Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mik a bizonyítékok arra, hogy...

Mik a bizonyítékok arra, hogy a jelenleg ismert, közkézen forgó Biblia szövege meg van hamisítva?

Figyelt kérdés

2020. jún. 24. 10:25
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
59%

Egyetlen kézirat sem egyezik meg teljesen, mindegyikben vannak hibák, ami azt jelenti, hogy szándékos, és véletlen hamisítások kerültek a szövegbe. És ez bizony nem kevés, hanem alsó hangon is több tízezer(!) eltérés. Vannak benne egészen apró, de nagy hibák is. De lássunk példákat:


Mikor József és Mária keresi Jézust, a (Lk 2,48) néhány verziójában megváltoztatták az "atyád és én" kifejezést "mi"-re, vagy "József és én"-re. Feltehetően azért, mert a keresztény teológiaban Jézusnak nem József volt az apja, hanem az Isten, így furán hangzott a kijelentés. A másik példa a Jézus és a házasságtörő nő esete (Jn 7,53-8,11) amely betoldás a Bibliába, eredetileg nem volt a János evangélium része, vagy ott van a Márk evangélium vége, aminek 4(!) befejezése is van, vagy az "ok nélkül" betoldás (Mt 5,22)-ben.


Na, kb. ennyit a Biblia szövegéről. Elvileg Istentől van, de ő maga nem vigyázott rá. Manapság emberek döntik el, a szövegkritika segítségével, hogy mi tartozik az eredeti szöveghez, és mi nem.


Ateistaként nekem egy kérdésem lenne:


Vajon a kersztény hiedelem szerint a szövegkritikusok Istentől ihletetten dolgoznak, amikor a meghamisított bibliai szövegeket igyekeznek egységesíteni?


Nevetséges az egész.

2020. jún. 24. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
60%

Először is nincs egységes Biblia. Minden keresztény irányzat más és más könyveket tart hitelesnek. Például a katolikus Biblia 72 könyvet tartalmaz, de a protestáns Biblia csak 66 könyvet. Az alábbi táblázat jól összefoglalja mekkora eltérések vannak az egyes irányzatok Bibliái között.


[link]



Aztán, a keletkezés időszakából nincs semmi írásos emlék. Még a legkorábbi szövegtöredékek is Jézus után 150-200 évvel későbbiek. Valószínűleg arámi lehetett az eredeti Evangélium nyelve, de a megmaradt szövegtöredékek görög nyelvűek, tehát ez csak egy fordítás.


Ha pedig tartalmilag nézzük, az egyes evangéliumok eltérően írják le ugyanazt az eseményt. Továbbá a Biblia tele van ellentmondásokkal, hibákkal, tárgyi tévedésekkel, amik szintén bizonyítják a hamisítást. Például az egyik vers az írja József apja Jákob volt, egy más szerint viszont József apja Éli.


Máté 1:16 Jákób fia volt József, annak a Máriának férje, akitől Jézus született, akit Krisztusnak neveznek.


Lukács 3:23 Jézus mintegy harminc esztendős volt, amikor elkezdte működését. Köztudomás szerint József fia volt, ez pedig Élié;

2020. jún. 24. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
59%
Aki lepontozott, elárulná miért tette? Csak mert ezek tények és bárki könnyedén leellenőrizheti.
2020. jún. 24. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 Anahystor ***** válasza:
75%

Talán mert ostoba bigott fanatikus ... :-(


és fáj neki, ha a szeme elé tett függönyt valaki megpróbálja félrehúzni és egy kis világosságot engedne be a fejében lévő sötétségbe.


más:


Sem a Codex Sinaiticus sem a Codex Vaticanus nem tartalmazza a Jézus feltámadásáról szóló Márk Evangéliumában ma szereplő (utólagos) betoldást (16.9-től), ami így egyértelmű hamisításnak látszik.


[link]

[link]

2020. jún. 24. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
28%
Nincs ilyen bizonyíték! Az eltérések a Bibliában pedig inkább annak hitelességét erősítik semmint cáfolják azokat!
2020. jún. 24. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:
Köszi az eddigieket, ha tudtok még példákat, írjatok! Mentek a zöldek!
2020. jún. 24. 16:33
 7/25 Anahystor ***** válasza:
69%

#5,


pontosan annyira, mint az egymásnak ellentmondó tanúvallomások!


:-)


Mondd, te tényleg ennyire IQ- elvakult fanatikus vagy?

