Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit gondoltok a vallásevolúció...

Mit gondoltok a vallásevolúció elméletről, miszerint természetes és törvényszerű, hogy az ember a mágiától a teljes antiteizmusig fejlődik?

Figyelt kérdés

Az elmélet hívei szerint az ősember kezdetben mágiákban, babonákban, varázslásban, hiedelmekben hitt, ami aztán továbbfejlődött sámánizmussá, majd politeizmussá, majd a politeizmusban csökkent az istenek száma vagy tekintélye (triteizmus, henoteizmus, monolátria), kialakult a monoteizmus, majd létrejött a panteizmus, deizmus, valamint az agnosztikus vallások, amiből kiemelkedik az ateizmus, ami az istenhit ellentéte, amiből aztán ki fog alakulni az antiteizmus, ami már nem pusztán az istenhit, hanem minden természetfeletti dolog, valamint vallás elvetése, illetve a teljes materializmus.


Marx volt az egyik gondolkodó, aki mellette tört lándzsát. Kijelentette, hogy az újkori, illetve lényegében minden panteizmus és deizmus nem más, mint a legkényelmesebb módja a kor emberének vallástalanságához, egyfajta kompromisszumként. Szerinte ezek lényegében egyrészt kompromisszumok voltak a vallásokkal, mivel a korban nem lehetett teljes ateizmust vagy antiteizmust kifejezni. Másrészt pedig természetes fejlődési szakaszok a későbbi állomásokhoz.


Az egész elmélet megfogalmazója James George Frazer antropológus volt, aki az Aranyág című könyvében fejtette ki gondolatait, miszerint a korai ember varázslást gyakorolt, míg a jövő embere ateista lesz és ez egy evolúciószerű folyamatot ölel fel. Szerinte a mágia visszatér, és a modern tudományban jelen van (alkímia-kémia).


Szintén jelentős támogatója volt az elméletnek Bruno Bauer bibliakritikus és valláskritikus, akinek híressé vállt mondása szerint "nem Isten teremtette a világot, hanem a világ teremtette az isteneket". Véleménye szerint maga Jézus sem létezett történelmi személyként, számos-számos más prófétával, vallásalapítóval, megvilágosodottal együtt, szerinte ugyanis a vallások nem egy-egy személyre vagy csoportra visszavezethető dolgok, hanem egy evolúcióhoz hasonló, csak társadalmi folyamat termékei. Így szerinte a kereszténység nem Jézus tanainak követése, ahogy a jesuizmus, meg hasonló filozófiák sem, hanem a hellenisztikus és római hatások alatt álló Közel-Kelet fúziójának természetes, logikusan levezethető társadalmi következménye. Ugyanígy gondolt a többi vallásra is, valamint Marxhoz hasonlóan az ateizmus, illetve antiteizmus végső állapotát is így vezette le.


Mit gondoltok erről? Ez tényleg így lehet?


Szerintem vannak jelentős csúsztatások... Mi van az olyan modern panteistákkal, mint Einstein, akik teljesen elutasították az ateizmust, tehát semmiképp sem voltak egyfajta "kompromisszum" hívei? Mi van az ókori panteistákkal, akik politeista kultúrákból származtak (pl. sztoikusok)? Mi van mondjuk a hinduizmussal, aminek ősének, a védikus vallásnak a legkorábbi szövegei (Rigvéda) már egyértelműen hivatkoznak egy legfelsőbb Istenre, akinek a megnyilvánulása az összes rigvédikus istenség, akiknek a száma aztán később bővült? Hova tegyük a buddhizmust, aminek épp hogy a megalapulásakor nem az istenségek, hanem az egyéni megvilágosodás állt a középpontjában (persze nem tagadta az istenségek létét, de nem is támaszkodott rájuk), és később, különösen a vadzsrajána megjelenésével kerültek előtérbe a mindenféle békés és haragos istenségek, akikre támaszkodtak a hívek, gyakorlók a gyakorlás során? Ráadásul a buddhizmus pedig bár igaz, hogy a monoteista vonásokat tartalmazó hindu vallásból nőtt ki, a buddhizmus megjelenése után is létrejött egy csomó monoteista vallás, beleértve a ma mellett kettő legnagyobb világvallást is. Másrészt maga a hinduizmus (bár nem homogén) panenteisztikus elemeket tartalmaz. Szintén mit kezdjünk a felvilágosodás korához kötődő ateistákkal? Mit kezdjünk azokkal, akik nem hagyták el a vallást, hanem épp, hogy teológiai nézetük volt mondjuk a deizmus (lásd: Lomonoszov)? Mit csináljunk a középkori keresztény panenteizmussal, aminek a bázisai a szerzetesi közösségek voltak (leghíresebb képviselőjük Assisi Szent Ferenc volt)? Hova tegyük azon ősi indiai filozófiákat, amelyek még a buddhizmust, dzsainizmust megelőzően alakultak ki, és teljes mértékben ateisták voltak, vagy akár a későbbi antiteizmus nézeteihez hasonló elemeket is bevettek nézeteik közé (például nem csak az istenségek, hanem minden nem anyagi dolog tagadása)? De ott van mondjuk Ahnetaton reformja is, ami nem egy evolúció következtében lett monolatrista, hanem mert a fáraó, aki a legfőbb pap is volt, így döntött. A korai izraelita vallás, vagy akár a tengrizmus pedig mindig is monolatrista/henoteista volt. Mindig volt benne egy kitüntetett istenség, akit egyedül illetett központi kultusz, már akkor is, amikor még nem volt tisztán monoteista vallás. Stb.


