Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Léteznek-e Isten teremtésében...

Léteznek-e Isten teremtésében vagy az evolúcióban olyan szervek, szervkezdemények, végtagok (élőlények), amelyek csak félig vannak kifejlődve (a természetes fejlődés átmeneti stádiuma), vagy léteztek-e egyáltalán ilyenek a múltban?

Figyelt kérdés
2014. márc. 5. 07:20
1 2 3 4 5
 21/46 sadam87 ***** válasza:
67%

Kedves Asperrimus!

Azt látom, nagyon sok szép példát tudsz hozni a kérdéssel kapcsolatban. (Remélem, nem csak azért érdekel a téma, hogy az "evolúcionistáknak" be tudj szólni.) Természetesen abban igazad van, hogy a régmúlt eseményeit gyakorlatilag nem lehet tökéletesen megmagyarázni, ezekről nem tudjuk teljes biztonsággal kimondani az igazságot. Több olyan hipotézist is fel lehet állítani, amit jelenlegi tudásunk szerint nem lehet kizárni. Ugyanakkor egy tudományos elmélet fontos próbája, hogy milyen pontosan tud megjósolni megfigyeléseket, mennyire könnyen tud megmagyarázni új eredményeket. Például az evolúció elmélet fényében nem meglepő az antibiotikum-rezisztencia megjelenése és elterjedése a baktériumok között. De ugyanígy megmagyarázható, hogy miért ennyire "egysíkúak" az emlősök. Az evolúció alapvetően nagyon konzervatív. Mivel az új változatok véletlenszerűen jelennek meg, a legtöbb újdonság hátrányos lesz az élőlény számára, ezért kiszelektálódik. Például az ősi hüllők között megjelentek olyanok is, amiknek hét ujjuk volt egy-egy végtagon, de mára eltűntek. Ezzel szemben a vallás nem ad semmilyen útmutatást a várható felfedezésekre, tapasztalatokra. Azzal, hogy "ez Isten akarata" nem tudunk meg semmit, hiszen Isten útjai kifürkészhetetlenek. (Mellesleg miért ne "használhatná" Isten az evolúciót?)

Azonban, ez sokkal kisebb tévedésnek tűnik, mint amit a mutációkkal kapcsolatban írtál.

"Azt azonban nem tudja megmondani a modern tudomány, hogy azok a gének, amelyek különféle defektusokat hordoznak, hogyan kerültek bele az ember génállományába."

Egészen pontosan meg tudja mondani a tudomány, hogyan kerülnek ezek a mutációk a genomba: másolási hibák, mutagének hatásai, kis számban spontán mutációk (a DNS nem teljese stabil molekula). Sőt nem csak ismerjük a kialakulásukat, de létre is tudunk ilyeneket hozni, mind véletlenszerűen (mutagének segítségével), mind célzottan, egy adott helyen a DNS-en. Akár tetszőlegesen is meg tudjuk változtatni a DNS-t. Ez egy jól megfigyelt, és mára elég jól ismert jelenség, amit értelmetlen tagadni.

[link]

2014. márc. 6. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/46 anonim ***** válasza:
0%

utolsó

Te ezt kipróbáltad, vagy csak elhiszed amit mások mondanak?

Amennyiben csak elhiszed, ne ítélkezz a mások hitén.

2014. márc. 6. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/46 A kérdező kommentje:
Valamikor nem volt pl. szív, amely pumpálja a vért az erekbe. De valamikor erek sem voltak, amik a 'bőr alatt' futnak. De valamikor bőr sem volt, amik az inak fölött vannak. De valamikor inak sem voltak, amik összeköttetésben vannak az izmokkal. De valamikor izmok sem voltak, amik összeköttetésben vannak az idegpályákkal, de valamikor azok sem voltak, ha igaz, hogy minden valamiféle őssejtből lett. De amíg abból az őssejtből mindaz alkalmas módon funkcionálva létrejött, amit említettem, és még ezer más dolog, ami kell egy életképes élőlényhez, addig hogy hogy nem léteztek a természetes fejlődés átmeneti stádiumai? És amíg az átmeneti stádiumokkal kísérletezett a természet, addig hogy tudott túlélni az a lény, amely nélkülözött minden olyan szükséges testi alkatrészt, ami állítólag évmilliók alatt fejlődött ki? Egyetlen példa egy régebbi evolucionista könyvből, amíg nem léteztek tejmirigyek, addig zsírmirigyből származó váladékkal táplálta a kölykét a félszemű, féllábú, féltüdejű, féleszű, stb. élőlény, mint ahogy a tejmirigye is csak félig volt kifejlődve. /A többi ehhez igazodóan ugyanígy/. Ha valaki így képzeli az evolúciós fejlődést, ahhoz csak gratulálni tudok. Ha meg másként, mondjuk úgy, hogy pl. a szív nem lépésekben jött létre évmilliók alatt, hanem 1-2-3 lépésben, addig is, amig eljut 1-2-ig, mi van közben? Nem dobog a szív, hanem csak az eső az ablakon? Ha viszont rögtön funkcióképesek ezek a szervek (másként el sem képzelhetőek!), az úgy hívják, hogy TEREMTÉS!
2014. márc. 7. 10:01
 24/46 anonim ***** válasza:

