Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Biblia meghatározza hogy az...

A Biblia meghatározza hogy az egyes bűncselekményekért milyen büntetést kell adni, vagy csak annyit közöl hogy mi bűn, de a büntetés mértékét a társadalomra bízza?

Figyelt kérdés
Például mi a büntetése a gyilkosnak, erőszaktevőnek, pedofilnak, tolvajnak stb?

2017. márc. 14. 11:38
1 2 3 4 5 6 7
 21/61 A kérdező kommentje:
living witness Követtél el bűnt vagy sem? Ez szerintem nem nehéz kérdés.
2017. márc. 15. 11:19
 22/61 anonim ***** válasza:

A törvényeket mindig az adott társadalom, vagy annak vezető rétege hozza. A törvényalkotás pedig attól függ, hogy milyen eszmerendszer vagy erkölcsi normák szerint járnak el. Ha az adott ország törvényalkotói a keresztény normák szerint kívánják a rendet létrehozni, akkor evidens, hogy annak törvényeit, eszméit fogják átemelni az állami jogba, és olyan mértékben, ahogy azt jónak látják.

Az ószövetségi zsidó társadalom szigorúan teokratikus felépítésű volt, ami azt jelenti, hogy minden törvényt a Szentírás határozott meg, és mindenki köteles volt azokat, mint vallási, és egyben állami törvényeket betartani. Az újszövetségben viszont bárki, aki úgy dönt, hogy Isten törvényeit választja, az magára nézve kötelező érvényűnek tarthatja, de nem követelheti, hogy másokra is ez legyen mérvadó. Viszont teljes engedelmességgel tartozik annak az államnak a törvényei iránt, amelyben él, ha azok nem ütköznek az Isten által adott törvényekkel. Ha valaki olyan bűnt követ el, amelyet az adott állam nem tilt, viszont a Biblia igen, akkor akkor annak az embernek egyedül Isten felé kell elszámolnia tettével...


Válaszolva a kérdésedre: A Biblia az újszövetségben csak irányt mutat, de a büntetés mértékét a mi jó belátásunkra (már amennyiben van) bízza, és semmiképpen nem önbíráskodás formájában, hanem kizárólag törvényhozói szinten.

2017. márc. 15. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/61 anonim ***** válasza:

"Az Ószövetségben olvasható büntetéseket emberek találták ki vagy Isten parancsa? Téged is arra kérlek hogy ne beszélj mellé mert nem szeretem."


Mind1, úgy sem érted! Írd le, hogy mit szeretnél olvasni és visszamásolom.

Viszlát

2017. márc. 16. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/61 A kérdező kommentje:

"Ha valaki olyan bűnt követ el, amelyet az adott állam nem tilt, viszont a Biblia igen, akkor akkor annak az embernek egyedül Isten felé kell elszámolnia tettével.."


Nem egészen. Ha olyan bűnt követ el ami mást is érint, akkor a sértet felé is el kell számolnia tetteivel. Például lopás vagy gyilkosság. Szerintem nem egészen van ez rendben. Ha az Ószövetségben Isten kijelenti milyen büntetést kell adni az egyes bűnök után az Újszövetségben miért nem? Lehetnek olyan emberi törvények amelyek igazságtalanok.

2017. márc. 16. 15:36
 25/61 anonim ***** válasza:

Igen, természetesen igazad van, a sértett fél felé is elszámolni valója van, csakhogy én ezt abban az értelemben írtam, hogy vannak olyan bűnök, amelyeket az adott állam törvényei nem büntetnek, de mivel Isten törvénye bűnnek nevezi, ezért nem a földi bíróság fogja felette kimondani az ítéletet, hanem Isten maga. Ezt tanítja a Biblia. Tehát nem fogja kikerülni ő sem a büntetést (és itt nem gyilkosságról és lopásról van szó, hiszen ezt szinte minden állam törvénye bünteti, hanem mondjuk paráználkodásról vagy Isten-káromlásról stb).

Az újszövetségben azért nincs már úgy néven nevezve a büntetés mikéntje, mert egyrészt úgyis megkapja a végső ítéletben a bűnös a megfelelő büntetést, másrészt pedig azért, mert szemben az ószövetségi időkkel, most már NEM egy konkrét népcsoport képviseli Istent a Földön (zsidó nemzet), hanem minden népcsoportból az "elhívottak". Hiába mondjuk, hogy az európai országok például keresztény gyökerű országok, közel sem állíthatjuk azt, hogy Európában minden egyes ember megtért keresztény. Ezért a keresztény törvények sem vonatkozhatnak minden állampolgárra, hiszen maga az ország sem csak keresztényekből áll.

