Mit gondoltok a vallásevolúció elméletről, miszerint természetes és törvényszerű, hogy az ember a mágiától a teljes antiteizmusig fejlődik?
Az elmélet hívei szerint az ősember kezdetben mágiákban, babonákban, varázslásban, hiedelmekben hitt, ami aztán továbbfejlődött sámánizmussá, majd politeizmussá, majd a politeizmusban csökkent az istenek száma vagy tekintélye (triteizmus, henoteizmus, monolátria), kialakult a monoteizmus, majd létrejött a panteizmus, deizmus, valamint az agnosztikus vallások, amiből kiemelkedik az ateizmus, ami az istenhit ellentéte, amiből aztán ki fog alakulni az antiteizmus, ami már nem pusztán az istenhit, hanem minden természetfeletti dolog, valamint vallás elvetése, illetve a teljes materializmus.
Marx volt az egyik gondolkodó, aki mellette tört lándzsát. Kijelentette, hogy az újkori, illetve lényegében minden panteizmus és deizmus nem más, mint a legkényelmesebb módja a kor emberének vallástalanságához, egyfajta kompromisszumként. Szerinte ezek lényegében egyrészt kompromisszumok voltak a vallásokkal, mivel a korban nem lehetett teljes ateizmust vagy antiteizmust kifejezni. Másrészt pedig természetes fejlődési szakaszok a későbbi állomásokhoz.
Az egész elmélet megfogalmazója James George Frazer antropológus volt, aki az Aranyág című könyvében fejtette ki gondolatait, miszerint a korai ember varázslást gyakorolt, míg a jövő embere ateista lesz és ez egy evolúciószerű folyamatot ölel fel. Szerinte a mágia visszatér, és a modern tudományban jelen van (alkímia-kémia).
Szintén jelentős támogatója volt az elméletnek Bruno Bauer bibliakritikus és valláskritikus, akinek híressé vállt mondása szerint "nem Isten teremtette a világot, hanem a világ teremtette az isteneket". Véleménye szerint maga Jézus sem létezett történelmi személyként, számos-számos más prófétával, vallásalapítóval, megvilágosodottal együtt, szerinte ugyanis a vallások nem egy-egy személyre vagy csoportra visszavezethető dolgok, hanem egy evolúcióhoz hasonló, csak társadalmi folyamat termékei. Így szerinte a kereszténység nem Jézus tanainak követése, ahogy a jesuizmus, meg hasonló filozófiák sem, hanem a hellenisztikus és római hatások alatt álló Közel-Kelet fúziójának természetes, logikusan levezethető társadalmi következménye. Ugyanígy gondolt a többi vallásra is, valamint Marxhoz hasonlóan az ateizmus, illetve antiteizmus végső állapotát is így vezette le.
Mit gondoltok erről? Ez tényleg így lehet?
Szerintem vannak jelentős csúsztatások... Mi van az olyan modern panteistákkal, mint Einstein, akik teljesen elutasították az ateizmust, tehát semmiképp sem voltak egyfajta "kompromisszum" hívei? Mi van az ókori panteistákkal, akik politeista kultúrákból származtak (pl. sztoikusok)? Mi van mondjuk a hinduizmussal, aminek ősének, a védikus vallásnak a legkorábbi szövegei (Rigvéda) már egyértelműen hivatkoznak egy legfelsőbb Istenre, akinek a megnyilvánulása az összes rigvédikus istenség, akiknek a száma aztán később bővült? Hova tegyük a buddhizmust, aminek épp hogy a megalapulásakor nem az istenségek, hanem az egyéni megvilágosodás állt a középpontjában (persze nem tagadta az istenségek létét, de nem is támaszkodott rájuk), és később, különösen a vadzsrajána megjelenésével kerültek előtérbe a mindenféle békés és haragos istenségek, akikre támaszkodtak a hívek, gyakorlók a gyakorlás során? Ráadásul a buddhizmus pedig bár igaz, hogy a monoteista vonásokat tartalmazó hindu vallásból nőtt ki, a buddhizmus megjelenése után is létrejött egy csomó monoteista vallás, beleértve a ma mellett kettő legnagyobb világvallást is. Másrészt maga a hinduizmus (bár nem homogén) panenteisztikus elemeket tartalmaz. Szintén mit kezdjünk a felvilágosodás korához kötődő ateistákkal? Mit kezdjünk azokkal, akik nem hagyták el a vallást, hanem épp, hogy teológiai nézetük volt mondjuk a deizmus (lásd: Lomonoszov)? Mit csináljunk a középkori keresztény panenteizmussal, aminek a bázisai a szerzetesi közösségek voltak (leghíresebb képviselőjük Assisi Szent Ferenc volt)? Hova tegyük azon ősi indiai filozófiákat, amelyek még a buddhizmust, dzsainizmust megelőzően alakultak ki, és teljes mértékben ateisták voltak, vagy akár a későbbi antiteizmus nézeteihez hasonló elemeket is bevettek nézeteik közé (például nem csak az istenségek, hanem minden nem anyagi dolog tagadása)? De ott van mondjuk Ahnetaton reformja is, ami nem egy evolúció következtében lett monolatrista, hanem mert a fáraó, aki a legfőbb pap is volt, így döntött. A korai izraelita vallás, vagy akár a tengrizmus pedig mindig is monolatrista/henoteista volt. Mindig volt benne egy kitüntetett istenség, akit egyedül illetett központi kultusz, már akkor is, amikor még nem volt tisztán monoteista vallás. Stb.
