Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A vallásosok mit gondolnak a...

A vallásosok mit gondolnak a paleontológusokról?

Figyelt kérdés

[link]


Paleontológia = őslénytan


Egyfajta kuruzslóként néznek ezekre az emberekre?


2011. aug. 11. 14:31
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
48%
Hogy írhatnának már a Bibliában dinoszauruszokról? Ha jól tudom, akkor emberek írták, akik viszont kb 63-64 millió évvel azután jelentek meg, hogy az utolsó dinó is eltűnt. És ez nem elmélet, hanem tény.
2011. aug. 11. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
24%

1) "Egy vakhívő ne gondoljon csak semmit egy bizonyítékkal dolgozó tudósról. Mert pont a paleontológus az aki csak kézzelfogható bizonyítékkal operál." Ezek szerint gondod van a gondolati szabadsággal, ami ma nemzetközi egyezményekben és alkotmányosan biztosított alapjog. Ugyan hadd gondoljon már mindenki, amit csak akar!


2) Itt elég sokan szólaltak meg mások nevében, mások vélt véleményére építve hozzászólásukat. Én történetesen (keresztény) hívő vagyok (némelyek szemében talán "vak"), ezért megszólítva érzem magam a kérdés által, és hadd cáfoljam meg, hogy

- kuruzslónak gondolnám a paleontológusokat,

- hogy lesz*om a tudományt,

- és hogy hamisítványnak tekintem azokat a király dínócsontvázakat. :)


3) A paleontológusokról nincs általános véleményem, mert nem ismerek egyetlen paleontológust sem, és nem szoktam látatlanban, csoportosan embereket ítélgetni.


4) De ha mondjuk az úgynevezett őslényekről (pl. dinoszauruszokról) kérded a véleményem, nos, róluk sincs szilárd, kialakult véleményem. :) No nem azért, mert nem ismerek egyet sem, egy rakás dínócsontot láttam a British Museumban, és egy percig nem gondoltam, hogy nem igaziak.

Ám az, hogy nem gondolok róluk egy konkrét dolgot, amit foggal-körömmel tudnék védeni, még nem jelenti, hogy nem gondolok róluk semmit.

2 dologban teljesen biztos vagyok:

- Valamikor egy régebbi korban, amiről nem tudom eldönteni, hogy mennyire régen volt, biztos, hogy éltek ilyen élőlények.

- A dinoszauruszok, csakúgy, mint minden más élőlény, Isten teremtményei voltak, és létezésüket a Biblia nemhogy cáfolná, hanem még meg is erősíti.


Persze a véleményem valószínűleg nem reprezentatív minden keresztényre, mert közülük is sokan vitatkoznának velem, de Isten sosem mondta nekünk, hogy mindenről ugyanazt kell gondolnunk, úgyhogy ne lepődjetek meg ezen. :)

Az állításaimról: a másodikat könnyű védenem, mivel a világnézetem miatt erről nem tudok másképp gondolkodni. Elnézést azoktól, akiket ez sért.

Az elsőt illetően pedig, azért nem könnyű keresztény szemmel eldönteni, hogy milyen régen éltek a dinoszauruszok, mert egyrészt a tudósok hosszú évmilliókkal ezelőttre teszik, másrészt a Biblia alapján nem teljesen egyértelmű a Föld bolygó kora és nagyon szűkszavúan ír az "őstörténetekről", az egész özönvíz előtti világ nagyjából 6 v. 7 fejezet. Ebbe olyan nagyon részletesen nem szeretnék belemenni, de az a lényeg, hogy lehet úgy is magyarázni a bibliai teremtéstörténetet, hogy magát a földet (a bolygót) nem 6000 évvel ezelőtt, hanem sokkal régebben (akár évmilliókkal) teremtette Isten, és csak az ember teremtése tehető nagyjából 6000 évvel ezelőttre. Innentől meg még mindig kétséges, hogy ha elfogadjuk ezt a verziót, akkor vajon a dinoszauruszok az ember teremtésével egyidőben, tehát ebben a legutóbbi világkorszakban is éltek-e, vagy valóban évmilliókkal az ember teremtése előtt. Az előbbit látszik alátámasztani a már előttem is idézett Jób könyvében a behemótról és a leviathánról szóló leírás, az utóbbit pedig az, hogy a tudományos kormeghatározások szerint sokkal régebben kellett élniük.


A tudomány jelenlegi állása szerint persze nem sok értelme van az általam felvázoltaknak, de azt hiszem, a kérdés nem is arra vonatkozott, hogy a tudósok mit gondolnak a paleontológusokról, hanem hogy hogyan látja ezt a problémát egy hívő ember. Nos, én hívő vagyok, és körülbelül így látom. Remélem, sikerült válaszolnom a kérdésre, de ha nem, figyelemmel követem a topikot továbbra is. :)

2011. aug. 11. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
100%
A British Museumban egy darab dinoszaurusz sincs.
2011. aug. 11. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
51%
Hopsz, valóban, bocsi. A Natural History Museumban láttam, egymás után voltam a kettőben és összekevertem.
2011. aug. 11. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:

Már tisztázódott a félreértés, de egy kis érdekességet fűznék hozzá:


[link]


"Separation from the British Museum

Even after the opening, the NHM legally remained a department of the British Museum with the formal name British Museum (Natural History), usually abbreviated in the scientific literature as B.M.(N.H.) or BMNH. A petition to the Chancellor of the Exchequer was made in 1866, signed by the heads of the Royal, Linnean and Zoological Societies as well as naturalists including Darwin, Wallace and Huxley, asking that the museum gain independence from the board of the British Museum, and heated discussions on the matter continued for nearly one hundred years. Finally, with the British Museum Act 1963, the British Museum (Natural History) became an independent museum with its own Board of Trustees, although – despite a proposed amendment to the act in the House of Lords – the former name remained. Only with the Museums and Galleries Act 1992 did the Museum's formal title finally change to the Natural History Museum."