Léteznek-e Isten teremtésében:

Nehéz körülhatárolni, a zsidó-keresztény istennel kapcsolatban elég sokféle nézet él a teremtés módjáról. A klasszikus "6×24 óra alatt a világ" álláspontba ez nem fér bele. Ami ettől eltér, például hogy az evolúció Isten eszköze a teremtésre, abban a válasz határozott igen.


Létezik-e az evolúcióban:

A válasz határozott nem. Az evolúció nem irányított és nincs célja, Populációk alkalmazkodása a folyamatosan változó környezethez. Nem értelmezett benne a fejlődés fogalma. Minden egyszerre létező élőlény mögött ugyanannyi evolúció áll, egyformán fejlettek. Minden egyszerre átmeneti stádium és funkciójában teljes.


Ha a jelen állapotokból visszafelé haladva közelítjük meg a témát, az egy kicsit árnyalja a képet. Mivel így van egy végpontunk/végállapotunk és ha kijelölünk egy kezdőállapotot, közötte minden átmenet lesz.

2014. márc. 7. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/46 anonim ***** válasza:

Én se értem ezt a visszafele logikát. Minden állapot úgy is működőképes,ahogy van,de a mutációk révén új változatok jönnek létre,amelyek lehetséges,hogy fennmaradnak.

Egy szivacsnak nem kell csáp és láb,a tenger odaviszi hozzá a táplálékot.

2014. márc. 7. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/46 A kérdező kommentje:

"Minden állapot úgy is működőképes,ahogy van".

Pl. a fénymásológépet 70 éven keresztül fejlesztették. Minden állapotban úgy is működőképes volt, ahogy éppen tartott a tervezés az első pillanattól kezdve? Mondjuk a szívet vezesd le, hogy amíg a szív a teljes vérkörrel kialakul az evolúció tervezésképtelen asztalán, addig is minden állapot úgy is működőképes,ahogy van. De ne handabandázz! Az így történhetett féle evolúciós magyarázkodásoktól légy szíves kíméljél!

2014. márc. 7. 19:30
 27/46 anonim ***** válasza:
92%

Ja, szóval ez egy kreacionista kérdés! Szólhattál volna előre, akkor eleve úgy állok hozzá.


"Mondjuk a szívet vezesd le, hogy amíg a szív a teljes vérkörrel kialakul az evolúció tervezésképtelen asztalán, addig is minden állapot úgy is működőképes,ahogy van."


Szerencsédre az emlősök szíve (gondolom arra gondoltál "a szív" néven) és a szív nélküli élőlények között a mai napig megvannak az átmenetek. A lábasfejűektől kezdve a halak "egyszerű" kétkamrás, egy vérkörös berendezkedésén át, keresztül a kétéltűek háromkamrás szívén és a hüllők háromkamrás szívén (melyből már egy kamra osztott), egészen az emlősök szívéig. Gondolom nem kételkedsz benne, hogy mindegyik keringési rendszer működőképes és ellátja feladatát. Mindegyik egy-egy "állomása" a mai emlősök szívének kialakulásának. Az egyes törzseken belül még nagyobb felbontásban végig lehet ezt követni, attól függően, hogy az adott faj melyikhez áll közelebb. Szóval mi is pontosan a kérdés?


De persze, hogy szívet hogyan lehet teremteni, az már nem szorul magyarázatra, gondolom.


Igaz a kreacionistáknak sosem volt hobbija a tudományos cikkek olvasgatása.

[link]

Mindig csak fellőtök egy kérdést, hogy azt majd úgy sem tudják megválaszolni a rohadt evolucionisták, aztán dörzsölgetitek a tenyereteket, hogy hogy kitoltatok velünk. Márpedig ha még igaz is, hogy egy-egy esetben, hogy még nem bizonyítottak, vagy egyenesen nem is vizsgáltak valamit, furcsa, hogy "a bizonyíték hiánya nem a hiány bizonyítéka" elv csak addig számít, amíg ókori népmesékről van szó.