Ezek mind olyan kérdések, amelyekre nem szolgál az elmélet hiteles magyarázattal véleményem szerint. Arról nem is beszélve, hogy már az "ősapa" Frazer is sokszor jelentős csúsztatásokat állított. Sokszor túlzott el hasonlóságokat különböző vallások, kultúrák, filozófiák között. De olyan is volt, hogy csak úgy beleköltött olyan dolgokat, amelyekre semmi bizonyíték nincs, valószínűleg ő találta ki, hogy a nézeteit még jobban alátámassza (a legjobb az ókori egyiptomiak éjféli miséje, más kérés, hogy egyrészt a kereszténységben ez jóval-jóval később jelent meg, akkor, amikor már senki nem gyakorolta az óegyiptomi vallást, másrészt egyáltalán nincsen neki semmi forrása ezen szokás puszta létére).
#20.
Csúsztatsz!
A pedigrédre r*hadtul nem vagyok kíváncsi (az enyéméhez semmi közöd...), ezért MEGISMÉTLEM a kérdést: "Tudod bizonyítani ezt a bombasztikus baromságot?" - már mint, hogy Marx sátánista volt? 😊 Nyugi, én is utána nézek...
#21.
MILYEN ALAPON KÉRSZ TŐLEM SZÁMON BÁRMI OLYAT, AMIT NEM ÉN MONDTAM????????????????????????????????????
Én sehol sem állítottam, hogy Marx sátánista volt, úgyhogy legyél szíves nem a képembe adni olyat, amit nem én írtam! Kérdezd azt, aki ezt írta!
#21.
Őszintén: nagyon szánalmas, hogy kvázi két ember válaszait nem bírod elkülöníteni, és még magad is belekeveredsz abba, hogy kinek válaszolsz. Pedig még a válaszok mezőinek színe is más...
Én arra reagáltam, amit a kérdésem és a válaszaim kapcsán írtál. Az érveim pedig pont hogy nem érdekelnek, de te nem akarsz érvelni konkrétan eme elmélet mellett, mivel feltehetőleg nincs elegendő ismereted a filozófia, a vallástudományok és a történelem területén.
Levagyok zsibbadva agyilag ettől sok hülyeségtől!
Miért nem csináltok valami értelmes dolgot?
#24.
Én speciel ezt kutatom. Ez egy komoly területe a történettudománynak és a filozófiának.
#26.
Ez nem természettudomány. Minden csak az nem. Megpróbálták az evolúciót, illetve a darwinizmust ráerőszakolni társadalomtudományos, illetve történettudományos témakörökre, ami mondanom sem kell: eleve hibás módszertan.
A filozófia és a vallás minden csak nem két teljesen elkülönülő kategória. A filozófia a vallástól a 21. századig nem bírt függetlenedni teljes mértékben, és ahogy említettem, még a materialista filozófusok is sok esetben vallási eredetű tanokra vezetik vissza bizonyos elveiket. A marxizmusnak számos tétele már jóval korábban létezett az újkori utópista szocialistáknál, amelynek egy jelentős része Morus Tamáshoz, meg hasonló alakokhoz megy vissza. A keleti ember a mai napig meg sem próbálta elkülöníteni a filozófiát a vallástól, ezért van gubanc abból is, hogy a buddhizmus, taoizmus, hinduizmus stb. vallás vagy filozófia. A nyugati ember az ókorban (lásd: sztoicizmus, platonizmus, püthagoreanizmus) és középkorban (lásd: skolasztika, keresztény filozófia, arab filozófia) nem különítette el, az újkorban próbálta meg, de a két dolog a mai napig nagyon közel áll egymáshoz. Ott van például a vallásfilozófia, ami egy igencsak bő terület.
