"Ne ölj" kontra "Halállal lakoljon"?
Miért buzdítanak egyes ószövetségi törvények gyilkosságra, amikor Isten megparancsolta: Ne ölj!
Pl. Aki megátkozza atyját vagy anyját, halállal lakoljon stb.
A bibliai héber és a mai magyar köznyelv közötti különbség...
Isten parancsolatának valamivel pontosabb értelmezése a "Ne gyilkolj" -nem minden emberölésre vonatkozik ez a szabály.
a "Halállal lakoljon" esetén pedig nem puszta emberölésről van szó, hanem ez mindig valaminek a következménye. Ilyen esetben nem az ember megölése a bűn, hanem az azt kiváltó esemény.
a "Ne lopj" parancsolatot sem szegi meg az a szülő, aki elkobozza a hatéves gyereke vadásztőrét, mielőtt az kárt tenne vele valakiben...
Miért nem tartjuk be őket mostanában? Mert nem egy barbár korban élünk.
Állítsuk vissza a halálbüntetést? S mire? Házasságtörést "jutalmazzuk" ismételten megkövezéssel?
S ha már az ószövetségi törvényeket visszaállítjuk, ismét rendszeresítsük az állatáldozatokat?
Szia!
Az igazságszolgáltatás nem ellentétes a "ne ölj" parancsolattal. Az igazságszolgáltatás a bűn megfékezésére jött létre, hogy a kegyelemidővel ne lehessen visszaélni, és a bűn nem maradjon büntetés nélkül. Érdekes megfigyelni, hogy az Özönvíz utáni szövetség részeként jelenik meg először a Bibliában: "Aki ember-vért ont, annak vére ember által ontassék ki" (1Móz 9,6) Itt arról olvashatunk, hogy aki ezentúl emberi életet olt ki, azt az emberek kötelesek halállal büntetni - nincs helye az Istenre várásnak. Innen származtathatjuk a közigazgatás, a polgári hatalom, állam, mint intézmény születését. (L. Pál apostol szavait: „Mert a fejedelmek nem a jó, hanem a rossz cselekedetnek rettegésére vannak.” Róm 13,3)
Érdemes átgondolni, hogy korábban miért szavatolta Isten Kain élethez való jogát, annak ellenére, hogy gyilkosságot követett el, és vajon milyen megfontolásból rendelkezett az özönvíz után másként? A válasz kézenfekvő: Isten jól tudta, hogy hova vezet, ha a rosszat büntetlenül hagyják, de mi, emberek - rosszul felfogott irgalmasságtól vezéreltetve - ezt nem hittük volna el, és a mai napig hajlamosak vagyunk felülbírálni. Az özönvíz előtt a gyilkosok büntetlenül hagyása az egész emberiség gyors ütemben történő erkölcsi hanyatlásához, elkorcsosuláshoz és pusztuláshoz vezetett. E tapasztalat után Isten joggal várhatta el, hogy az emberiség okul, belátja és elfogadja az igazságszolgáltatás szükségességét.
Üdv. Péter
csatlakozom a 2. hozzá szólóhoz.
Akkor gyilkosság, ha az egyik ember elveszi a másik ember életét.
A másik pedig büntetés, olyasmiért ami miatt az életre méltatlanná vált.
Miért nem tartjuk be?
Vannak akik betartják. A Többiek nem hisznek Isten létezésében, és egyébként ma Sátán uralkodik, és szórja szét a gondolatait némely emberekbe, akiket ezekre rá tud venni, mert nincsenek Isten vezetése, oktatása alatt.
Szia!
Mert nem tudták megtartani és Istent használták fel a céljaikhoz.
A halálbüntetés azért komoly dolog. Ezért törölték el nálunk is a rendszerváltozás környékén. Az ószövetségben tele van halálbüntetésekkel. A XX. század sem volt különb az ószövetség koránál, ugyanolyan barbár emberek éltek akkor és anno is.
Ilyen "igazságszolgáltatást" nem adhatott Isten a zsidó nép és mások kezébe sem. Nekünk be kell tartani a "Ne ölj" parancsot, még a bűnözőket sem ölhetjük meg. Különben "aki megöli Káint, hétszeresen bűnhödik" vagy "Megöltem sebemért egy férfit, sérülésemért egy ijfút, hétszeres a bosszú Káinért, de hetvenhétszeres Lámekért"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!