Az egyház elfogad egy mesterségesen fogant vagy egy mesterségesen megváltoztatott génállományú magzatot Istentől valónak?
De létezik is olyan ember, akibe disznó szervet ültettek be?
Hogy ki mondja meg mi a jó? Erre nem lehet válaszolni, mert ami neked jó, az nem biztos, hogy nekem jó. Állati gént én nem manipulálnék emberi génekkel, ez az egy felháborító és bizarr ebben. Az, hogy emberi géneket megváltoztatnak, tökéletesítenek, avval nincs gond, nem mondta Isten, hogy ez bűn. Természetesen ott is van egy egészséges határ, én megmaradnék ott, hogy kiküszöböljék az örökletes betegségeket, de a tudósokban úgyis benne lesz az az ördögi kíváncsiság, hogy meddig képesek elmenni, milyen dolgokat tudnak kreálni, létrehozni.
Kérdező, #14, és Flogeir
A génsebészet - kísérletezés - ahol a selejtet a szemétbe dobják. Nem csak a mesterségesen megtermékenyített petesejt esetében. (A Vatikán jobban tenné, ha "magyarázattal" látná el a tiltást, mert akkor nem egy elvont és elutasítható "vallási" állásfogalalást adna, hanem rámutatna a dolgok "szomatikus", materiális valóságára.
A génsebészet - kísérletezés emberekkel. Akkor is embereken való kísérletezés, ha az embernek kezdeti fejlődési szakaszában "turkálnak".
Kit és mit tartanak selejtnek?
A fejlődés korai vagy későbbi szakaszát?
Mi a későbbi szakasz? az embrionális állapot, vagy a megszületett állapot? Vagy a már megszületettnek különböző fejlődési foka?
Most kísérleteznek a szarvasmarha húsának, az állat megszületése nélküli tenyésztésén.
Innen már egy lépés, hogy a hús, az agy, vagy a különböző szervek legyenek - "sorozat-gyártottak"?
Mivel ezek a kísérletek mindenféleképpen PÉNZ-FÜGGŐEK, ezért ezek a tevékenységek mind a bűnözés melegágyai. A pénz függőség a áthatja a politikát, az a fegyverkezést, a hadiipart, és innentől a H1N1 és egyéb mesterséges vírusok, "földönkívülinek" beharangozott mesterséges lények horror-világát szabadítják rá a Földre.
Lk 16,13 - Egy szolga sem szolgálhat két úrnak: mert vagy az egyiket gyűlöli és a másikat szereti; vagy az egyikhez ragaszkodik, és a másikat megveti. Nem szolgálhattok az Istennek és a mammonnak.
Fekete Bárány
#23 lehet, hogy ezt nem volt egyértelmű, de én teljesen egyetértek veled, és minden hozzászólásomban azt mondtam, hogy a módszer "nem Istentől való".
Ezzel együtt én azt gondolom, hogy ha születnek ilyen gyermekek, akkor azokat teljesértékű embernek kell tekintsük, amíg be nem bizonyosodik az ellentkezője. Ha nem így tennénk, az nagy hiba volna.
Flogeirnek teljesen igaza van minden szempontból. Jó, hogy van ideje mindezt itt ilyen részletesen kifejteni. :)
# Kérdezőnek
A disznómáj és egyebek kapcsán. Ha valamink elromlik, az pótolható, többféleképpen is. 1) Mesterségesen: műláb, műfogsor, művese-kezelés, pacemaker, stb. 2) Elő vagy elhunyt emberi donortól. Az egyszerű véradástól a szívátültetésig sok minden lehetséges. 3) Állati donortól. Szívbillentyűt szoktak disznótól, vagy égés után bőrt beültetni, májról még nem hallottam, de elhiszem, hogy létezik. Ettől az ember még ugyanaz az ember marad, ez nem vet fel etikai kérdéseket.
Itt jön az a határ, amit az 1. válaszomban írtam, hogy a központi idegrendszer, illetve a szaporító szervek esetében ezt már nem lehet meglépni, mert etikailag sehogy sem támogatható. Agyat akkor sem szabad átültetni, ha erre esetleg képesek lennénk.
# Gabriel.Tailor
"Látom nem igazán vagy képben. A tenyésztés és a nemesítés évezredek óta arról szól, hogy az ember belenyúl az élőlényekbe. Újabban a gmo technológia egy még hatékonyabb módszer ugyanerre"
Úgy tűnik, jelen esetben te nem vagy igazán képben. A tenyésztés és nemesítés nem más, mint egy irányított evolúciós folyamat. Semmi olyan nem történik, ami a természetben spontán ne történhetne meg, adott környezeti feltételek esetén.