Ez leginkább a történettudomány, vallástudomány és filozófia tárgyköre.
"...mit kezdjünk ezzel azzal..?"
Nem kell semmit kezdeni. A világ ezekben az időkben keveredik. Az információ hihetetlen gyorsan áramlik, a néptömegek keverednek főként nyugaton.
Emiatt zavatodottság jellemzi a nyugatota vallásokban, semmi egység hanem minden keveredik.
Több száz évig csak keveredés lesz, majd eljön az az idő amikor a vallások pozitív részei egybe olvadnak.
Kiválogatódnak a vallások pozitiv részei és ökonóm vallás
Jön létre egy mesterséges intelligencia segítségével.
Ezt száz százalék hogy valaki megcsinálja 500 éven belül...vagy kevesebb időn belül.
Én szerintem ,ahoz hogy megválaszoljuk ezt a kérdést a kérdező által leírt idegen kifejezések kellene elsőnek megfogalmazni.
sámánizmus=Természeti népek vallása, amelyben különleges képességű kiválasztott személyek közvetítenek az anyagi és szellemi világ között. Ma főleg a szibériai népek hitvilága tartozik ide.
politeizmus=A többistenhit vagy politeizmus a több istenből álló panteonok jellemzője. A politeizmus szó a görög politheosz szóból ered (poli, 'több' + theosz, 'isten'), szabad fordításban több (sok) istent jelent.
triteizmus=triteizmus (a gör. trisz, 'három' és Theosz, 'Isten' szavakból): a Szentháromság titkának olyan téves értelmezése, amely egy Isten helyett hármat tételez föl.
Forrás: [link]
henoteizmus=A henoteizmus (görög heisz theosz, „egy isten”) kifejezést Max Müller alkotta arra a vallási nézetre, amikor valaki egy istent imád, de elismeri más istenek létezését. Müller úgy vélte, a henoteizmus „elvben monoteizmus, gyakorlatban politeizmus.”
forrás:wiki
monolátria=A monolatrizmus vagy monolátria (a görög μόνος (monosz) = egy, és λατρεία (latreia) = imádat szavakból) hit a sok isten létezésében, de csak egy isten következetes imádatával.
monoteizmus=Az egyistenhit vagy monoteizmus az egy, élő, és személyes Istenbe vetett hit, illetve a róla szóló tanítás. Ellentéte a többistenhit.
panteizmus=az a bölcsészeti vélemény, hogy isten és a világegyetem egybe van olvadva
deizmus=Vallási és filozófiai irányzat, amely elismeri isten létezését a világ személytelen őslakójaként, de tagadja isten szükségességét a világ irányítójaként. Nézete szerint a teremtés után isten magára hagyta a világot, amely ezután saját törvényei szerint működik, isteni beavatkozás nélkül.
agnosztikus=Isten létét kétlő személy, aki szerint lehetetlen egyértelműen bizonyítani, hogy létezik-e isten vagy sem.
[agnosztikus < görög: agnosztosz (megismerhetetlen) < a- (nem; határozói előtag) + gnoszko (megismer, tanulmányoz) < gno (tud)]
ateizmus=Istentagadó nézet, amely elveti a természetfeletti magyarázatokat. Isten, istenek vagy más természetfeletti lények (szellemek, angyalok) létezésébe vetett hitet elutasító eszmei irányzatok összessége.
[ateizmus < német: Atheismus (istentagadás) < Atheist (ateista)]
antiteizmus=Antiteista pedig az a személy, akinek meggyőződése, hogy nincs isten.
forrás: [link]
materializmus=Anyagelvű filozófia rendszer, amely szerint minden létező dolog, jelenség oka és magyarázata anyagi, fizikai-kémiai természetű. A dolgok létezése nem függ a gondolatoktól, a fizikailag érzékelhető anyagi világon kívüli okoktól.
Így már mindenki látja ,hogy miről van szó.
De személyes véleményem az ,hogy nem ment végbe vallás evolúció.
Esetleg ,úgy hogy melyik vallás által ,,uralt" területen születtek nagyobb hódítók és a hódítók révén terjedtel egyik a másik kárára .(Akár ,úgy hogy kettőből ,csak az egyik maradt fenn az utókor számára.)
Ennyit tudtam hozzá tenni a kérdés megválaszolásáshoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!