Egy ateistának érdemes elolvasnia a teljes bibliát?
Ugyan miért olvasna egy ateista vallásos ökörségeket?
Te például szoktad olvasni Lenin műveit?
Vagy olvastad a Mein Kampfot?
Nekem van néhány olyan könyvem, amikbe csak belelapoztam, de annyi untig elég volt, hogy lássam, hogy baromság, ilyen a - Magyarok őstörténete -, amiről azt gondoltam, talán egy komoly történelmi munka, de az első mondatok után azonnal láttam, hogy teljesen tudománytalan baromság - mi a fenének pazaroltam volna rá az időmet?
Van abban minden, sumérok, meg a jó ég tudja, összehordanak minden zöldséget, lehet, hogy ki is fogom dobni, bár eddig könyvvel még nem bántam így.
A vallási könyvek sem különbek, olyan bizonyítatlan dolgok hemzsegnek bennük, aminek semmi valószínűsége nincs, ugyanolyan tudománytalanok, és amivel bizonyítani akarnak, mint például a csodákkal, azok valójában cáfolatok, vagy a próféciák, amik nyilvánvaló hazugságok, hiszen a jövőt senki nem ismerheti, stb...
Ugyan, ugyan, ne képzeld magad olyan okosnak, hogy megítélhetsz másokat.
Először is számtalan könyvben van utalás mindenféle vallásra, európai környezetben természetesen a kereszténységről van a legtöbbet szó, regényekben, történelmi leírásokban, turistakalauzokban, mindenhol szó van ilyesmikről, aztán művtörit is tanultam, a görögöktől kezdve a rómaiakig, meg építészeti stílusokat, korszakokat, amikben rengeteg ilyen információ található és az ember mindenfélét olvas a régi korokról és attól függetlenül, hogy semmilyen vallást nem követek, ismerem az egyiptomi Isteneket, a történeteket róluk, a görög mitológiát is kívülről fújtam, pedig nem hittem sem Zeuszban, sem Apollónban, vagy Hádészban, szóval a történelem tanulása közben is megismerheti az ember például a reformátusok miben különböztek a katolikusoktól, vagy az inkvizíció milyen eltévelyedésekre harapott, milyen okok vezettek az anglikán egyház kialakulásához, vagy miért volt egy időben két pápa, amikor Avignonban is választottak egyet, a római mellé.
Szerintem sok ateista jobban ismeri a keresztény vallást, a történetekkel egyetemben, mint egy csomó vallásos, attól függetlenül, hogy a kezébe sem vette soha a Bibliát.
Én is csak sokára kezdtem el lapozgatni, de semmi újat nem adott, lényegében csak apró részleteket tudtam meg belőle a történetekből, a legfőbbeket pontosan ismertem már régen.
Nem írtam olyat, hogy hinni is kell benne, de elolvasni mindenképpen érdemes. Persze, meg lehet ismerni a bibliai történeteket mindenféle kivonatos formában is, de sokkal erősebb és drámaibb, ha az eredetit olvasod.
Egyébként a bibliai könyvek nagyrésze egyáltalán nem nehéz olvasmány, sőt, kifejezetten kalandos. Lehet, hogy sokan a régi Károli fordítással próbálkoznak, annak a nyelvezete eltér a maitól, ezért adják fel az olvasást. Érdemes mai fordítást keresni, azzal nem lesz probléma.
Mondjuk, biztos van olyan életszakasz, amikor éppen nem aktuális a Biblia elolvasása. Én sem húsz évesen olvastam, akkor nagyon nem érdekelt. Aztán mikor idősebb lettem, és elkezdtem elölről olvasni, meglepődtem, hogy mennyire más, mint gondoltam.
Marx, Lenin, Sztálin és Hitler könyveit is el lehet olvasni, már csak érdekességképpen is és meglepődnél, mennyire más, mint azt gondoltad volna.
Természetesen nem azt akartam mondani, hogy egyáltalán nem kell ateistáknak olvasni a Bibliát, vagy hogy tilos lenne, aki akarja, az olvassa csak, semmi akadálya.
Az viszont megeshet, hogy pont a Bibliából nem fogja valaki megismerni annak tartalmát, ezért is van annyi felekezet, mert maguk a keresztények is eltérő módon értelmeznek benne egy csomó mindent.
Kívülről nézve azonban más, gyakorlott Bibliaolvasók vitáiból számos értelmezésre felfigyelhet az ember, ezért is írtam, hogy némelyik ateista jobban ismerheti a Bibliát a keresztényeknél, mert azok többsége ragaszkodik egyfajta értelmezéshez, amely a saját felekezete sajátja és zsigerből elvet minden más lehetőséget annak tartalmára, pedig egyáltalán nem biztos, hogy pont neki van igaza.
Mindenesetre a bibliai történeteket mindenki ismeri, aki kicsit is érdeklődik a világ dolgai iránt, azok pedig, akik régi korok iránt érdeklődnek, egy csomó módon megismerhetik az ókor erkölcseit, amely mára primitívnek hat anakronisztikussága és végtelen egyszerűsége következtében, amely a mai világ szituációival alig mutat kapcsolatot, legfeljebb nyomokban.
"Ugyan miért olvasna egy ateista vallásos ökörségeket?
Te például szoktad olvasni Lenin műveit?
Vagy olvastad a Mein Kampfot?"
Kereszténynek mondom magam, és akármilyen hihetetlen, érdekel mindkét mű. Nem azért, mert egyetértek az elveikkel. Csak egyszerűen érdekel, szeretném tudni, mi van benne, hogy konkrétabb véleményt alkothassak a témáról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!