Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A katolikus egyház miért...

A katolikus egyház miért engedi a hamvasztásos temetést?

Figyelt kérdés

A középkori pápák egész sora szigorúan tiltotta az égetéses temetést, mint pogány szokást. Ezt tudtommal soha nem vonták vissza!

De manapság már katolikusok is temetkeznek hamvasztással, amire papok ugyanúgy mondanak misét?

Tudom, olcsóbb....de egyházi törvények, dogmák ennyit érnek? Pénz? Vagy miért van ez engedélyezve?


(Én magam is katolikus vagyok, csak nem értem ezt....)


2012. nov. 1. 19:37
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
82%
Hát khm... Szerintem mert helytakarékosabb... Meg én a koporsós temetést morbidnak is tartom..
2012. nov. 1. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
38%
Mégis hogy képzeled hogy az egyház megtilthat bármit?Jól néznénk ki.Tudod mi az hogy az egyház és állam szétválasztása?
2012. nov. 1. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
44%
Igen, ennyit érnek az egyházi dogmák és törvények. Már nem a középkorban élünk, ha esetleg nem tűnt volna fel.
2012. nov. 1. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Ozmium42 ***** válasza:
63%
Én egyszer hallottam egy olyat, hogy azért nem ajánlják a hamvasztást, mert a test megsemmisítése a feltámadás iránti kishitűségről tanúskodhat. Szerintem ez hülyeség, és nem hiszem, hogy dogma lenne. Inkább embere válogatja, hogy melyik pap hogy áll hozzá.
2012. nov. 1. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Volt olyan kor, amikor valóban a testben való feltámadás tagadói -- tüntetőleg -- propagálták a hamvasztást (pl. a szabadkőművesek). A tiltás ezek miatt volt érvényben sokáig, de a szükség akkor is törvényt bontott (pl. pestisjárvány). Ugyanakkor ugyanezen hit kifejezésére ma is ajánlott az "ép" holtest temetése.
2012. nov. 1. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
29%
Azért mert úgy tartja kedve, mi köze ehhez bárkinek is? Lépjél ki az egyházból, ha nem tetszik, és válassz másikat, szabad ember vagy.
2012. nov. 1. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
18%
A porból leszünk,porrá leszünk témakört kezdik szó szerint értelmezni...
2012. nov. 1. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
67%

A dogma szó nem ezt jelenti, a hamvasztás tiltása sosem volt dogma. (A dogma hitigazságot jelent, ez meg csak egy szokás volt) Egyszerűen arról van szó, hogy a középkorban, mikor még a pogány és vallások bizonyos eretnek mozgalmak elterjedtek voltak, akkor a félreértések elkerülése végett az Egyház nem égette el a halottakat, hogy nehogy mások a pogány kultuszokat lássák benne. Ma azért társadalmilag annyira nem tényező a pogányság, és mai embert már nem érdekli, hogy régen hogy temettek. Aztán Európában a XX. századig egyszerűen nem volt szokás így temetkezni. Ezen kívül úgy gondolták, hogy a hamvasztás egyfajta tagadása annak, hogy később megdicsőült testünkben feltámadunk.

Viszont mivel ma már egyre elterjedtebb a hamvasztás, mivel olcsóbb is, ezért az Egyház nem fogja megtagadni az ilyen jellegű végtisztességet azoktól, akiknek a hozzátartozója ezt a formát választják. Ugyanúgy mondanak értük misét, nagymamámért is ilyen mise volt, ki volt helyezve az urna a templomban, mise közben beszentelte az Atya.

Az Egyház nem fog ragaszkodni olyan dolgokhoz, amiknek már nincs is létjogosultságuk a mai ember szemében. Ez olyasmi, mint hogy régebben az Egyház óva intette attól híveit, hogy ne menjenek be református templomba (amúgy a reformátusok is ugyanezt mondták, csak fordítva), de ma már ennek nincs ilyen jelentősége, még vegyes házasságok is simán vannak.

2012. nov. 1. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
34%

Bedőlés/alávetés a korszellemnek. Sok ilyenük van. Idézek egy katolikustól:

"A másik meg a papok teljes "szétszórtsága"....aki amilyen és amit tanít....

-az egyik hisz a magánkinyilatkoztatásoknak és hagyja terjeszteni, sőt!

-a másik nem, de karizmatikus "szellemiségű"

-vagy már latinul mond majdnem mindent (nálunk ünnepen ez van)

-az egyik nem oldozza fel a férjét elutasító beteg feleséget (házastársi kötelesség!)

-a másik megáldoztatja a kétszer elváltat

-az egyik a protestánsokat "nem helyesli"

-a másik esket velük

-az egyik szerint a Biblia "csak mese"

-a másik "nem hisz az egészben, de neki ez a munkája és menni kell" (de colores-es férfi "tanfolyam")


+akkor még a BÁLVÁNYOKRÓL nem is beszéltünk, akiket szinte imádnak, dicsőítenek, róluk beszélnek állandóan, és könyveiket, írásaikat napi szinten olvassák a hívek ("fantasztikus, ahogyan ő ír!!!") és hittani kérdésekben analfabéták (Kedvenc beugratós kérdés a Mária ünnepek körüli, szeplőtelen fogantatás, akkor most kié, Jézusé, Máriáé? Havas, Úti, Sarlós, Kis, Nagyboldogasszony stb. Kik mászkálnak Jézussal, egyáltalán hol volt és mikor? stb.stb. rejtélyes kérdések ezek)"

2012. nov. 1. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm annak,aki normálisan válaszotl (4.,5.,8.,)!

Főleg a 8. válaszolónak köszönöm!


Aki meg az egyházat oltani jött vagy csak úgy a hitet szidni, az nem tudom minek ír ide? Nem fogom otthagyni a vallásom, köszi...

2012. nov. 2. 00:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!