És van még egy dolog, ami nagyon hangsúlyos Jézus tanításában, azaz az újszövetségben, ez pedig a kegyelem és a megbocsátás. A zsidó törvények mai szemmel nézve elég ridegek és már-már kegyetlenek voltak. Te mit szólnál, ha ma házasságtörésért nyilvánosan megköveznének valakit, ráadásul a tanúknak kellene az első követ rájuk vetni? Ez persze nem azt jelenti, hogy Jézus elnézi a bűnt, hanem megfontolásra int, nem mechanikus cselekvésre.

Oké, hogy szeretjük, ha megmondanak nekünk mindent szájbarágósan, de ha belegondolsz ez eléggé dedós dolog. Isten pont azzal akarja megmutatni, hogy nagykorúnak tekint bennünket, hogy bízik benne, hogy az ő igéjének alapos tanulmányozása után lesz elég bölcs belátásunk jól megítélni a dolgokat... Így sokkal nagyobb az ember szabadsága, amivel lehet élni, de sajnos visszaélni is.

Egyébként a büntetés mértékét sok minden befolyásolja, nem lehet egy kaptafára felhúzni mindent. A "jó" büntetés célja az egyén megnevelése, rá/visszavezetése a helyes társadalmi normákhoz, és a társadalom védelme. Mindenkinél más büntetési forma érheti el a végső célt. Más megítélés alá esik egy kiskorú elkövető, vagy egy büntetlen előéletű, az illető elmeállapota, az elkövetés körülményei stb... Ehhez már alapos vizsgálat kell. A Bibliában nincs egyesével minden eset leírva, ehhez nagyon nagy könyv kellett volna :). Viszont vannak nagyon határozott alapelvek, amelyek alapján nagyon is el lehet dönteni, hogy kinek mi jár.


Remélem így már kielégítőbb volt a válaszom! Ha van kérdésed még,írj! :)

2017. márc. 17. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/61 A kérdező kommentje:

"A zsidó törvények mai szemmel nézve elég ridegek és már-már kegyetlenek voltak. Te mit szólnál, ha ma házasságtörésért nyilvánosan megköveznének valakit, ráadásul a tanúknak kellene az első követ rájuk vetni? Ez persze nem azt jelenti, hogy Jézus elnézi a bűnt, hanem megfontolásra int, nem mechanikus cselekvésre."


De ezek Isten által meghatározott büntetések. Gondolom a zsidó próféták is megfontolásra intették az embereket és elmondták hogy maradjanak távol a bűntől.



"Remélem így már kielégítőbb volt a válaszom! Ha van kérdésed még,írj! :)"


Hát nem igazán. Hol írja az Újszövetség hogy az Ószövetségi parancsok törlődtek?

2017. márc. 19. 14:11
 27/61 anonim ***** válasza:
Aki meg akarja ismerni Isten igazi jellemét,tanulmányoznia kell Jézus életét,jellemét,és ráismerhet ebből Istenre.Amely tulajdonság idegen Jézustól,az idegen Istentől is.Az,az ószövetségi író projekciója.
2017. márc. 20. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/61 Alex Fly ***** válasza:

Az Újszövetség közli, hogy mi a bűn büntetése (Rm 6:23).

És nem a társadalomra bízza, hanem az ítélet joga Istené.

Ez a bibliai igazságszolgáltatás.

A társadalmi jogszolgáltatás ezzel párhuzamos, teljesen független dolog. A gondokat éppen az okozza, ha egy társadalom keveri a kettőt és Isten helyett akarja elítélni a bűnöst.

2017. márc. 20. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/61 anonim ***** válasza:

22/25-ös vagyok


A megfontolást az ítélkezésre értettem, hogy mielőtt elhamarkodottan ítéletet mondanánk valaki felett, gondolkodjunk!

Íme a bibliai példa, amelyet maga Jézus hitelesít az "új szövetség" létrehozója:

"Az írástudók és a farizeusok pedig egy asszonyt vivének hozzá, akit házasságtörésen kaptak vala, és a középre állítván azt mondának néki: Mester, ez az asszony tetten kapatott, mint házasságtörő. A törvényben pedig megparancsolta nékünk Mózes, hogy az ilyenek köveztessenek meg: te azért mit mondasz? Ezt pedig azért mondák, hogy megkísértsék őt, hogy legyen őt mivel vádolniok. Jézus pedig lehajolván, az ujjával ír vala a földre. De mikor szorgalmazva kérdezék őt, felegyenesedve monda nékik: Aki közületek nem bűnös, az vesse rá először a követ. És újra lehajolván, írt vala a földre. Azok pedig ezt hallván és a lelkiismeret által vádoltatván, egymásután kimenének a vénektől kezdve mind az utolsóig; és egyedül Jézus maradt vala és az asszony a középen állva. Mikor pedig Jézus felegyenesedék és senkit sem láta az asszonyon kívül, monda néki: Asszony, hol vannak azok a te vádlóid? Senki sem kárhoztatott-é téged? Az pedig monda: Senki, Uram! Jézus pedig monda néki: Én sem kárhoztatlak: eredj el és többé ne vétkezzél! Ismét szóla azért hozzájok Jézus, mondván: Én vagyok a világ világossága: a ki engem követ, nem járhat a sötétségben, hanem övé lesz az életnek világossága. (Jn 8,3-12)


Amiket figyelembe kell vennünk:


1.) Jézus nem azért jött, hogy a törvényt eltörölje, hanem, hogy betöltse. (Mt 5,17)


2.) "A törvény Krisztusra vezérlő mesterünkké lett, hogy hitből igazuljunk meg." (Gal 3,24)


3.) "Mert a kik törvény cselekedeteiből vannak, átok alatt vannak; minthogy meg van írva: Átkozott minden, a ki meg nem marad mindazokban, a mik megirattak a törvény könyvében, hogy azokat cselekedje. Hogy pedig a törvény által senki sem igazul meg Isten előtt, nyilvánvaló, mert az igaz ember hitből él. A törvény pedig nincs hitből, hanem a mely ember cselekeszi azokat, élni fog azok által. Krisztus váltott meg minket a törvény átkától, átokká levén érettünk." (Gal 3,10-13)


A törvények az ószövetség népének adattak, hogy Kriszusra vezérlő mesterünkké legyenek. Más volt a célja az ószövetségi, és más az újszövetségi törvényeknek. Izrael államban az ószövetség idején az volt a rendeltetése, hogy szabályozza az állampolgárok életét, egymáshoz és Istenhez való viszonyát. a töDe Pál apostol a Galata-beliekhez írt levelében hangsúlyozza, hogy a törvény puszta cselekedetéből nem lehet megigazulni. Márpedig a Krisztus által megkötött "új szövetség"-ben a törvény szerepe már nem a büntetés földi végrehajtása, hanem az üdvösség elérése.


Álljon itt példának Jézus hegyi beszéde, mely programbeszédének is mondható:

