Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A katolikus egyház még mindig...

A katolikus egyház még mindig azt vallja, hogy a Bibliát megfelelően értelmezni laikus (nem felszentelt pap, de hitét gyakorló személy) nem képes, hanem az egyházé az a jog?

Figyelt kérdés

Tudomásom szerint a Római Katolikus tanítások egyike az, hogy a Biblia értelmezése az egyház vezetőinek a feladata, ők képesek azt helyesen értelmezni és ezért az ő kötelességük azt tanítani a híveknek a templomban (ezért is kötelező a mise).


Ezzel szemben a protestánsok egy része azt vallja, hogy bárki ( bárki = nem csak egyházi személy, hanem laikus is, de pl. nem egy egyéves gyerek "értelmezésére" gondolok) értelmezheti a Bibliát, az nem kizárólagosan az egyház jogkörébe tartozik.


2014. jan. 13. 23:28
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

10. válaszoló!


Köszönöm szépen a megadott címet! Mindenképpen utánanézek, mert érdekel. Igen, sok dolgot a helyére kell tennem. Azért is írtam ki a kérdésemet.


Köszi a válaszodat! :)

2014. jan. 16. 23:21
 12/18 KZitus ***** válasza:

Szervusz


Érdekesnek találom, hogy a válaszíróid többsége mindenféle fórumhoz irányít téged, ahol informálódhatsz a kárdéseddel kapcsolatban.

De hát a Biblia magy mondja el, azt, hogyan lehet jól, és pontosan, nem félremagyarázás, (vagy más ember meglátása szerint) nélkül megérteni.

De vajon nem ez várható el egy olyan könyvtől, amelyet Isten MINDEN embernek írt?

Vajon, ha Isten számomra leíratott egy könyvet, akkor emberekhez fordúljak a magyarázatáért, vagy magához a szerzőhöz?

Nézd meg mit ír a Biblia ezekre a kérdésekre válaszul:

2Timóteusz 3:16, 17 A teljes Írás Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, a feddésre, a kiigazításra, az igazságosságban való fegyelmezésre, hogy az Isten embere teljesen alkalmas, minden jó cselekedetre hiánytalanul felkészített legyen.- figyeld meg, mi mindenre képes felkészíteni Isten tégedet.


Ha olvasod a Bibliát, és nem érted, kövesd Istennek ezt a tanácsát(útmutatóját):

Példabeszédek 2:1–7

" Fiam, ha befogadod beszédeimet, és parancsolataimat kincsként őrzöd magadnál, hallgatva füleddel a bölcsességre, hogy szívedet tisztánlátásra késztesd, továbbá ha értelemért kiáltasz, és tisztánlátásért emeled fel szavad, ha folyton keresed azt, mint az ezüstöt, és folyton kutatsz utána, mint a rejtett kincsek után, akkor megérted Jehova félelmét, és megleled Isten ismeretét. Mert Jehova ad bölcsességet, az ő szájából ismeret és tisztánlátás származik. A becsületeseknek gyakorlati bölcsességet tartogat kincsként, és a feddhetetlenségben járóknak pajzs ő,.."


Ha úgy érzed nincsen türelmed olvasni, itt az erősítés:

Zsoltárok 1:1–3

Boldog+ ember az, ki nem jár a gonoszok tanácsa szerint,

Bűnösök útjára nem áll,

És gúnyolódók székébe nem ül,

Hanem Jehova törvényében leli gyönyörűségét,

És törvényét olvassa halk hangon éjjel-nappal.

Olyan lesz, mint a folyóvizek mellé ültetett fa,

Amely megtermi gyümölcsét a maga idején.

Nem hervad el lombja,

És minden tettét siker koronázza.


Légy óvatos, mert Krisztus idejében a tanításait sokan nem értették, és nem is figyeltek oda. Kerüld ezt a csapdát:

„Ha pedig leplezett is a jó hír, melyet hirdetünk, azok között leplezett, akik elvesznek, akik között a dolgok ezen rendszerének istene megvakította a nem hívők elméjét, hogy ne ragyogjon át a Krisztusról szóló dicsőséges jó hír megvilágosító fénye, aki az Isten képmása” (2Korintus 4:3, 4). 1Korintusz 1:18 "A kínoszlopról való beszéd ugyanis bolondság azoknak, akik elvesznek, de nekünk, akik megmentésben részesülünk, Isten ereje."


