Református és katolikus húsvét között mi a különbség?
Házi dolgozatot kell írnom a református és katolikus húsvéti szokásokról, melyben ki kell térnem a következőkre:
*milyen hagyományai vannak a húsvétnak a katolikus egyházban
*milyen hagyományai vannak a reformátusban
*hogyan ünnepelnek a katolikusok, hogyan a reformátusok?
*melyek a különbségek és miért
*melyek a hasonlóságok és miért
Nem muszáj minden kérdésre tudnod a választ, de ha katolikus/református vagy és vallásos, vagy ismered a hagyományokat kérlek segíts. Kerestem az interneten, de semmi komolyabb dolgot nem találtam. Gondoltam, hogy megkeresek egy papot/tiszteletest, de ERASMUS ösztöndíjjal vagyok külföldön, de egy illetékes sem válaszolt az emailemre (nyilván el vannak foglalva). A dolgozat leadási határideje jövőhét kedd és már hetek óta kínlódok vele, de semmi használhatót nem találok, vallásos ismerőseim pedig nincsenek. Aki tud kérem segítsen és Kellemes Ünnepeket kívánok mindenkinek, lányoknak sok locsolót, fiúknak meg sok piros tojást. :)
Üdvözlettel, Réka.
Katolikusról tudok írni.
Nem tudom, hogy csak a húsvét érdekel-e vagy a három szent nap (nagycsütörtök, nagypéntek, nagyszombat) együtt, ezért ezekről is írok röviden, mert Krisztus szenvedéstörténete nélkül nehéz értelmezni a húsvétot is.
Nagycsütörtök: az Utolsó Vacsora emlékezete és egyben az Eucharisztia, azaz lényegében az Egyház alapításának napja. Délelőtt minden székesegyházban a püspök mise keretében megszenteli a krizmát, illetve az egyházmegye papsága is jelen van, akik megújítják papi fogadalmukat. Az esti szentmisében (ez már minden templomban) a Glória kezdetekor megszólalnak a harangok, de a közepén az orgona elhallgat, illetve a harangok is. Mi úgy mondjuk, hogy "elmennek a harangok Rómába", egészen a feltámadásig nincs orgona és harangozás sem. Sok megtartják a lábmosás szertartását: a pap 12 embernek megmossa a lábát, ahogy Krisztus is tette ekkor. A mise végén pedig oltárfosztás van: mindent elvisznek az oltárasztalról, az Oltáriszentséget meg a tabernákulumból egy oldalsó helyre viszik: ezzel jelezzük, hogy elvitték Krisztust. Este mise után még virrasztás van.
Nagypéntek: az egyetlen napja az évnek, mikor nincs mise (tehát nincs átváltoztatás és más részek is kimaradnak). A nagypénteki liturgiában eléneklik a passiót, az egyetemes könyörgések során az egész Egyházért, minden hívő emberért, valamint a nem hívőkért, a világi vezetőkért és a szenvedőkért is imádkoznak a liturgián résztvevők. Az ezután következő kereszthódolat során egyenként vonulnak a hívek a feszület elé, Isten iránti imádatukat térdhajlással és Jézus sebeinek megérintésével fejezik ki. Szokás sok helyen szent sírt állítani. Nagypéntek szigorú böjti nap, amit az étkezésben is kifejezünk: 18 és 60 év között háromszor lehet enni és csak egyszer jóllakni és nem lehet húst enni.
Nagyszombat: itt van részletesen: [link]
Egyéb hagyományok:
A pápa vasárnap délben hagyományosan Urbi et orbi áldást ad.
Nem írtad, hogy melyik katolikus felekezetről írsz, de gondolom, hogy a rómairól, viszont tudok pár dolgok a görög katolikusokról is, de nem sokat. Faluhelyen szokás, hogy húsvétvasárnap az asszonyok a templomhoz vezető útra leraknak fejenként két kosarat: borral, kaláccsal, sonkával és tojással. A pap végigmegy és megáldja ezeket és az egyik kosár a templomé lesz, a másikat hazaviszik a családnak. A görög katolikusok nagyszombati miséje általában éjszaka/éjfélkor van, a húsvéti sonkát a vasárnapi mise után eszik meg, míg a rómaiak nagyszombati miséje korábban, sötétedéskor (7-8 órakor) kezdődik, a sonkát utána eszik meg vacsorára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!