Mitől lesz vallásos az ember?
Mi történt az életedben, hogy vallásos lettél?
Mi volt a fordulópont, mi győzött meg isten létezéséről?
"Lehet, hogy csalódni fogsz de senki nem feltételezi kitartóan, hogy csak a mi univerzumunk létezhet."
> Érdekes, ha ilyet mondasz, azonnal a "nem tudományos megközelítés" határterületére kerülsz. Világos, hogy a tudomány - eszközök, eredmények híján - nem tud mit kezdeni a párhuzamos (vagy nem párhuzamos) univerzumok létével, kérdésével. De a gondolkodás is lehet tudományos, ha az alapjai tudományosak. Csakhogy ezt sem hajlandóak sokan elfogadni a tudományos világban.
""továbbá azokon a dolgokon túl, amelyeket nem látunk és nem tudunk ma még mérni, nem létezik semmi?"
A tudomány azzal dolgozik amit látni,mérni,észlelni lehet.
Szerinted rögtön fogadjuk el a láthatatlan tündérvilág létezését minden tapasztalat nélkül?"
> Csípőből elutasítani sem kell(ene). Évtizedekkel ezelőtt nem ismertük az ultrahangot, a kozmikus háttérsugárzást stb. stb. Valószínűleg számtalan dolog van még hátra, sőt, akár kialakulás alatt, amit nem ismerünk. Miért kizárt, hogy ezek egy részét bizonyos emberek érzékelni tudják? És lefordítják a saját nyelvükre, azokat a sémákat használva, amelyek rendelkezésre állnak.
""Ebből természetesen még nem következik egyenesen egy (vagy több!) intelligens teremtő léte, ugyanakkor nemléte sem."
Ez érdekes, mert itt többen is biztosan tudni vélik, hogy egy intelligens teremtő teremtette a világot, aki a Bibliában nyilatkoztatta ki magát."
> Mások helyében nem tudok, nem is szeretnék nyilatkozni.
""Mégis itt vitatkozunk ebben és más topicokban ahelyett, hogy elfogadnánk azt, hogy voltaképpen semmit nem tudunk a világ keletkezéséről, pláne az ember helyéről a világban."
Csak a saját nevedben beszélj."
> Saját nevemben beszélek. De ettől még sokan vitatkozunk különböző topicokban, mindenki mondja a saját meggyőződését, sokan közülük elutasítják a másikét, tulajdonképpen minden alap nélkül. Senki nincs a Földön, aki mindent tud a világ keletkezéséről, az ember szerepéről a világban, mondhat bárki bármit. Nincs. Vallom, hogy részben ezért is vagyunk itt. Elméletek lehetnek, de ezek nem cáfolhatatlanok, és pláne biztos alapjuk nincsen.
""és voltaképpen ő maga egy kis senki a számára végtelennek tűnő világban."
A vallásosak,Istenhívők azok akik szerint körülöttünk forog a világmindenség, a tudomány szerint az ember simán a természet része, illet egyik állatfaja."
Sokféle vallás és hit van. Te egyedül a kereszténységről vagy legfeljebb a hasonszőrú vallásokról beszélsz "vallás" alatt, és kétféle megközelítést vázolsz fel a világmindenség értelmezésére. Ráadásul ezek nem is feltétlenül mondanak ellent egymásnak (főleg, ha más hirendszereket, más elképzeléseket is integrálunk a vallás fogalmába).
De fogd már fel azzal a bamba fejeddel, hogy a tudomány nem mondja azt, hogy csak a mi univerzumunk létezik, sok elméleti fizikus foglalkozik ezzel a kérdéssel.
"Csípőből elutasítani sem kell(ene)."
Szóval te elvárnád, hogyha valaki jön a Nagy Zöld Trüsszentővel aki a világegyetemet teremtte, vegyük komolyan, végül is semmit sem lehet kizárni.
Azt is vegyük komolyan, aki hisz a láthatatlan pukimanóban.
"az ember szerepéről a világban"
Az ember egy fejlett állatfaj, nem utal semmi arra, hogy lenne valamilyen különleges szerepe.
"Miért kizárt, hogy ezek egy részét bizonyos emberek érzékelni tudják?"
Nem kizárt, de érdekes módon a teszteken megbuknak.
A tudomány szájába adsz olyan dolgokat amiket nem is mondott, aztán jól megcáfolod, büszke lehetsz magadra.
A tudományt vádolod azzal, hogy középpontba emeli az embert, miközben pont a vallások teszik ezt, te meg az a kis Bibliamajom akivel nagy egyetértésben vagy.
"Szóval te elvárnád, hogyha valaki jön a Nagy Zöld Trüsszentővel aki a világegyetemet teremtte, vegyük komolyan, végül is semmit sem lehet kizárni.
Azt is vegyük komolyan, aki hisz a láthatatlan pukimanóban."
Azt viszont illene komolyan venni, aki - például klinikai halálból visszatérve - beszámol bizonyos transzcendens élményekről. Sokan sajnos a mai napig egyszerűen hazugnak titulálják, vagy félremagyarázzák a szavaikat az ilyen embereknek, lévén "lehetetlen", hogy agyhullámok nélkül benyomásaik, élményeik, érzékelésük legyen.
Szerencsére ez kezd megváltozni.
