Hogy viszonyul egy mélyen vallásos ember a mangához/animéhez?
Gondolok itt pl. a Fullmetal Alchemist című darabra. Ebben Isten is szerepel, méghozzá igen szimpatikus és a Bibliával összegyeztethető alakban.
Vér az itt is folyik, az átlagnál megrázóbb módon, de ezeket szakrális áldozatként is értelmezhetjük.
Önmagában az erőszak és erkölcstelenség ábrázolása nem bűn. Hajj, épp a Biblia eléggé élen jár ezen a téren. Hasonlóképp, egy megrázó, naturalista megjelenítés éppen, hogy megmutathatja az embernek, milyen szörnyű tud lenni a bűn. A keresztényiség nem azt jelenti, hogy nem veszünk tudomást a világ szörnyűségeiről, és elfordítjuk a tekintetünk, ha bűnt látunk; Jézus is elítélte a farizeusokat, akik így viselkedtek. Egy film vagy művészi alkotás erőszakábrázolása nem más, mint a probléma kommunikációja a szemlélő/olvasó felé. Amennyiben jól csinálják, nemhogy nem elítélendő, de egyenesen üdvözlendő.
Viszont az öncélú erőszakosságot én sem kedvelem, és szerintem a film alkotói és élvezeti értékét is csökkenti.
Igazából bármely vallás követe hozzászólhat.
Pl. az egyes célok hogyan egyeztethetők össze a vallások tanaival? Pl. Szalmakalapos Luffy a legszabadabb ember akar lenni, Kira egy bűnöktől mentes világot szeretne, de ezt terrorral próbálja elérni (bukása előtt 70%-al csökkent a bőnözés világszerte), Naruto pedig magának megbecsülést, másnak békét szeretne és ha teheti szavakkal oldja meg a problémákat.
Egyébként minden erőszakos mangában elbukik a gonosz és győz az erkölcs.
De mi van, ha valami azt mutatja be, hogy nem minden jó, vagy rossz és nincs helyes döntés?
„De mi van, ha valami azt mutatja be, hogy nem minden jó, vagy rossz és nincs helyes döntés?”
Semmi. Azt a vallásosok sem állítják, hogy mindig létezik jó vagy helyes döntés. Vagy ha valaki igen, az vagy nagyon fiatal, vagy teljesen elszakadt a valóságtól.
"De mi van, ha valami azt mutatja be, hogy nem minden jó, vagy rossz és nincs helyes döntés?"
Általában nem fekete és fehér minden, nagyon ritkán szembesülünk olyan pofonegyszerű helyzetekkel, ahol egy egyértelműen jó és egy egyértelműen rossz között kell választanunk. A dolgok általában sokkal árnyaltabbak ennél.
Gyakran kell két rossz közül választanunk, ilyen esetben meg kell találnunk, hogy melyik a kisebb rossz, és azt választani. Vannak helyzetek, amikor egyszerűen nincs jó, csak kevésbé rossz. Ilyen helyzetben is van helyes döntés: a kisebbik rossz az.
Amikor nem minden jó vagy rossz, az a semleges. Ilyen is van bőven. Gyakorlatilag tökmindegy például, hogy mit eszel ebédre: babgulyást vagy paprikás krumplit. Ha nincs jó vagy rossz, úgy döntesz, ahogy akarsz. Ha nagyon szeretnél, kereshetsz valamit, ami miatt az egyik opció mégis csak jobb. (Mondjuk a babgulyás olcsóbb, az iménti példánál maradva.)
Az általad írt animéket nem vagy nem eléggé ismerem, így ezekről nem tudok konkrét véleményt formálni. Az alapszabály az, hogy ha a normarendszere összefér a vallásodéval, akkor oké, ha nem, akkor nem.
Mielőtt bármit mondok leszögezem: én is keresztény hívő vagyok.
Szerintem, egy vallás, amely több keresztes/szent háborúnak nevezett népirtást művelt a közelkeleten, NINCS joga elítélni semmit ami erőszakos. A bort iszik vizet prédikál tipikus esete. Szeressétek egymást, de azért ezt a néhány arabot a szentföldön kiirtjuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!