Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség a breviárium...

Mi a különbség a breviárium és a zsolozsma között?

Figyelt kérdés
Nem nagyon értem, hogy egyszer úgy vannak az imaórák, hogy olvasmányos imaóra, reggeli dícséret, délelőtti, déli, délutáni imaóra, esti dícséret, befejező imaóra, máskor vigília, laudes, napközi, vesperás, kompletórium..

2013. ápr. 1. 12:06
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A zsolozsma az Egyház hivatalos imádsága. Ennek a könyveit a II. Vatikáni Zsinat előtt Breviarium (Romanum) címen adták ki, a megújított rend könyveinek címe pedig Liturgia Horarum (Az imaórák liturgiája). Ennek ellenére a mai napig hívják Az imaórák liturgiáját breviáriumnak is a hétköznapi szóhasználatban. A zsolozsma maga az imádság, a breviárium viszont a könyv.

Az első felsorolás a mai imaórák hivatalos nevei, de a régi szóhasználatból is használunk ugyanezen az alapon elnevezéseket (mint a vesperás).

2013. ápr. 1. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm!


Még csak annyi, hogy akkor

a vigília az imádságra hívás és olvasmányos imaóra megfelelője;

a laudes a reggeli dícséret;

a napközi a délelőtti, déli és délutáni imaóra "egyedítése";

a laudes az esti dícséret;

a befejező imádság pedig a kompletórium?


Nyilván főképp a reggeli és napközi rész nem világos.

2013. ápr. 2. 09:02
 3/4 Zoltán491 válasza:
Az esti dicséret neve vesperás (latinból), más körökben vecsernye (a népies kiejtést átvéve).
2014. júl. 14. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Zoltán491 válasza:
Az eredeti kérdésre még nem érkezett válasz. A breviárium egy könyv, amely tartalmazza a zsolozsmát (másképpen zsolozsmás könyvnek is szokták mondani). A breviárium a brevis - rövid szóból származik. A zsolozsma szó szláv eredetű, misén kívüli imát, szolgálatot jelent. A vigilia - virrasztás nem ide tartozó szó, általában nagyobb ünnepek előtt szokták végezni, sokszor kora délutántól hajnalig, a helyi szokásoknak megfelelően. A laudes - reggeli dicséret (laudare - dícsérni szóból). a napközi imaóra a délelőtti, déli és délutáni imaórák összefoglaló neve. Ezek a héber szokásnak megfelelő időpontban imádkozandók, legalábbis a cél ez volna. A vesperás az esti imaóra, a vespera - este szóból. a kompletórium latinul a befejező imaórát jelenti, a latin compleo - befejez, bevégez szóból. A zsolozsma imáinak eredetileg az a célja, hogy a nap folyamán többször is imádják Istent, számuk a bibliai Zsoltárok könyvének megfelelő. Valóságban - gondolom - akkor imádkozzák azok, akiknek kötelező, amikor tudnak időt szakítani rá. A kérdésből kimaradt a matutinum - hajnali imádság, hajnali 3 órakor kellene végezni. Minden panasz ellenére a napi teljes zsolozsma nagyságrendben háromnegyed óra alatt elimádkozható tapasztalatom szerint.
2016. febr. 16. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!