Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit gondoltok a vallásevolúció...

Mit gondoltok a vallásevolúció elméletről, miszerint természetes és törvényszerű, hogy az ember a mágiától a teljes antiteizmusig fejlődik?

Figyelt kérdés

Az elmélet hívei szerint az ősember kezdetben mágiákban, babonákban, varázslásban, hiedelmekben hitt, ami aztán továbbfejlődött sámánizmussá, majd politeizmussá, majd a politeizmusban csökkent az istenek száma vagy tekintélye (triteizmus, henoteizmus, monolátria), kialakult a monoteizmus, majd létrejött a panteizmus, deizmus, valamint az agnosztikus vallások, amiből kiemelkedik az ateizmus, ami az istenhit ellentéte, amiből aztán ki fog alakulni az antiteizmus, ami már nem pusztán az istenhit, hanem minden természetfeletti dolog, valamint vallás elvetése, illetve a teljes materializmus.


Marx volt az egyik gondolkodó, aki mellette tört lándzsát. Kijelentette, hogy az újkori, illetve lényegében minden panteizmus és deizmus nem más, mint a legkényelmesebb módja a kor emberének vallástalanságához, egyfajta kompromisszumként. Szerinte ezek lényegében egyrészt kompromisszumok voltak a vallásokkal, mivel a korban nem lehetett teljes ateizmust vagy antiteizmust kifejezni. Másrészt pedig természetes fejlődési szakaszok a későbbi állomásokhoz.


Az egész elmélet megfogalmazója James George Frazer antropológus volt, aki az Aranyág című könyvében fejtette ki gondolatait, miszerint a korai ember varázslást gyakorolt, míg a jövő embere ateista lesz és ez egy evolúciószerű folyamatot ölel fel. Szerinte a mágia visszatér, és a modern tudományban jelen van (alkímia-kémia).


Szintén jelentős támogatója volt az elméletnek Bruno Bauer bibliakritikus és valláskritikus, akinek híressé vállt mondása szerint "nem Isten teremtette a világot, hanem a világ teremtette az isteneket". Véleménye szerint maga Jézus sem létezett történelmi személyként, számos-számos más prófétával, vallásalapítóval, megvilágosodottal együtt, szerinte ugyanis a vallások nem egy-egy személyre vagy csoportra visszavezethető dolgok, hanem egy evolúcióhoz hasonló, csak társadalmi folyamat termékei. Így szerinte a kereszténység nem Jézus tanainak követése, ahogy a jesuizmus, meg hasonló filozófiák sem, hanem a hellenisztikus és római hatások alatt álló Közel-Kelet fúziójának természetes, logikusan levezethető társadalmi következménye. Ugyanígy gondolt a többi vallásra is, valamint Marxhoz hasonlóan az ateizmus, illetve antiteizmus végső állapotát is így vezette le.


Mit gondoltok erről? Ez tényleg így lehet?


Szerintem vannak jelentős csúsztatások... Mi van az olyan modern panteistákkal, mint Einstein, akik teljesen elutasították az ateizmust, tehát semmiképp sem voltak egyfajta "kompromisszum" hívei? Mi van az ókori panteistákkal, akik politeista kultúrákból származtak (pl. sztoikusok)? Mi van mondjuk a hinduizmussal, aminek ősének, a védikus vallásnak a legkorábbi szövegei (Rigvéda) már egyértelműen hivatkoznak egy legfelsőbb Istenre, akinek a megnyilvánulása az összes rigvédikus istenség, akiknek a száma aztán később bővült? Hova tegyük a buddhizmust, aminek épp hogy a megalapulásakor nem az istenségek, hanem az egyéni megvilágosodás állt a középpontjában (persze nem tagadta az istenségek létét, de nem is támaszkodott rájuk), és később, különösen a vadzsrajána megjelenésével kerültek előtérbe a mindenféle békés és haragos istenségek, akikre támaszkodtak a hívek, gyakorlók a gyakorlás során? Ráadásul a buddhizmus pedig bár igaz, hogy a monoteista vonásokat tartalmazó hindu vallásból nőtt ki, a buddhizmus megjelenése után is létrejött egy csomó monoteista vallás, beleértve a ma mellett kettő legnagyobb világvallást is. Másrészt maga a hinduizmus (bár nem homogén) panenteisztikus elemeket tartalmaz. Szintén mit kezdjünk a felvilágosodás korához kötődő ateistákkal? Mit kezdjünk azokkal, akik nem hagyták el a vallást, hanem épp, hogy teológiai nézetük volt mondjuk a deizmus (lásd: Lomonoszov)? Mit csináljunk a középkori keresztény panenteizmussal, aminek a bázisai a szerzetesi közösségek voltak (leghíresebb képviselőjük Assisi Szent Ferenc volt)? Hova tegyük azon ősi indiai filozófiákat, amelyek még a buddhizmust, dzsainizmust megelőzően alakultak ki, és teljes mértékben ateisták voltak, vagy akár a későbbi antiteizmus nézeteihez hasonló elemeket is bevettek nézeteik közé (például nem csak az istenségek, hanem minden nem anyagi dolog tagadása)? De ott van mondjuk Ahnetaton reformja is, ami nem egy evolúció következtében lett monolatrista, hanem mert a fáraó, aki a legfőbb pap is volt, így döntött. A korai izraelita vallás, vagy akár a tengrizmus pedig mindig is monolatrista/henoteista volt. Mindig volt benne egy kitüntetett istenség, akit egyedül illetett központi kultusz, már akkor is, amikor még nem volt tisztán monoteista vallás. Stb.