Ha a láthatatlan pukimanóról emberek százezrei számolnak be a föld minden tájáról, egymástól teljesen függetlenül, és őszintén állítják, tehát nem egy szándékos átverésről van szó, akkor igen, el kell gondolkozni, hogy igazat mondanak. Meg kell haladni saját elképzelésbeli korlátainkat, hogy új felfedezésekre tegyünk szert. Nem arról van szó, hogy el kell hinni a hároméves Pistikének, hogy mumus lapul az ágya alatt, hanem arról, hogy CSAK AZÉRT kizárni, mert a mumus nem tudományos kifejezés, nem szabad.
"Az ember egy fejlett állatfaj, nem utal semmi arra, hogy lenne valamilyen különleges szerepe."
Tanulmányozd a fent említett halálközeli és egyéb transzcendens élményeket, és máris rengeteg utalás van erre. Nem azt állítom, hogy nem a természet részei, de igenis van a létünknek célja, értelme. Valószínűleg minden másnak is van.
"Miért kizárt, hogy ezek egy részét bizonyos emberek érzékelni tudják?"
Nem kizárt, de érdekes módon a teszteken megbuknak.
> Nem mindenki bukik meg a teszteken, és ha kicsit is utánanézel a témának, akkor már nem lesz számodra ilyen fekete-fehér a téma.
"A tudomány szájába adsz olyan dolgokat amiket nem is mondott, aztán jól megcáfolod, büszke lehetsz magadra.
A tudományt vádolod azzal, hogy középpontba emeli az embert, miközben pont a vallások teszik ezt, te meg az a kis Bibliamajom akivel nagy egyetértésben vagy."
Nem tudom, kivel vagyok egyetértésben, de nem is érdekel, nem olvastam végig az egész topicot.
A tudomány (pontosabban: tudósok, ebben igazad van, a tudománynak nincs és nem is lehet álláspontja) azáltal emeli középpontba az embert, hogy a világegyetem legfeljettebb élőlényeként tartja nyilván. Nem biztos, hogy az, még egyes vallások szerint sem.
"Van egy jó hírem, nemsokára elkészül az első teljesen mesterséges sejt."
No erre befizetek, nagyon kétlem, hogy sikerülne!
Már nagyon jól ismerem az ateista érveket és már unom, hogy mindig ugyan azt szajkózzák.
Valójában azért nem hisznek, mert nem akarnak hinni! Jobban esik azzal a hozzáállással és tudattal élni, hogy nincs is isten, hiszen így azt csinálhatnak amit csak akarnak. Nem hiányzik nekik az, hogy valaki megmondja mit szabad és mit nem. Lelkiismeret furdalás nélkül tehetik azt, amit a Biblia (tehát az Úr) tilt, de az állami törvények nem, orrba szájba dughatják egymást és oda mehetnek szórakozni, ahová csak akarnak például.
Érdekes módon senki nem válaszolt az alapkérdésre.
Én magam ateista vagyok, egyszerűen az alapgondolat eredetére lennék kíváncsi.
Egy biztos, ha igaz lenne a biblia, akkor kétséges isten pozitív szerepe.
Eltiltotta az embert a tudás fájától. Ezt állítja a szentírás.
Miért akarta isten, hogy az ember tudatlan maradjon? Szerintem isten szemében bűn, ha az ember tudatára ébred. Ezért van ellentét a vallásos és az ateista között.
Ha lehet, kérek őszinte választ, CSAK AZ ALAPKÉRDÉSRE.
Mitől lesz vallásos az ember???
"A tudomány (pontosabban: tudósok, ebben igazad van, a tudománynak nincs és nem is lehet álláspontja) azáltal emeli középpontba az embert, hogy a világegyetem legfeljettebb élőlényeként tartja nyilván. Nem biztos, hogy az, még egyes vallások szerint sem."
Attól függ, hogy mit értünk fejlettség alatt, biológiai szempontból nincs fejlettebb vagy fejlettlenebb élőlény, az ember viszont egyedi olyan szempontból, hogy technikai civilizációt épít de a tudomány egyáltalán nem zárja ki, hogy léteznek más technikai civilizációk a világyegyetemben(ott van például a SETI program)
""Van egy jó hírem, nemsokára elkészül az első teljesen mesterséges sejt."
No erre befizetek, nagyon kétlem, hogy sikerülne!"
A szintetikus genomra is ezt mondták és mégis sikerült.
"Lelkiismeret furdalás nélkül tehetik azt, amit a Biblia (tehát az Úr) tilt, de az állami törvények nem, orrba szájba dughatják egymást és oda mehetnek szórakozni, ahová csak akarnak például."
Így van, mi már csak ilyen gonoszak vagyunk, hogy szeretjük jól érezni magunkat.
"a tudomány egyáltalán nem zárja ki, hogy léteznek más technikai civilizációk a világyegyetemben(ott van például a SETI program)"
Jól rávilágítottál egy ellentmondásra: feltételezzük, hogy léteznek nálunk fejlettebb civilizációk, de körberöhögjük azt, aki azt állítja, találkozott már ilyen élőlénnyel, vagy akár csak a járművét látta.
Egyszerűen nem értem, miért kell egyeseknek ilyen beszűkült tudattal élniük. Nem kell persze elhinni mindent, amit mondanak, kell az egészséges(!) szkepticizmus.
#19
Igazad van, rájuk kéne alapozni az idegen cilivzációk kutatását:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!