Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A katolikus egyház a történelm...

Ozmium42 kérdése:

A katolikus egyház a történelmi eseményekkel kapcsolatban is tartja a maga tévedhetetlenségét?

Figyelt kérdés
Teszem azt ha egy katolikus ember nem úgy ítél meg történelmi eseményeket, mint az egyháza hivatalosan, vagy valamit máshogy tud, és tudatosan elutasítja az egyházi álláspontot, az nagy gond, vagy megengedhető?
2012. okt. 23. 20:58
 1/10 anonim ***** válasza:
0%
Az Egyház nem foglalkozik történelmi eseményekkel, nincs ezekről álláspontja.
2012. okt. 23. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Nem tudom, de régen a földet is laposnak mondták pedig a Biblia egy szóval se írja azt. Hát gondolom manapság is van ellen nézetek és viták.
2012. okt. 23. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
A történelemmel nem lehet nem foglalkozni. Főleg, hogy uralkodókat avattak szentté.
2012. okt. 23. 21:30
 4/10 anonim ***** válasza:

Úgy tudom, hogy nem. Biztos, hogy vannak uralkodó nézetek, áramlatok az egyházban is történelmi eseményekkel kapcsolatban, de nem hallottam még olyanról, hogy katolikusnak amiatt baja lett volna, hogy bizonyos történelmi vonatkozásokat másképp szemlélt volna. Némely eseménnyel kapcsolatban maga az egyház sem egységes.


Persze ez nem jelenti azt, hogy akár ne bocsátkozzon vitába velük kapcsolatban.

2012. okt. 23. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok katolikus, de nem hiszem, hogy így lenne. Az egyháznak eleve nem az a dolga, hogy történelmi eseményekkel foglalkozzon.
2012. okt. 24. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"Az Egyház nem foglalkozik történelmi eseményekkel, nincs ezekről álláspontja."


Ez a mondat úgy ahogy van, hülyeség, tájékozatlanságról tesz tanúságot.

Az Egyház tele van történészekkel, különböző kutatócsoportokkal, melyek a múltat tárják fel. Elég ha csak a boldoggá/szentté avatásokat nézzük, több ezer oldalas levéltári dokumentumokat adnak ki egy-egy személlyel kapcsolatban, majd ezeket megvizsgálják.

De nem csak itt, sok pap történész, könyveket ír az egyháztörténetből. A történelmet nem lehet mellőzni, általános műveltség mellett sokat lehet tanulni belőle, és nagyon fontos, hogy minél pontosabban megismerjük! Talán kicsit azért beszélek "haza", mert történelem szakos hallgató vagyok, de reményeim szerint lassan már végzett leszek. :)) De higgyétek el, a Vatikáni Levéltár nem csak egy "porfészek", hanem ma is aktívan kutatják az ott fekvő iratokat. Én állítom, hogy alaposabban foglalkozik a múlttal, mint bármelyik állam.

Az Egyház sosem mondta ki (legalább is a II. vatikáni zsinat óta biztos nem), hogy a történelemben mindig tévedhetetlen volt. Emberek vagyunk, tehát mindenki bűnös, és mindenki hibázhat. Sajnos tudjuk, hogy magas egyházi pozícióban nem mindig a legalkalmasabb ember ült. (A pápai tévedhetetlenség az mást jelent, azt most ne keverjük ide) Szerintem megítélheted máshogy, mivel az Egyházon belül sincs mindig teljes egyetértés ilyen téren, de vannak olyan tények, amik pontosan vannak dokumentálva, így cáfolni butaság lenne. Sóval szerintem attól is függ, hogy mi maga az eset.

2012. okt. 24. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

A pápa rendelkezik tévedhetetlenséggel, de nem minden esetben. Ha olvasod a katolikus dogmatikát az azt jelenti, hogy a pápa csak akkor tévedhetetlen, ha ünnepélyesen jelent ki valamit, foglal állást, és ebben az esetben ő mondja is, hogy a tévedhetetlenség teljességével mondja, amit mond! Főleg dogmatikus kérdésekben történnek ilyen kijelentései!


Óriási nagy félreértés, amikor laikus, tudatlan emberek úgy értelmezik ezt a dogmát, hogy a pápa mindig és mindenkor tévedhetetlen a katolikusok szerint! Ebben senki nem hitt soha! A mostani pápa is amikor nyilatkozik pl. a holokausztról, azt mindig magánemberként teszi, s ilyenkor tévedhet ő is, s elismeri saját maga is.

2012. okt. 24. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
II.János Pál Pápa hivatalosan is bocsánatot kért az egyház bűneiért, amit a múltban (történelem) követett el.Tehát látszik, hogy az egyház sem tévedhetetlen.
2012. okt. 24. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
0%
Na pont a 13:51-es hozzászólóról írtam, fingja nincs mit jelent a tévedhetetlenségi dogma, perszonális értelemben...
2012. okt. 24. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

A #9-es válaszodat lepontoztam, pedig a #7-est hasznosnak találtam.


1) A #8-as válasz éppen, hogy a te kommented támasztja alá a tévedhetetlenség tekintetében (hogy ti. történelmi kérdésekben nincs)


2) Nem kellene ilyen hangnemben beszélni a másikról, még ha nagyon okos is vagy.

2012. okt. 24. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!