Ezek mind olyan kérdések, amelyekre nem szolgál az elmélet hiteles magyarázattal véleményem szerint. Arról nem is beszélve, hogy már az "ősapa" Frazer is sokszor jelentős csúsztatásokat állított. Sokszor túlzott el hasonlóságokat különböző vallások, kultúrák, filozófiák között. De olyan is volt, hogy csak úgy beleköltött olyan dolgokat, amelyekre semmi bizonyíték nincs, valószínűleg ő találta ki, hogy a nézeteit még jobban alátámassza (a legjobb az ókori egyiptomiak éjféli miséje, más kérés, hogy egyrészt a kereszténységben ez jóval-jóval később jelent meg, akkor, amikor már senki nem gyakorolta az óegyiptomi vallást, másrészt egyáltalán nincsen neki semmi forrása ezen szokás puszta létére).



2023. nov. 23. 21:19
1 2 3 4
 11/37 Jégszív ***** válasza:

#10.

Szerintem meg IGAZ!

"A vallás egyfajta lelki szükséglet", de csak annak, aki tudati szinten nem jutott el a következő lépcsőfokig. Mindez MŰVELTSÉG és TÁJÉKOZOTTSÁG kérdése. Amit utána írtál, csak részben igaz: Motiválhatja a pánikolás, és a tudati szint éretlensége.

2023. nov. 26. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 Hussaro Hungaricus ***** válasza:

Ezek a nézetek különböző nézőpontok rátekintései.

Egy ateista (antiteista) nem is érti, nem is tudja elfogadni a spiritualitást, ergo úgy beszél róla, mint valami humbug.

Egy vallásos ember számára az ateizmus ördögi befolyás, nem is lehet más.


Karl Marx, az ateizmus nagy szekértolója maga nem volt ateista/antiteista, sátánista volt.


Egy vallásos ember nem tesz különbséget ateista, antiteista, agnosztikus között, ezek számára mind Istentagadók. Ítélni pedig nem ő fog, hanem majd Isten.


Véleményem szerint a kérdésben megfogalmazott nézetet csak közönséges profán, szofista körökben vehetik komolyan. A teológia magasabb szint sokkal.

Nem véletlenül mondják, a filozófia a teológia szolgálólánya. James George Frazer nézete a filozófiát sem éri el.

2023. nov. 26. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 A kérdező kommentje:

#11.

Mondjuk nem tudom milyen alapon állítod ezt, úgy, hogy egy nyomorult válasszal nem szolgáltál a felmerült aggályaimra. Ahogy látom biztosan nem történész vagy. Egészen egyszerűen LEHETETLEN evolúciós sémára ráhúzni a vallástörténetet, amennyiben az érveim, és a mindezt elutasító történészek érvei nem cáfolhatóak, úgy, hogy az elmélet igazsága esetén nem lennének ennyire egyértelmű jelek arra, hogy az egész hamis.

2023. nov. 26. 10:59
 14/37 A kérdező kommentje:

#11.

Oh, ugyan már. A világ talán valaha volt legnagyobb elméi közül rengeteg hívő volt. Közöttük több olyan, kiknek olyan vallási hitrendszere volt, amit ellenzett a kortárs katolikus és protestáns doktrína is (pl.: Newton, aki szerint nincs Szentháromság, hanem a Szentlélek Isten, az Atya ereje, Jézus pedig a megváltó eszköze, aki tőle fogant, megváltott, közbenjárt, de nem volt maga is teljesen Isten). Einstein (panteista), Newton (keresztény, felekezetileg anglikán, teológiailag inkább biblikus unitárius), Leibniz (keresztény), Schrödinger (keresztény), Heisenberg (valamilyen kevert, egyéni hitrendszert, hivatkozott a Védákra, a buddhizmusra és a Bibliára is), Georges Lematrie (keresztény, római katolikus) stb. stb.

2023. nov. 26. 11:06
 15/37 Hussaro Hungaricus ***** válasza:

#14 Ezzel mit akarsz mondani? A hite mindenkinek egyéni. Kevés ember van a földön, aki pontosan követ egy vallási katekizmust, azok dogmáit nem csak szigorúan betartja, de szívből pontosan úgy vallja is.

Én például szedevaknatista katolikus vagyok, vagyis nem ismerem el a jelenlegi pápát.

És nem mindenkinek van igaza, mert igazság egy van, de bizonyos tévedések elnézhetőek, nem nagy dolgok.


Az evolúció és progresszió eleve nem összeegyeztethető a vallásokkal, vallási oldaról.

