Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A judaizmus kezdetben tényleg...

A judaizmus kezdetben tényleg politeista volt?

Figyelt kérdés

Azt olvastam, hogy csak a kb. Kr.e. VI. században lett monoteista. Előtte még milyen isteneket tiszteltek?

Az igaz, hogy Jahvét a kánaániták vallásából emelték ki egy Istennek? Akkor tehát előtte a kánaániták vallását gyakorolták?



2016. okt. 23. 19:30
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Ez a tóra alapján képtelenség. Az tény ,hogy Ábrám ,Terakh fia (később Ábrahám) pogány Urakat imádott ,de amikor kapcsolatba került Az Örökkévalóval ,akkor lett Ábrahám és zsidó lett. Ő volt az első zsidó. Így született meg a judaizmus.
2016. okt. 23. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
25%

A rövid válasz az, hogy igen. Azonban nem ismerjük pontosan, hogy milyen lehetett a zsidóság korábbi vallása. Igazából az sem teljesen egyértelmű, hogy mikortól beszélhetünk önálló zsidó népről, mikortól vált el véglegesen a többi kánaánita néptől. Még Dávid király idejében is együtt harcolt a zsidóság egyes kánaáni népekkel a többi kánaáni nép szövetsége ellen, ahogy ezt az Ószövetség több könyve is leírja.


Az azonban bizonyosnak tűnik, hogy az átmenet a politeizmusból a monoteizmusba egy hosszabb folyamat eredménye volt. Mindez a folyamat különben az Ószövetségben is le van írva, csak a szimbolikus történetírás szabályai szerint, nem a tudományos szemléletű történetírás szabályai szerint.


(Ezért nem szabad szó szerint értelmezni a Biblia ide vonatkozó fejezeteit, hanem tudni kell, hogy melyik szimbolikus történet milyen valós történelmi eseményt vagy folyamatot szimbolizál.)

2016. okt. 23. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
43%

A Tórának nem sok jelentősége nincs ebben a kérdésben, mert azt a mai kutatások alapján a hagyománnyal ellentétben 1000 évvel később, a Kr.e. 440-es években állították össze. Vagyis a fogság után, amikor a zsidóságban már megszilárdult a monoteizmus.


Egyébként a konzervatív állásponttal ellentétben van olyan vélemény, miszerint a ma olvasható héber Bibliát sokkal később írták, mint azt egyesek gondolják. Eszerint az ótestamentumi könyveknek hosszú előtörténetük van, bizonyos szakaszokat eltérő történelmi korszakokban írt több szerző, és nem kevés benne a késői betoldás.


Na de vissza az eredeti kérdéshez:


A vallástudomány jelenlegi állása szerint alapos okunk van feltételezni, hogy Izrael eredetileg nem is monoteista, hanem politeista volt.


Valójában ennek a véleménynek az alapjai már a modern bibliatudomány és vallástudomány megszületésével borítékolhatóak voltak. A kutatók ugyanis félretették a vallásos hiedelmeket és elkezdték tudományosan feltárni a Biblia történelmi hátterét. Kutatásokat végeztek, és nem kevés meglepetés került felszínre.


Az Ótestamentumban szereplő JHVH-val kapcsolatban az valószínűsíthető, hogy szinkretizmus van a háttérben, ugyanis az biztosra vehető, hogy a környező népek vallása hatással volt Izraelre, és ez bizony látszik a héber Biblia szövegéből, ahogyan a kutatók rámutattak.


Üdvözlettel,


Dante

2016. okt. 23. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
10%

Nem.


Jehova bebizonyította az Egyiptomi, vagy Kánaánita, Asszir stb "Isteneknek", hogy Ő a Teremtő mindenható Isten.

Az első emberek monoteisták voltak, és Ábrahám és leszármazottai, a választottak is Jehovát imádták, mint az egyedüli igaz Istent.


Előtte Isten nem volt, és nem vált ki sehonnan, és utána sem lesz.

2016. okt. 23. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
57%

Az első válaszoló kommentjéhez még néhány gondolat:


A Judaizmus nem Ábrahámtól eredeztető, hanem a farizeusoktól. A fogság után ugyanis bár megszilárdult a monoteizmus a zsidóságban, ám az a vallását tekintve szétesett. A Római Birodalom idején már több zsidó irányzat létezett, akik még a szent könyveik számát illetően sem tudtak megegyezni. Jeruzsálem pusztulása után azonban a zsidó irányzatokból, csak a farizeus maradt meg, végül ők zárták le Kr.u. 100 körül a héber Bibliát. Ez lett a zsidóság, a protestantizmus és a kis szekták Szentírása. [az Egyház ugyanis az LXX-t favorizálta nem a héber Bibliát].


Dante

2016. okt. 23. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
30%

maga a judaizmus politesita volt, sokan messzemenő következtetéseket vonnak le abból hogy Izraelben voltak más vallások is, imádtak más istenségeket is esetleg a két vallást szinkretizálták, de attól még maga a júdaizmus nem volt politeista, ugyan úgy ahogy egy mai vallás is bizarabbnál bizarabb szektákat tud kitermelni, de attól még h pl jehova tanúi tiltják a jótékonykodást és a vérátömlesztést, a hiteles kereszténységtől még teljesen idegen az ilyesmi


hasonlóan a júdaizmus, alapvető természetéből adódóan nem politeista, még akkor sem ha gyakorlatban sokszor Izraelben behoztak más istenségeket, vagy más vallások szemléletmódjával kezdték el vizsgálni a sajátjukat, hiszen ők is koruk gyermekei voltak, ez minden emberre igaz, mi is ha vallásosak vagyunk a vallásunkat egy kicsit a korunk szemüvegével vizsgáljuk, ma hazsnált kifejezésekkel próbáljuk leírni stb stb


egyesek feltételezik ,hogy talán sok zsidó úgy gondolta léteznek ugyan más istenségek de ezek csak amolyan korlátozott erejű "kis istenek" és ezeket nem szabad tisztelni

2016. okt. 23. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
60%

Eddigi ismereteink szerint megjárta a politeizmus és a monolátria állomását is, míg kifejezésre jutott a tiszta monoteizmus benne.


[link]


Ebben a linkben A bibliai izraelita vallás történeti kontextusban c. része foglalkozik kicsit e témával.

2016. okt. 24. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!