(Bár ezt is túlzásba lehet vinni. tenyésztettek ki már természetes körülmények között életképtelen kutyafajt, amelyik császárral szül, mert a természetes szülésbe belepusztulna, szűkebb a szülőcsatornája, mint a kölyök átmérője. Azért ez sem etikus, akárhogy is nézzük.)
De a génmódosítás az teljesen más. Az már alapból és szándékoltan olyan eljárás, ami olyant akar létrehozni, ami a természetben magától sohasem jöhetne létre.
"A tenyésztés és nemesítés nem más, mint egy irányított evolúciós folyamat. Semmi olyan nem történik, ami a természetben spontán ne történhetne meg, adott környezeti feltételek esetén."
Ha nagy távlatokban nézzük a dolgot, valóban. Ha kicsit részletesebben, akkor azt látjuk, amire te is utalsz, hogy már régen túlzásba vitték.
Nagyon sok esetben olyan tenyésztett élőlényeket látunk, pl rengeteg kutyafajta esetében, amelyek kifejezetten hajlamosak bizonyos betegségekre, amelyek kizárt hogy maguktól életképesek lennének a természetben.
Szóval szép érv lehetett ez egy-két ezer éve még talán, de mivel a tenyésztés és a nemesítés is annyira mesterséges feltételekkel és emberi igényekhez igazítva történik, valójában már régen túlhaladott azon, hogy a természetben is kialakulhatnának ezek a fajták.
Amúgy a génmódosítással kapcsolatos megállapításod sem helyes.
"Az már alapból és szándékoltan olyan eljárás, ami olyant akar létrehozni, ami a természetben magától sohasem jöhetne létre."
Az egy dolog, hogy olyat is létre lehet hozni vele, ami magától aligha jöhetne létre. Ha mondjuk nagyon távoli fajok génjeit plántáljuk egymásba.
De sok esetben egyszerűen irányított tenyésztésről van szó, amikor nem kell évekig szaporítanunk egy bizonyos élőlényt, és ezernyi kombinációval bajlódni, plusz imádkozni hogy legyen legalább egy olyan keresztezés ami kielégíti az igényeinket... hanem tudatosan azt az egy vagy néhány gént transzferálhatjuk, amelyet akarunk, miközben a többi nem változik.
"Úgy tűnik, jelen esetben te nem vagy igazán képben. A tenyésztés és nemesítés nem más, mint egy irányított evolúciós folyamat. Semmi olyan nem történik, ami a természetben spontán ne történhetne meg, adott környezeti feltételek esetén. "
Ez nem feltétlen igaz, miért jelentesz ki egy dolgot, amihez nem értesz? Sok nemesített faj a büdös életben nem tudna létrejönni természetesen. Szinte az összes gyümölcs és zöldség ilyen, amit te fogyasztasz. Valamelyik nem csupán 2, hanem sokkal több más külön zöldség kreálmányának az eredménye. Szóval az, hogy olyan létrejöjjön a valódi életben magától, az esélye 0%.
# Gabriel.Tailor
Nem hiszem el, hogy nem látod a különbséget. Tenyésztéskor az ember semmi mást nem tesz, mind hogy eldönti, hogy melyik egyedet melyikkel szaporítja. Ezt a döntést egy juhászbojtár szabad ég alatt meg tudja hozni, a többit pedig elintézi a Természet maga, ugyancsak a szabd ég alatt. Ha a két egyed egymással nem szaporodóképes, akkor fuccs az egésznek, megbukott a kísérlet.
A génsebészet meg alapjában mesterséges beavatkozás, mesterséges környezetet igényel, természetes körülmények között nem történhet meg. A két eljárás köszönőviszonyban nincs egymással.
"Ez nem feltétlen igaz, miért jelentesz ki egy dolgot, amihez nem értesz? Sok nemesített faj a büdös életben nem tudna létrejönni természetesen. Szinte az összes gyümölcs és zöldség ilyen, amit te fogyasztasz."
Már dehogynem igaz. Pontosan ugyanezek a fajták (is) létrejöhetnének, ha a természetben is ugyanazok a körülmények állnának elő, amit mesterségesen előállítunk nekik, beleértve a kereszteződés lehetőségét is. Ha nem így lenne, mesterségesen sem tudnánk őket kitenyészteni.
Inkább gondolkodjál egy kicsit, mielőtt nagy lendülettel másokat lehülyézel. Vagy legalább kérdezz meg egy szakembert. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!