Buddha irányt mutatott az emberknek az ateizmus felé?
Tudomásom szerint ő gyerekkorában Siva istenben hitt, viszont amennyire ismerem a Buddhizmust, ő maga nem tanított az istenek imádatáról. Az útkeresése is inkább elmélkedésem alapult, mint az istenkeresésen.
Nem lehet, hogy Buddha azt akarta tanítani, hogy az istenek imádata helyett inkább elmélkedkünk (=gondolkodjunk) a dolgokon?
Mindez azt jelentené, hogy Buddha a modern ateizmus előfutára volt?
Ez csak definíció kérdése. Az ateizmuson belül is több irányzat van, akad aki abszolút nem hisz semmilyen természetfelettiben, van aki hisz a túlvilági életben de nem hisz semmilyen istenségben, stb.
Ilyen és ehhez hasonló definíciókra lehet neveket aggatni és berakni közéjük a buddhizmust, bár szerintem nincs sok értelme.
Nem hogy nem tanított az istenek imádatára, nem is nagyon említette az isteneket.
"Mindez azt jelentené, hogy Buddha a modern ateizmus előfutára volt?"
Melyik bolygón? Sziddhártha Gautama Buddha nem volt sem materialista, de még csak harcos ateista se. Nem képezte a tanai részét Isten vagy istenek imádata, de nem is támadta az istenhitet ahogy a modern ateisták, és Buddha nem nézett mindekit hiszékenynek aki hitt a természetfelettiben elletétben a morden ateistákkal. Arrogancia vagy tudatlanság bele látni ilyet a buddhizmusba.
Én nem látok különösebb hasonlóságot a buddhizmus és az ateizmus között, azt leszámítva, hogy egyik sem hisz istenekben. De ez így elég felületes összehasonlítás.
"Buddha nem isten, nem is egy isten földi megtestesülése, hanem ember, aki ki van téve a betegségeknek, megöregedésnek, s akinek az élete szintén halállal végződik. De megkülönbözteti a többi embertől, hogy minden szenvedélyt és elvakultságot legyőzött, azaz megvilágosodott, megvalósította a nirvánát."
"Buddha tehát ember, aki legyőzött önmagában minden tudati elhomályosulást (zavaró érzelmet), szellemi tökéletessége következtében hatalmas erők bontakozhattak ki benne, és erre a tudásra saját erejéből tett szert, nem más tanítómesterek, isteni kinyilatkozás vagy szent iratok tanulmányozásának a segítségével. Buddha tanítása szerint ez az út azonban a buddhává válásig „mások véleménye és saját elmélkedésünk révén” világosodik meg."
"A buddhizmus és a modern tudományok már rengetegszer bizonyultak kompatibilisnek a történelem során. A buddhizmus és bizonyos tudományos területek képviselői között az elmúlt évtizedekben felélénkült a párbeszéd.[33] A buddhizmuson belül a filozófiai és pszichológiai tanítások hasonlóságot mutatnak a modern tudományos és filozófiai elképzelésekkel. Például a buddhizmus támogatja a természet pártatlan vizsgálatát (a páli kánonban ezt úgy nevezik, hogy dhamma vikaja) – a vizsgálat fő tárgya az én"
"...Mindezek ellenére megfigyelhetők bizonyos hasonlóságok a tudományos vizsgálódás és a buddhista gondolkodás között. Tendzin Gyaco, a 14. dalai láma egy tudományos konferencián kifejtette, hogy a buddhizmus és a tudomány is elővigyázatosak az abszolútumokkal, és inkább a kauzalitás és az empirizmus módszereit részesítik előnyben"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!