A keresztények miért értik félre Ádám és Éva vétkezését?
A jó és rossz tudásának fájáról ettek és nem a tudás fájáról vagy nem egy konkrét gyümölcsöt.
Olyan, hogy jó és rossz tudásának fája konkrétan nincsen, tehát ez egy nyilvánvaló szimbólum! (ami egyébként egybevág más vallások tanításaival)
17
De a jó és gonosz tudásának fájáról, arról ne egyél; mert amely napon ejéndel arról, bizony meghalsz.
#1
egyetértek a "Jó és a gonosz" a legkorrektebb megnevezés!
A kérdés továbbra is adott!
Szia!
A tudás nem a fa gyümölcsében volt. Az csak egy közönséges gyümölcsfa volt. A jó és rossz tudása tapasztalaton nyugvó ismeret. Az ember a bűneset előtt csak a jót ismerte a rosszat nem.
Gyakran felmerül a kérdés, hogy miért engedte meg Isten a rossz választásának lehetőségét. Hiszen ennek híján - állítják - máig is a kezdeti tökéletesség jellemezhetné bolygónkat és az emberi életet. Az első látásra tetszetős felvetés gyengéje az, hogy az élet lényegétől, a választás, a személyes döntés és erkölcsi felelősséghordozás képességétől fosztana meg bennünket, tehát éppen attól, ami Isten minden más földi teremtményétől megkülönbözteti az embert. Nem elsősorban az értelmi és alkotóképességünk avat bennünket magasabb rendű lénnyé - hiszen ebben meglehetősen különbözünk egymástól - hanem sokkal inkább az, hogy adottságainktól függetlenül mindnyájan felelősséggel tartozunk azért, amit mondunk, és amit teszünk. Ezért nem vonhatta meg tőlünk Isten a választás jogát, hiszen azzal mintegy erkölcsi automatákká alacsonyított volna bennünket. Az így meghagyott szabadság, a rossz választásának puszta lehetősége, nem jelentette ugyanakkor, hogy a bukásnak szükségszerűen be is kellett következnie. Az alábbi a szempontok alapján elvárható lett volna, hogy az első emberpár bizalmatlanul fogadja a kísértést, és hűséges maradjon Istenhez.
Egyrészt Isten korlátozta a megkísérthetőség mértékét azáltal, hogy egyetlen pontra, egyetlen fára vonatkozott a tilalom. (Gondoljunk csak bele, mennyivel könnyebb lenne ellenállni a rossz késztetéseknek, ha bennünket is csak egy bizonyos helyen, egyetlen vonatkozásban érhetnének, ahogyan egykor Ádámot és Évát!) Másrészt Isten figyelmeztette az emberpárt, hogy létezik ellenség (nemcsak a kert megmunkálását, hanem "őrzés"-ét is rájuk bízta), és azt is tudtukra adta, hogy milyen következményekkel jár az esetleges engedetlenség. Teremtőjükhöz fűződő kapcsolatuk hátterén elvárható lett volna, hogy a "beszélő kígyó", mint természetellenes jelenség óvatosságra intse őket, különösen a kapott figyelmeztetés ismeretében. Mindenekelőtt annak kellett volna gyanút ébresztenie bennük, hogy a furcsa kígyó állítása ellentétesnek bizonyult Teremtőjükével, akit ismertek, és akinek mindent köszönhettek. Mindezek ellenére az előbbit tisztelték meg bizalmukkal. Nem lehet igazán logikus magyarázatot találni arra, hogy Ádám és Éva miért hitt jobban az ismeretlen tanácsosnak, mint Alkotójának.
A bűneset után azonnal jelentkeztek a bűn máig jól ismert következményei, ami azt bizonyítja, hogy ezek törvényszerű velejárói az engedetlenség minden formájának, függetlenül annak jellegétől, és az általa okozott kár mértékétől. Ezek: a félelem, a szégyenérzet és a felelősség áthárítása.
Üdv. Péter
Tessék, íme egy ékes példa. A Biblia nem ír semmi egyetlen tudás fájáról sem, ez csak a magyar köztudatban létezik. Azért hangsúlyozom ki, hogy magyar, mert először Madách Ember tragédiájában szerepel a tudás fája, ami beleivódott és elvegyült a keresztény köztudatban.
Egy tökéletes példa, hogy a saját vallásukkal sincsenek tisztában. A történet meg egy 2000 éves magyarázata annak, hogy miért is gonosz az ember. Az ókoriak így magyarázták meg, sajnos manapság is ezt hiszik sokan, holott a képlet rohadtul nem így van, de ide nem írom le, mert úgysem értik, azt hiszem a sok 0%-on álló válaszom ebben a topicban jól reprezentálja az itteniek fejének a beltartalmát. Igyekszem érthető szinten tartani a racionalitást.
#5
szerintem ez a válaszod is 0% lesz. (nem én miattam)
"Tessék, íme egy ékes példa. A Biblia nem ír semmi egyetlen tudás fájáról sem, ez csak a magyar köztudatban létezik."
Tényleg???
Károli Gáspár » Mózes első könyve - A teremtésről » 2. fejezet
#6
A "jó és gonosz tudásának fája" nem megfogalmazás hanem idézet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ezt az aprócska tényt NEM ELFELEJTENI!!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!