Lényegében minden klasszikus vallás és metafizikai tradíció azt hirdeti, hogy kezdetben az ember Istenhez közel állt, azóta folyamatosan távolodik tőle, végül civilizációnk és világunk megsemmisül, mert elérjük a végső távolságot, majd újabb teremtetik. Bármiféle evolúciós, társadalomfejlődéses elmélet alapvetően mond ennek ellent.

2023. nov. 26. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 anonim ***** válasza:

"Lényegében minden klasszikus vallás és metafizikai tradíció azt hirdeti, hogy kezdetben az ember Istenhez közel állt, azóta folyamatosan távolodik tőle, végül civilizációnk és világunk megsemmisül, mert elérjük a végső távolságot, majd újabb teremtetik."

Azt írtad, katolikus vagy, akkor gondolom, te is a Bibliát tartod Szent Könyvnek. Meg tudnád mutatni nekem kérlek, hol írja a Biblia, hogy új világ fog teremtetni, miután elérjük a végső távolságot Istentől?

2023. nov. 26. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 Hussaro Hungaricus ***** válasza:

Szívesen mutatom egy Wikipédia-cikkel, amiben sok hivatkozás van a Szentírást illetően: [link]

(Új ég és új Föld).

Többek között az utolsó bibliai könyv, János jelenésének könyve (Apokalipszis) a vége felé erről ír.

A védikus iratok, a Korán stb. mind egy általános romlásról (korrupció), bűn terjedéséről ír, ami egy maximumban kicsúcsosodva meg is szűnik.

2023. nov. 26. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 IstenGyermeke1 ***** válasza:

#15

Amit írsz, az utolsó bekezdésen kívül, helyes.

A Katekizmus nagy részével egyetértek. Van egy rész az isteni személyekhez való imádkozásról, amivel nem, mert a Szentlelket nem csak hívni lehet. Ő is isten. Karizmatikus katolikus vagyok egyébként.

Idéznéd, hol írta Jézus ill. mikor hirdette meg valamelyik pápa ex cathedra, hogy akkor következik be a végítélet, amikor teljesen eltávolodtunk az Úrtól?

2023. nov. 26. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 Jégszív ***** válasza:
26%

#12.

"Karl Marx, az ateizmus nagy szekértolója maga nem volt ateista/antiteista, sátánista volt." 🤣 Sőt homoszexuális, pedofil, és sorozatgyilkos?

Tudod bizonyítani ezt a bombasztikus baromságot?

Kiállok mellette! Marx KIVÉTELESEN HATALMAS FILOZÓFUS volt: még akkor is, hogy a társadalomtudományokbaban SEMMI ÚJAT nem fedezett fel! SZINTÉZISBE foglalta a kor gazdaságtudományát (Smith, Ricardo), új alapra helyezte a történelem szemléletet, való igaz, VALLÁSSAL SZEMBENI averziója is köztudott. Nincs még (nem véletlenül!) rajtunk kívül egy olyan elb@szott ország, amely ennyire gyűlölné, démonizálná életművét...


#13. Pedig lehet! - de minek fárasszam vele magamat...

#14. " A világ talán valaha volt legnagyobb elméi közül rengeteg hívő volt." ÉS AKKOR MI VAN? Csak nem gondolod, hogy ezek a példák igazolják a vallások liturgiai hókuszpókuszait, teológiai ungabungáit...?

2023. nov. 26. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 A kérdező kommentje:

#19.

Biztos jó bizonyítványaid lehettek, ha ugyanezt mondtad a tanárnak vagy a vizsgáztatónak...


R*hadtul nem lehet, mert ebbe több ateista kutató is beleállt. Én bár nem vagyok ateista, de történész vagyok, és vallástörténet, valamint a filozófiatörténet a kedvenc területem.


Marx bár jelentős filozófus volt, de cseppet sem a legkiválóbb. Miféle szintézisbe? :-D Marx gazdaságpolitikája tervutasításos volt, Smith pedig éppen hogy gazdaságilag jobboldali közgazdász volt. "A piacot irányító láthatatlan kéz." Lassez-faire. A gyakorlatban ugyanúgy igazságtalan és borzalmas következményekkel járna, mint anno a Szovjetunió. Anno én nem csak marxista, hanem anarcho-kommunista voltam, de beláttam, hogy nincs túl nagy esély rá akár a közeljövőben. Mondjuk ettől függetlenül számtalan vallás hatott rá, amit ő vállalt is (pl.: Mórus Tamás, az anabaptisták, a gnosztikusok kommunái, a korai kereszténység, a szerzetesi vagyonközösségek, sőt, közvetetten a buddhista tanok is). Nem volt egy antiteista, szitkozódó proli, mint mondjuk Turi Tamás.


Olyan jól tudsz torzítani. Nem, r*hadtul nem támasztja alá, de azt cáfolja, hogy: ""A vallás egyfajta lelki szükséglet", de csak annak, aki tudati szinten nem jutott el a következő lépcsőfokig. Mindez MŰVELTSÉG és TÁJÉKOZOTTSÁG kérdése.".

2023. nov. 26. 23:03
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!