"Ne gondoljátok, hogy jöttem a törvénynek vagy a prófétáknak eltörlésére. Nem jöttem, hogy eltöröljem, hanem inkább, hogy betöltsem. Mert bizony mondom néktek, míg az ég és a föld elmúlik, a törvényből egy jóta vagy egyetlen pontocska el nem múlik, a míg minden be nem teljesedik. Valaki azért csak egyet is megront e legkisebb parancsolatok közül és úgy tanítja az embereket, a mennyeknek országában a legkisebb lészen; valaki pedig cselekszi és úgy tanít, az a mennyeknek országában nagy lészen. Mert mondom néktek, hogy ha a ti igazságotok nem több az írástudók és farizeusok igazságánál, semmiképen sem mehettek be a mennyeknek országába. Hallottátok, hogy megmondatott a régieknek: Ne ölj, mert a ki öl, méltó az ítéletre. Én pedig azt mondom néktek, hogy mindaz, a ki haragszik az ő atyjafiára ok nélkül, méltó az ítéletre: a ki pedig azt mondja az ő atyjafiának: Ráka, méltó a főtörvényszékre: a ki pedig ezt mondja: Bolond, méltó a gyehenna tüzére. Azért, ha a te ajándékodat az oltárra viszed és ott megemlékezel arról, hogy a te atyádfiának valami panasza van ellened: Hagyd ott az oltár előtt a te ajándékodat, és menj el, elébb békélj meg a te atyádfiával, és azután eljövén, vidd fel a te ajándékodat. Légy jóakarója a te ellenségednek hamar, a míg az úton vagy vele, hogy ellenséged valamiképen a bíró kezébe ne adjon, és a bíró oda ne adjon a poroszló kezébe, és tömlöczbe ne vessen téged. Bizony mondom néked: ki nem jősz onnét, mígnem megfizetsz az utolsó fillérig. Hallottátok, hogy megmondatott a régieknek: Ne paráználkodjál! Én pedig azt mondom néktek, hogy valaki asszonyra tekint gonosz kivánságnak okáért, immár paráználkodott azzal az ő szívében. Ha pedig a te jobb szemed megbotránkoztat téged, vájd ki azt és vesd el magadtól; mert jobb néked, hogy egy vesszen el a te tagjaid közül, semhogy egész tested a gyehennára vettessék. És ha a te jobb kezed botránkoztat meg téged, vágd le azt és vesd el magadtól; mert jobb néked, hogy egy vesszen el a te tagjaid közül, semhogy egész tested a gyehennára vettessék. Megmondatott továbbá: Valaki elbocsátja feleségét, adjon néki elválásról való levelet. Én pedig azt mondom néktek: Valaki elbocsátja feleségét, paráznaság okán kívül, paráznává teszi azt; és a ki elbocsátott asszonyt veszen el, paráználkodik. Ismét hallottátok, hogy megmondatott a régieknek: Hamisan ne esküdjél, hanem teljesítsd az Úrnak tett esküidet. Én pedig azt mondom néktek: Teljességgel ne esküdjetek; se az égre, mert az az Istennek királyi széke; Se a földre, mert az az ő lábainak zsámolya; se Jeruzsálemre, mert a nagy Királynak városa; Se a te fejedre ne esküdjél, mert egyetlen hajszálat sem tehetsz fehérré vagy feketévé; Hanem legyen a ti beszédetek: Úgy úgy; nem nem; a mi pedig ezeken felül vagyon, a gonosztól vagyon. Hallottátok, hogy megmondatott: Szemet szemért és fogat fogért. Én pedig azt mondom néktek: Ne álljatok ellene a gonosznak, hanem a ki arczul üt téged jobb felől, fordítsd felé a másik orczádat is. És a ki törvénykezni akar veled és elvenni a te alsó ruhádat, engedd oda néki a felsőt is. És a ki téged egy mértföldútra kényszerít, menj el vele kettőre. A ki tőled kér, adj néki; és a ki tőled kölcsön akar kérni, el ne fordulj attól. Hallottátok, hogy megmondatott: Szeresd felebarátodat és gyűlöld ellenségedet. Én pedig azt mondom néktek: Szeressétek ellenségeiteket, áldjátok azokat, a kik titeket átkoznak, jót tegyetek azokkal, a kik titeket gyűlölnek, és imádkozzatok azokért, a kik háborgatnak és kergetnek titeket. Hogy legyetek a ti mennyei Atyátoknak fiai, a ki felhozza az ő napját mind a gonoszokra, mind a jókra, és esőt ád mind az igazaknak, mind a hamisaknak. Mert ha azokat szeretitek, a kik titeket szeretnek, micsoda jutalmát veszitek? Avagy a vámszedők is nem ugyanazt cselekeszik-é? És ha csak a ti atyátokfiait köszöntitek, mit cselekesztek másoknál többet? Nemde a vámszedők is nem azonképen cselekesznek-é? Legyetek azért ti tökéletesek, miként a ti mennyei Atyátok tökéletes" (Mt 5,17-48)


Ez az Isten törvényének IGAZI betöltése! Sokkal mélyebb, sokkal lelkibb. Tulajdonképpen Jézus az ószövetségi törvényeket még magasabb szintre emeli, azoknak az igazi értelmét és célját mutatja meg, saját önfeláldozó életével hitelesítve azokat. Ezek zömének be nem tartásáért földi bíróság nem fog felelősségre vonni, de a mennyei IGEN! De, ez ne keltsen félelmet senkiben sem, mert Jézus azért jött a Földre, hogy megmutassa: mindez lehetséges! Az Ő segítségével nincs lehetetlen! A munka zömét Ő már elvégezte, a mi dolgunk, hogy kövessük Őt!


:)

2017. márc. 20. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/61 A kérdező kommentje:

29-es hosszan leírtad de én ebben se látom Jézus hol mondja hogy eltörölte az Ószövetségi törvényeket?



Máté 19:16 Odament hozzá valaki, és ezt kérdezte: "Mester, mi jót tegyek, hogy elnyerjem az örök életet?"

Máté 19:17 Ő így válaszolt neki: "Miért kérdezel engem a jóról? Csak egy van, aki jó. Ha pedig be akarsz menni az életre, tartsd meg a parancsolatokat."

Máté 19:18 Monda néki: Melyeket? Jézus pedig monda: Ezeket: Ne ölj; ne paráználkodjál; ne lopj; hamis tanubizonyságot ne tégy;

Máté 19:19 Tiszteld atyádat és anyádat; és: Szeresd felebarátodat, mint temagadat.



Ezek nagyon úgy hangzanak mint az Ószövetségi törvények. És azt mondja Jézus hogy nekünk kell tenni azért hogy elérjük az örök életet azáltal hogy betartjuk a törvényeket.

2017. márc. 20. 22:57
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!