet jelenlegi tudásunk szerint biztos abban, hogy van isten. Még akkor sem ha maga szűz Mária jelenik meg előtte. Mert az is lehet egy kivetülés vagy hallucináció% Egyszerűen meg kell érteni, hogy nem mindet lehet bebizonyítani. Vannak dolgok, amik ismertlenek. Amikről nincs tudásunk. Ezért maximum hinni tudunk benne. De ez csak hit! A tudás meg tudás!


Hiába hiszel kérdező abban, hogy 2 + 2 = 5, ha a tudásunk segítéségével megértjük, hogy két alma mellett két alma az összesen 4 almát jelent. Ez a tudás! A hit meg az, hogy 2 alma meg még két alma, az szerinted 4, vagy 5... Te hiszel valamelyik eredményben és megállsz. Elhiszed hogy az eredmény 5 vagy 4. De nem vagy tisztában az ok-okozati hátterével a dolognak. Tehát nem tudod, csak hiszed.


A vallások meg úgy az egész természetfeletti egy ismeretlen terület. Sem a tudomány sem az emberi elme nem képes leírni tényleges valójában. Maximum elképzelni. De elképzelni bármit lehet. Bármit gondolhat bárki. De az nem tudás! És ezt figyelembe kell venni. Minden vallásos embernek meg kell érteni, hogy nem lehet biztos abban, amit hisz. Tehát fel kell világosodniuk és agnosztikussá kell válniuk, hogy levetkőzzék végre az elfogult csőlátásukból következő elképzeléseiket.


A világot meg lehet ismerni! Megfigyeljük és megértjük a tudomány által. És most nem a modern tudományra gondolok. Hanem a tudás megszerzésnek a menetére. Azok az ősemberke akik rájöttek hogyan lehet tüzet csiholni igenis tudósok voltak! Olyan emberek, akik nem álltak meg ott, hogy imádkoznak a viharokhoz, hogy csapjanak bele egy villámmal a fába. Hanem elkezdtek kutatni! Megérteni mik az égés alap feltételei. Mivel lehet előidézni. ÉS sikerült! Ez kizárólag a tudás diadala! És ez mindennel így van, amit megismerünk. Tehát tudásunk lesz róla. Istent is csak így lehet megtalálni. Hinni nem elég. Meg kell figyelni ellenőrizhető módszerekkel és akkor már a tudományos ismeretek része lesz. Nem csak egy elképzelés a sok közül...


Az egész természetfelettiben való hit egy játék csupán. Játék a gondolatokkal. De a valóság megismerhető. ÉS meg is ismerjük. Aki tud az képes használni is a tudását. Megjósolhatja mi lesz a jövő és mi volt a múltban. A mérnökök pontosan tudják, hogy a mobiltelefon be fog kapcsolni, amikor az összes kis nyáklap a helyére kerül. Mert ismert a fizikai háttere az egésznek.


A tudás sosem rossz így önmagában. Az ember képes bután, erkölcstelen-ül használni azt. Na de mi is az erkölcs? Egy szabályrendszer, aminek segítéségével, fenntarthatóbb, kiegyensúlyozottabb közösségeket lehet létrehozni. Lopni nem azét rossz mert valamelyik istenség megharagszik rád, hanem mert ezzel megkárosítasz más embereket. Az erkölcs nem az istenek tanítása. Hanem a vallási vezetőké, akik ezt úgy próbálják beállítani, mint valami istentől való dolgot. Nem az! Az erkölcsre szükség van, hogy ne okozzunk kellemetlenséget egymásnak, ami veszekedéshez és akár a közösség szétbomlásához is vezethet. És magától kialakul, az állatvilágban is. Nem kell hozzá hit csak tudás. Egyszerű tudás, ami azon alapul hogy ami nekem rossz, az másnak is. Tehát ezeket el kell kerülni.

2021. jan. 28. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/40 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

,,Mert a világegyetem nem tudja létrehozni saját magát, mert ez egy tárgy/objektum."