2014. márc. 7. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/46 A kérdező kommentje:

A lábasfejűektől kezdve a halak "egyszerű" kétkamrás, egy vérkörös berendezkedésén át, ..."


Itt van a mese elásva, mert egyrészt nem bizonyított, hogy egyik a másikból fejlődött ki, /ez csak egy evolucionista szellemben megfogalmazott szöveg/ másrészt míg az emlősöknél a vért egyetlen szív pumpálja az egyik vérkörön keresztül a tüdőbe, a másikon keresztül a test többi részébe, addig a fejlábúaknak van két kis segédszíve is.

A szisztémás szív juttatja el az oxigénben dús vért a polip testének legnagyobb részhez. A két kopoltyú tövében található egy-egy járulékos szív is, amely a testben „elhasznált”, immár oxigénben szegény vért keresztülpumpálja a kopoltyúkon, ahol az ismét oxigént vesz fel, és visszajut a szisztémás szívbe.

További érdekesség, hogy sok más puhatestűhöz hasonlóan a polipok vére is kék színű. 


Ennek oka, hogy vérükben az oxigén szállítását nem a piros színt kölcsönző hemoglobin végzi, hanem a hemocianin, melynek oxigénnel kötést létesített formája kék színű. A hemocianin normál körülmények között gyengébb oxigénkötő képességgel bír, mint a hemoglobin, azonban alacsony oxigénnyomás mellett és hideg környezetben – márpedig a polipok ilyen viszonyok közt élnek – sokkal hatékonyabb annál.


/Forrás: Nat.Geogr./


Nos, a járulékos szívek megléte inkább a bonyolultsági fokozatot növeli, mintsem csökkenti. A mesédet (szigorúan tudományos alapon) ott kellene kezdeni, hogy először az élet magától létrejön, azután maguktól létrejönnek a minden eddigi emberi alkotásnál bonyolultabb sejtek, azután a sejt odakoppan véletlenül a sziklához, és mire magához tér, máris kimutálódott neki egy szív, amit tovább tudott adni, vagy pedig valami szívkezdemény, amivel meg semmire nem tudott menni, mert ha rögtön nem funkcióképes a magától létrejött valami, akkor az nem valami, hanem semmi. Hogy te egyből eljutottál a lábasfejűektől a halakig (és tételesen nem vezettél le semmit) mutatja, hogy fantáziahóbortban szenvedsz, de a kreacionista lejáratásban már gyakorlatot szereztél.

A mellékszövegeidnek nincsen fajsúlya, úgy hogy azokat nyugodtan elhagyhatod.

Kérdés, hogyan jutott el a lábasfejű a hármas szív működőképes állapotáig, amikor valamikor még semmilyen szív nem létezett, de ne kertelj össze vissza, hanem a lényeget mond, lépésről lépésre!

2014. márc. 8. 10:37
 29/46 anonim ***** válasza:
A te meséd meg ott kezdődik,hogy létrejött egy tervező,aki mindent megtervezett..
2014. márc. 8. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/46 anonim ***** válasza:

Ebbe én így nem megyek bele, mivel értelmetlen. Nem vársz válaszokat, mert ha várnál, akkor magad keresnél utána a kardiovaszkuláris rendszer evolúciójának (ami link az előző hozzászólásomban szerepelt, ott néhány lapozással elemekre lebontva részletesen megtalálnál mindent). Egyszerűen nyilvánvaló, hogy az angol wikipédiáig nem jutottál el a kérdés megismerésében, akkor minek én erőltessem magam? Elégszer végigcsináltam már, hosszú tíz oldalakon keresztül forrásokkal megjelölve részleteztem ki a dolgokat. A vége az lett, hogy a következő hasonló kérdésnél szembe jöttek ugyanazok a blődségek ugyanazoktól a felhasználóktól.


Ha érdekel az evolúció (de nem, megfelel neked a teremtés), akkor tájékozódj, mit is állít, értsd meg, hogyan is működik, vagy ha úgy jobban tetszik, hogyan működik az evolucionisták szerint, aztán majd beszélhetünk. Addig nincs értelme rád pazarolnom az időmet, mert lerí a kommentedből, hogy az evolúciót csak annyira ismered, amennyire a kreacionista oldalak leírják.

2014. márc. 8. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!