2020. jún. 24. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
84%

A Bibliát törvényszéki beszámolóként, hírügynökségi vagy rendőrségi jelentésként olvasni éppoly gyagyaság, mintha valaki mondjuk egy bírósági ítéleteket olvasna esti meseként a kisgyerekének, vagy úgy vallana szerelmet, hogy leírná, hogy termelődnek a hormonok az agyában. Egyik sem valótlan állításokból áll, de a tény és a jelentést összetévesztik.


A Bibliát valóban hitelesebbé teszik az esetlegességek és látszólagos ellentmondások, ugyanis nem kizárólag objektív leírást ad ténymegállapítások által, hanem vállaltan benne van az emberi szempont megkerülhetetlensége. Tehát nem csak az a fontos, hogy mi történt, hanem az is, hogy azt emberek élték meg. Az ember emlékezete nem úgy működik, mint egy filmfelvétel vagy egy jegyzőkönyv. Minden a jelentőségében nyeri el jelentését. Nem tényekre vagy képsorokra emlékezünk, hanem arra, hogy az adott esemény milyen jelentőséggel volt számunkra, hogyan nyerte el a jelentését az értelmünkben.


Mivel minden igazság az emberi tudat szűrőjén megy át, képmutatás volna azt állítani a kinyilatkoztatásnak, hogy az valami teljes mértékben egy független, objektív leírása az eseményeknek és mondatoknak. Ellenkezőleg, akik tanúi voltak az eseményeknek, vagy hallgatták a tanítást, és emlékeztek, mélyen megérintette őket, de nem mindenkit egyformán, hisz minden ember a jelentésalkotásban magával viszi az identitását, az élettörténetét.


Ha egy rendőrségi nyomozás során a tanúk 100% ugyanazt mondják, akkor nagyon erős a gyanú, hogy összebeszéltek. Az őszinte tanúvallomásokban mindig vannak különbségek.


Ha a Bibliát manipulálták volna, sokkal egységesebb lenne, mert egy propagandabizottság nem engedheti meg a sulykolt narratívától eltérő értelmezéseket, vagy a narratíva belső ellentmondásosságát. Ők azt akarják, hogy még véletlen se merüljön fel kétely.


A Bibliában épp ezen különbségek által látszik, hogy a szerkesztők tiszteletben tartották a forrásanyagot.

2020. jún. 24. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 A kérdező kommentje:

Régebben láttam több előadást is kérdésemmel kapcsolatban, de jó pár évvel ezelőtt, így nem emlékszem pontosan. Azért kértem, hogy akik tudják a választ, írjanak, hátha eszembe jutnak a részletek.


Köszi nektek, akik a kérdésre válaszoltak!

2020. jún. 25. 05:01
 10/25 anonim ***** válasza:
48%

#Titus Pullo


Sajnos nem értetted meg a kérdést. Te ugyanis a Biblia belső - azon belül ahogyan észrevettem, az evangéliumok - ellentmondásait kezdted el feloldano, mikor nem arról van szó. A Biblia szövegéről volt azó, amit bizonyíthatóan meghamisítottak, véletlen elírások, vagy szándékos változtatások miatt.


Az evangéliumok belső ellentmondásairól: nincs bizonyíték arra, hogy szemtanúk írták volna le, az apostolok ugyanis nem történelmi személyek, csak a keresztény hagyományból tudunk róluk. Könnyen elképzelhető, hogy ismeretlen szerzők műve az egész, akik különböző, egymásnak ellentmondó hagyományokat gyűjtöttek össze a könyveikben, amelyek a nép körében terjedtek. Amennyiben mégis szemtanúvallomásról van szó, elég vacakra sikerült:


"Lukács 24:50-53 szerint Jézus az újjászületés napján emelkedett a mennybe.

Márk 16 szerint a tanítványaival való találkozás után.

János 20 szerint 8 nappal a feltámadás után.

Apostolok 1 szerint 40 napot rohangált össze-vissza a feltámadás után, mígnem felemelte egy felhő a mennyekbe.


Lukács könyve szerint Bethániában történt a mennybemenetel.

Apostolok könyve szerint az Olajfák hegyén."


Forrás: [link]


Vajon ezt a beszmámolót a bíróságon egy ügynél mennyire vennék komolyan, amikor a szemtanúk össze-vissza beszélnek?

2020. jún. 25. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!