Egy sejt is lemásolja saját magát. Mitózisnak hívják. Megfigyelhető atomok alkotta rendszer. Amúgy senki sem tudja, hogy a világmindenség valóban egy tárgy vagy objektum lenne. Nyilván a megfigyelésink szerint annak tűnik. De ez csak egy állapot. A tudomány jelenlegi állása. Ami bizony fejlődik! Mindig volt lehetőségünk új dolgokat felfedezni és kiegészíteni a tudásukat. Ez a jövőben is így lesz. Pont ez a szép a tudományban, hogy felnyitja a szemüknet, ha túl cső látásúak vagyunk. Az ősrobbanás és a kvantumvilág megértése is kivágott minket a kis konfortzónánk-ból. A részecskék nem úgy viselkednek, mint a részecskék alkotta atomok, vagy molekulák. Igaz összeállva már determinisztikusan léteznek, de külön külön a helyzetük és a mozgásuk nem állapítható meg egyszerre miden esetben. Ez ellent mond a józan észnek, mégis így van, amikor megfigyeljük. El kellett tehát dobni a jónak hitt logikánkat és a valóságra kellett összpontosítani. Így jutottunk el pl. a tranzisztor megalkotásig. Kvantumfizikai ismeretek nélkül ma nem lenne mobiltelefon. DE van és működik. Tehát a kvantumok tényleg úgy működnek, ahogy megfigyeljük és nem úgy, ahogy elképzelnénk a józan logikánkkal. Meg kell értenünk hogyan is működnek még jobban és akkor érthető lesz. Ez egy folyamat. Nem lehet felgyorsítani akármennyire....


Az ősrobbanással is ugyan ez a helyzet. A jelenlegi megfigyelések oda vezetnek, hogy akkor alakult ki az általunk érzékelt tér és idő is. Ez azt jelenti, hogy az "előtte" nem is értelmezhető így a klasszikus gondolkodásunkkal. Tehát az ősrobbanás "ELŐTT" nem voltak és nem is lehettek általunk jelenleg érzékelhető dolgok. Mert a tér és az idő, a gravitáció, az elektro-mágnesesség, a magerők, stb mid egy egészet alkottak. Ami valaminek a hatására lekezdett szétesni.


A logikát tehát a megfigyelések mögé kell helyezni. A fantáziának ellenben szárnyalni kell, hogy új téziseket alkossunk. Amit aztán be is kell bizonyítani. Így jönnek létre a tudományos elméletek.


,,Végtelen múltó nem lehet, mert akkor nem lenne ma."


Itt valamit elírtál szerintem. Mert ennek így semmi értelme... A ma az éppen az aktuális állapota egy potenciálisan végtelen ideje létező rendszernek...


,,Öntervező sem lehet, mert akkor miért robbant fel?"


Senki se tudja miért robbant fel. Majd rájövünk és akkor megtudhatod... Amúgy ez csak a hétköznapi elnevezés, hogy robbant. Igazából csak hírtelen elkezdett felfúvódni és ezzel szétváltak a kölcsönhatások. A kiváltó okot nem ismerjük. De attól még valami ott történt. Talán egy másik univerzummal ütköztük össze. stb.. Talán miden megtörténik előbb-utóbb és a valóság csak egyszerűen maga a valóság. Tehát minden! Amit el tudunk képzelni, és amit nem. És az általunk érzékelt tér és idő az, ami ezt elosztja. legalábbis számunkra úgy tűnik.


,,A semmi nem hozhat létre valamit." Igen, mert a semmi az semmi. Nincs értelme beilleszteni ok-okozati láncolatokban. Mert nincs mit beilleszteni. És ezt amúgy sem állítja semmilyen tudományos cikk se. Az ősrobbanás elmélete azt mondja ki, hogy valószínűleg a tér és az idő is kialakult anno. Vagy legalábbis egységet alkotott a többi erővel, mint a gravitáció pl. Csak széthasadt és ezt mi ősrobbanásként észleljük.


Attól még hogy jelenleg nem tudjuk elképzelni még nem jelenti azt, hogy nem is létezhet ilyen. Egyszerűen csak itt megáll a tudományunk. És ezen egyáltalán nem kéne meglepődni. Az agyunk ugyanis nem egy végtelen gépezet. Vannak kapacitásbeli határai. És a tudásunk sem végtelen a világról. Tehát igenis vannak dolgok amik magasak nekünk . Ezt el kell fogadni... Majd talán megértjük és akkor tudni fogjuk, hogy miért tűnt ez az egész logikátlannak...

2021. jan. 28. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/40 Darkmoon80 ***** válasza:
100%

"Sőt mi több, a mostani nők, főleg azok akik már férjnél vannak, direkt öltözködnek dögösen. Nem bírok nem rájuk nézni..."


Kérdező! Nem bántásból mondom, hanem tényleg így gondolom: Beteg vagy, pszichológushoz kellene fordulnod segítségért!

2023. márc. 25. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/40 Jégszív ***** válasza:

Látjátok feleim,

ez van, amikor az OSTOBASÁG FANATIZMUSSAL párosul.

2023. ápr. 25. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/40 anonim ***** válasza:
Minden kultúrában megjelenik minden irány és mind szerint neki van igaza.
2023. ápr. 26. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!