Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan vélekedtek, a több...

Hogyan vélekedtek, a több isten hitet miért haladta meg az egy isten hi! Politeizmus kontra monoteizmus?

Figyelt kérdés
2017. ápr. 20. 15:13
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
14%

Egyistenhívőként csak azt tudom válaszolni, hogy azért tudta legyőzni, mert az valóság, míg a politeizmus csak emberi kitaláció; Az élő Isten legyőzte a bálványokat.


Másrészt viszont, a politeista vallások zöme természetimádó volt; a bálványok természeti erőket személyesítettek meg, amit az őskori/ókori ember nem értett, és félelmetesnek látott.

Amikor az ember elkezdte megérteni a világ, a természeti jelenségek fizikáját, mint pl. az ókori görögök, a vallás azzal párhuzamosan ki is üresedett, és formalitássá, a pénz és a hatalom eszközévé vált, de az isteneket már nem vették komolyan többé.


A hinduizmus éppen azért nem jutott a többi politeista vallás sorsra, és azért tud fennmaradni mind a mai napig, mert az alap elgondolásai nem természeti erőkhöz kapcsolják az isteneket, mint az ókori népek, hanem inkább csak a monoteista Isten-kép különböző isteni tulajdonságait, feladatait osztják szét, és ruházzák az isteneikre


De egy ókori sumér, görög, vagy római vallás már nem tudna gyökeret verni a mai, fizikát, kémiát, biológiát, asztrofizikát jól ismerő világban.

2017. ápr. 20. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
9%

Üdv!

A véleményem az az, hogy a logika kizárja a politeizmust. És a keresztény filozófia Isten-definíciója is. Mondjuk ez utóbbi jelentősen a logikára épül.

A politeizmus isteneit nem is nevezném istennek, hanem korlátozott természetfeletti lényeknek nevezném. Isten csak egy, aki nincs korlátozva (max. a paradoxonokkal van "korlátozva")


Részletes indoklásom: [link]

2017. ápr. 20. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 KZitus ***** válasza:
17%

Szia


Mert az emberek a történelmünk során isteneket találtak ki, nevet is adtak neki, a Biblia pl. Molokot és Baált is említi...ugy tűnik az embereknek szükségük van kézzel fogható, látható istenekre. Azt írja ezzel kapcsolatban a Biblia: a 1Korintusz 8:5, 6

" Mert még ha vannak is, akiket „isteneknek” neveznek, akár az égben, akár a földön, mint ahogy van sok „isten” és sok „úr”, számunkra valójában e g y Isten van, az Atya, akiből van minden, és mi őérte; és e g y Úr van, Jézus Krisztus, aki által van minden, és mi őáltala.

2017. ápr. 20. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
28%

#1 vagyok, és ami még nagyon fontos különbség:


a képzeletbeli politeista istenek antropomorf lények voltak, hatalmasabbak az embereknél, de nem mindenhatók, erkölcsileg nem tiszták, nem bűntenek. A világot és az embert játékszerüknek tekintették.

A monoteizmus Istene szellemi lény, láthatatlan és felfoghatatlan, maga a Jó és az Igazságosság.

Az egész világ Ura, de csak ritkán avatkozik bele közvetlenül az általa teremtett világ folyásába, ahogy Madách írta Az ember tragédiájában, a gépezet forog, az Alkotó pihen.

Ugyanakkor végtelen erejű szellemi, lelki hatalom.

- Nagyon nehéz közös vonást találni Isten és az istenek között.

2017. ápr. 20. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
0%
Egyetértve a többiekkel még az a gondolatom, hogy az isteneket az emberek saját igényeik által alkotják, saját maguk formálják. A Biblia Istene mindennel ellentétes. Ő kijelenti magát, leleplezi az emberiség problémáját, és megadja a kiutat is. Ilyet nem lehet kitalálni
2017. ápr. 20. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 Pietrosol ***** válasza:
47%

Sziasztok!


#1!


A hinduizmus nem politeista vallás.


""A Brahman minden élő lényben működő és működtető életenergiaként van jelen, tehát nem válik személyessé, azaz hiperabszolút Istent jelent. Önmagában foglalja mindennek az okát és okozatát, maga a lét, mindennek oka és forrása, és egyben az a cél, amely felé minden halad."


A többi Isten csak valamilyen funkciót betöltő szereplő, mint,-ha nem tévedek-, a katolikus teológiában az angyalok, akik(talán) alapvetően segítő vagy ártó szerepet töltenek be.

2017. ápr. 20. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
0%

"Az egész világ Ura, de csak ritkán avatkozik bele közvetlenül az általa teremtett világ folyásába, ahogy Madách írta Az ember tragédiájában, a gépezet forog, az Alkotó pihen."

Miközben a létben tartó tevékenysége sosem szünetel, hála Neki. ("a ki hatalma szavával fentartja a mindenséget" Zsidó 1.3)

2017. ápr. 20. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
28%

"A többi Isten csak valamilyen funkciót betöltő szereplő, mint,-ha nem tévedek-, a katolikus teológiában az angyalok, akik(talán) alapvetően segítő vagy ártó szerepet töltenek be."

Nem csak a katolikus teológiában. Ilyenről a Biblia is beszámol. Szolgáló angyalok, vagy a pusztító is egy angyal volt az Ószövetségben

2017. ápr. 20. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
53%
Gyorsan tegyük hozzá, a Biblia: az Ószövetség és az Újszövetség Istene és a Korán Istene is egy és ugyanaz, a vallási széthúzás csak az emberi korlátoltság műve.
2017. ápr. 20. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
12%

"Korán Istene is egy és ugyanaz, a vallási széthúzás csak az emberi korlátoltság műve."

Nem értek egyet. A Korán Istene köztudottan nem Jézus, az Isten megtestesülése. A zsidó vallás nem ismeri el Jézust, így a nem egyetértés nem a korlátoltság műve, hanem szerintem következetes.

2017. ápr. 20. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!