Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A katolikus egyház miért...

A katolikus egyház miért engedi a hamvasztásos temetést?

Figyelt kérdés

A középkori pápák egész sora szigorúan tiltotta az égetéses temetést, mint pogány szokást. Ezt tudtommal soha nem vonták vissza!

De manapság már katolikusok is temetkeznek hamvasztással, amire papok ugyanúgy mondanak misét?

Tudom, olcsóbb....de egyházi törvények, dogmák ennyit érnek? Pénz? Vagy miért van ez engedélyezve?


(Én magam is katolikus vagyok, csak nem értem ezt....)


2012. nov. 1. 19:37
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
0%
Én meg azt nem értem, te mit nem értesz. Ki vagy mi szenved csorbát, ha valakit elhamvasztanak? És én is katolikus vagyok. Jó lenne, ha a kereszténység nem arról szólna, hogy mindenen fennakadunk. Tudod, vannak manapság olyanok, akik szerint minden tökmindegy, és vannak, akik meg éppen ellenkezőleg, mindenbe belekötnek. És ez nagy baj.
2012. nov. 10. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

"Én meg azt nem értem, te mit nem értesz."


Leírtam a kérdést érthetően, szerintem.



"Ki vagy mi szenved csorbát, ha valakit elhamvasztanak?"


A hagyományos katolikus tanítás szerint a test nem tud feltámadni. Ha nem ismered a katekizmust, az nem az én bajom, viszont ha kereszténynek vallod magad, illene megbarátkoznod vele...



"És én is katolikus vagyok."


Csak a katolikus tanításokat nem ismered...ja :/



"Jó lenne, ha a kereszténység nem arról szólna, hogy mindenen fennakadunk."


Jézust is könnyen elutasíthatnád ilyen alapon, mivel ő szinte mindenbe és mindenkibe "belekötött, fennakadt" annak idején, tudod, ezért lett szálka a farizeusok szemében. Ha keresztény vagy, ne beszélj úgy mint egy farizeus. Mellesleg a kereszténység pont szigorú szabályokról szól, de megint csak magamat ismétlem: ismered legalább elemi szinten, mi a katolicizmus?



"Tudod, vannak manapság olyanok, akik szerint minden tökmindegy, és vannak, akik meg éppen ellenkezőleg, mindenbe belekötnek. És ez nagy baj."


Igen, nagy baj. Te pont úgy beszéltél most, mint akinek minden tökmindegy.

2012. nov. 14. 18:53
 13/15 anonim ***** válasza:
Nem érdekel, ki hová skatulyáz be, igazából én vagyok a hülye, hogy foglalkoztam veled. Ne itt elégedetlenkedj, kérdezz egy egyházi főméltóságot, úgysem fog senki megoldást kínálni ezen az oldalon. Kérdés, mi a cél? Háborogni azon, hogy milyen hülyeségeket csinál már a katolikus egyház is? Erre mondjuk megfelelő, ha kiírsz itt róla egy kérdést, de ennek nincs értelme. Ha komolyan bajod van ezzel, akkor a megfelelő fórumon vesd fel a kérdést, és akkor van esélyed, hogy megváltozik, ami piszkálja a csőröd. Mondjuk akkor se sok, de még mindig több, mint ha itt siratod régmúlt idők erkölcseit.
2012. nov. 15. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Már fentebb írtam, hogy a tiltás a katolikus hit ellenségei miatt lettek megfogalmazva (nevesítve a szabadkőművesek miatt). A feloldás pedig annak köszönhető, hogy a hamvasztást ma már nem emiatt kérik (aki emiatt kéri, az nem katolikus, tehát nem temethető katolikus szertartás szerint).

A test feltámadását ez nem érinti, hiszen a mi emberi cselekedeteink nem gátolhatják Isten mindenhatóságát.

Ez a katolikus egyház tanítása, s erről bárki meggyőződhet a Hittani Kongregáció 1963. július 15-én kelt Piam et constantem rendelkezéséből (Denzinger-Hünermann 4400). Ez a dokumentum részletes indoklást is tartalmaz, de nem szokásom bemásolni hosszú szövegeket.

2012. nov. 19. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim válasza:

Én magam is katolikus vagyok. Hosszas töprengés után döntöttem édesapám hamvasztásos temetéséről. Idézek egy helyről: "– A Biblia úgy fogalmaz: mindannyian porrá leszünk, a test elhamvasztásával csupán a természetes folyamatot gyorsítják fel, így a keresztényeknek sem lehet vallási fenntartásuk az urnatemetéssel szemben – fűzte hozzá a lelkész. "A plébánostól megtudtuk: alaptalan mindenkinek a félelme azzal kapcsolatban, hogy elvész a lelke, akinek a testét itt, a földön elhamvasztják. A kegyelet végső formájától ugyanis független, hogy megmarad-e az elhunyt szelleme."


Amúgy meg inkább gondolkodjunk el azon, hogy már a patológián elkezdődik egy folyamat (és hiába kérjük sok esetben, hogy tekintsenek el a boncolástól) ami szerintem hasonlóan fájdalmas része a gyásznak, az elhunyttal szemben, a hozzátartozóival szemben és ugyanígy támadható területet adhat a régi dogmatikus gondolkodásúak számára... Mégis el kell fogadni, hogy része a korunknak a vallásunk megtartása mellett!

2014. ápr. 9. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!