Valamikor azt hittem, elég nekem az, amit a pap tanít a Bibliából. Mekkorát tévedtem! Még idejében. Remélem rajtam már nem teljesedik ez a Krisztusi prófécia: "Máté 15:14 Hagyjátok őket. Vak vezetők. Ha pedig vak vezeti a vakot, mindketten verembe esnek.”


Katolikus"koromban" igen, én is azt tanultam, a Bibliát a papok hivatottak értelmezni. De személyesen jártam utána, ez nem így van.

2014. jan. 17. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

KZitus!


Nem érted a kérdésemet. Leírom más szavakkal is:

Engem az érdekel, hogy konkrétan a katolikus egyház(!!!) mit tanít az említett témával kapcsolatban...


Gondolom, amikor kutattál az igazság után, akkor a Biblia alapján megvizsgáltad az egyéb felekezetek tanításait is, nem?! Én azt (is) teszem, jelen esetben a katolikus egyház tanításait vizsgálva, tanulmányozva.


Ennek tudatában ne offold szét a témát, kérlek.

Tudom, hogy a katolikusoknak már a léte is nagyon bántja a Jehova Tanukat, de ugye felebaráti szeretetet kell alkalmazni. :)

2014. jan. 17. 09:53
 14/18 KZitus ***** válasza:

Kedves kérdező


Valóban nem ismertem fel, hogy konkrétan a katolikua egyház érdekel a tégedet a témában. Elnézésedet kérem. Valamikor én is katolikus voltam. Talán ezért írta. Még egyszer elnézést, ha megzavartam a kutatásodat.


Üdvözöllek.

2014. jan. 17. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 KZitus ***** válasza:
javitok: (Talán ezért írtam)
2014. jan. 17. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
Kedves Zitus! Ugyan te elképzelhetetlennek tartod, de ha a Bibliából valami olyasmit olvasnál ki, ami ellentmondana az egyház tanításának, akkor vajon meddig maradhatnál Jehova tanúja?
2014. jan. 17. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 KZitus ***** válasza:

A fölöttem kérdezőnek. Egyetlen óráig sem.

Mielőtt meghoztam a döntésemet a vallásommal kapcsolatban, alaposan utánajártam. Nem befolyásolt ebben senki(kivéve Istent, mert állandóan az Ő segítségét kértem), kerestem, kutattam hónapokon át. Mindent megvizsgáltam: Mi az amit vár tőlem Isten, mi az amit teszek, és mi az amit nem? Fokról fokra változtattam az életemen és alkaalmaztam az életemben azt, amit Istentől tanultam. A furcsa az, hogy ezért, akkor, szinte mindenki ellenem(támadt) volt.

Nyíílt vagyok ma is, több évtized után, bárki, aki a Bibliából bebizonyítja, hogy amit hiszek, az téves, kész vagyok elffogadni, és változtatni. Nem vagyok fanatikus. Szeretem az ésszerű és logikus dolgokat. A Biblia pontosan ilyen. Ezért imádom olvasni. Olyan mint egy kincsestenger, amelyből nyugalmaat, békét, reményt a jövőre, örömet és nagy nagy szeretetet meríthetek, magamnak is és embertársaimnak is.

Ugyan azt érzm mint Ruth, amikor ezeket a szavaakat olvasom:

Ruth 2:12 "Jutalmazzon meg téged Jehova azért, ahogyan cselekszel! Legyen teljes jutalmad Jehovától, Izrael Istenétől, kinek szárnyai alatt oltalmat keresni jöttél!” -hálás vagyok Istenemnek nagyon, nagyon :))

2014. jan. 18. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:

KZitus!

Amit éppen leírtál, az inkább egy szentimentális maszlag, logika nélkül. :)

2014. jan. 18. 12:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!