2011. aug. 11. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

16:06

hiányzó láncszemek: a rendszertani csoportok közötti átmeneteket mutató maradványok, átmeneti fajok


Az első élő sejt kialakulására is van sokféle elmélet, és a (nem hívő) tudósok szeretik megcéfolni egymásét.. Csak hipotézisek vannak, mindenki másképp értelmezi a rendelkezésre álló tényeket.


Az egyik érdekes dolog, amire emlékszem, megkövesedett fa maradványa, sok méter magas, a rétegekre merőlegesen áll a belekövesedve a sziklába. Tudod, azok a rétegek, amik elvileg lassan, sokezer év alatt alakultak ki.. az a furcsa, hogy a fák csak nem várták meg állva ezt az időt.

Na, ilyesmiket mesélt.

2011. aug. 11. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

"lehet úgy is magyarázni a bibliai teremtéstörténetet, hogy magát a földet (a bolygót) nem 6000 évvel ezelőtt, hanem sokkal régebben (akár évmilliókkal) teremtette Isten, és csak az ember teremtése tehető nagyjából 6000 évvel ezelőttre. "


???? Erről még nem hallottam, de inkább csúsztatásnak tűnik.

2011. aug. 12. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

Radiokarbonos kormeghatározás pontatlanságáról egy cikk angolul:


[link]


Itt elég sok feltétel van felsorolva (konkrétan 4) amelyeknek teljesülni kell ahhoz hogy a mérés pontos legyen.


Ez alapján én mérnökként csodálkozom hogy ezt a mérési módszert mindenki fenntartás nélkül elfogadja.

2011. aug. 12. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
Hidd el, kedves utolsó, geológus kollégáim értik annyira a dolgukat, hogy meg tudják állapítani, ha az a 4 kondíció érvényben van-e egy adott fosszíliánál. Nem véletlenül fogadják el széleskörűen a radiometrikus kormeghatározást.
2011. aug. 12. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

A válasz írója 81%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 04:59


""lehet úgy is magyarázni a bibliai teremtéstörténetet, hogy magát a földet (a bolygót) nem 6000 évvel ezelőtt, hanem sokkal régebben (akár évmilliókkal) teremtette Isten, és csak az ember teremtése tehető nagyjából 6000 évvel ezelőttre. "


???? Erről még nem hallottam, de inkább csúsztatásnak tűnik."


Nos, mégsem úsztam meg. :)

Ez nem csúsztatás, hanem egy máig megválaszolatlan kérdés a bibliai teremtéstörténettel kapcsolatban. Ennek a teológiai vitának az áll a középpontjában, hogy vajon Mózes 1. könyvének 1-2. verse és a 3. verstől kezdődő hatnapos teremtés között mennyi idő telt el. Nézzük a szöveget:


"Kezdetben teremté Isten az eget és a földet. A föld pedig kietlen és puszta vala, és setétség vala a mélység színén, és az Isten Lelke lebeg vala a vizek felett. És monda Isten: Legyen világosság: és lőn világosság."


A bibliai szöveg alapján nem lehetséges meghatározni, ezért bármennyi idő eltelhetett a második és a harmadik vers között. Azok, akik szerint a "kezdetben" és az "és monda az Úr: legyen világosság" között egy, vagy akár több világkorszak is lezajlott, az ún. rés-elméletet vagy helyreállítási elméletet tartják helyes magyarázatnak (ilyen címszóval rákeresve biztos lehet találni erről további információt a neten). Ennek az elméletnek a lényege, hogy nem tudunk olyanról, hogy Isten bármit "tohú vá bohú" vagyis "kietlen és puszta" állapotban teremtett volna meg, mert minden teremtménye (mint később mind a hat napon megjegyzi a biblia) "íme igen jó" volt. (Ez Isten teljes lényegével, vagyis jóságával és tökéletességével is sokkal inkább megegyezik.) Emiatt sokan arra következtetnek ebből a kifejezésből, hogy a föld Isten ítéletének következtében lett "tohú vá bohú", mint ahogy a Bibliában amikor 2 másik helyen is előfordul ez a kifejezés, szintén ez a helyzet. Tehát a Biblia nem zárja ki, hogy az ember teremtése előtt, ugyanígy a földön, létezett egy vagy több, korábbi világkorszak, ami lázadás által szembehelyezkedett Istennel és emiatt ítélet alá került. Ezért mondtam azt, hogy nem tudhatjuk biztosan a Bibliából a Föld bolygó korát.

2011. aug. 12. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!