Ezek mind olyan kérdések, amelyekre nem szolgál az elmélet hiteles magyarázattal véleményem szerint. Arról nem is beszélve, hogy már az "ősapa" Frazer is sokszor jelentős csúsztatásokat állított. Sokszor túlzott el hasonlóságokat különböző vallások, kultúrák, filozófiák között. De olyan is volt, hogy csak úgy beleköltött olyan dolgokat, amelyekre semmi bizonyíték nincs, valószínűleg ő találta ki, hogy a nézeteit még jobban alátámassza (a legjobb az ókori egyiptomiak éjféli miséje, más kérés, hogy egyrészt a kereszténységben ez jóval-jóval később jelent meg, akkor, amikor már senki nem gyakorolta az óegyiptomi vallást, másrészt egyáltalán nincsen neki semmi forrása ezen szokás puszta létére).



2023. nov. 23. 21:19
1 2 3 4
 1/37 anonim ***** válasza:
A mágiától elmegy az ember esze, sokszor fordítva.
2023. nov. 24. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 anonim ***** válasza:
Ezt sok ateista nem fogadja el, mert olyan csacsiságokat mondanak, hogy sose kellett volna léteznie a vallásoknak.
2023. nov. 24. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/37 anonim ***** válasza:
Nem hiszem, hogy így volna, hullámhegyet hullámvölgy követ, az ateizmus/antiteizmus ugyan erősödött az utóbbi néhány száz évben, de ma már egyértelmű, hogy visszaszorulóban van. Vezérlő narratíva megkerülhetetlen az emberi létben, a tudomány vagy az evolúció viszont nem jók történetnek, nem adnak irányt olyan kérdésekben, hogy mit kezdjen az ember az életével, hogy mi a helyes és mi nem az, nem építenek közösséget, nem segítenek a pszichés megküzdésben, nem olyanok, amiért az emberek az életüket áldoznák. Emiatt mindig alul fognak maradni azokkal a narratívákkal szemben, amik bírnak ezekkel a tulajdonságokkal.
2023. nov. 24. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 Mojjo ***** válasza:
100%

@3:

"az ateizmus/antiteizmus ugyan erősödött az utóbbi néhány száz évben, de ma már egyértelmű, hogy visszaszorulóban van"


Biztos vagy ebben? Van valami statisztika erről, ami alátámasztja?

Nekem _érzésre_ úgy tűnik, hogy a vallás továbbra is visszavonulóban van, de inkább mindenféle New ages, ezós zöldségek veszik át a helyét, és az általad említett lelki iránytű szerepét is ezek kezdik egyre jobban betölteni. Nem igazán tetszetős trend, de határozottan így tűnik számomra.

2023. nov. 24. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/37 A kérdező kommentje:

#4.

De a new age is vallás, akkor is, ha a követői nagyon tiltakoznak ez ellen a szó ellen, és nem is homogén massza. Vannak benne olyan irányzatok is, amelyek konkrétan szekták (pl.: Osho, szcientológia stb.), és jobban korlátozza/befolyásolja a tagokat, mint akármelyik történelmi felekezet vagy világvallás.


Viszont a számukat nehezebb felmérni, hiszen ők magukra csak ritkán használják a "new ageer" szót, sokkal jobban szeretik a "spirituális", "spiri", "kicsit ezós", "spirituális, de nem vallásos", "hívő, de nem vallásos", valamint a "nem szervezetten, de vallásos" jelzőket. Olyan is van közöttük, aki azt hiszi, hogy egy világvallást vagy történelmi egyházat követ, de közben kaki van a palacsintában (pl.: hollywoodi kabbala, kaliforniai buddhizmus stb.).

2023. nov. 24. 13:55
 6/37 A kérdező kommentje:
Ami szintén megnehezíti a pontos felmérést, az az áltudományosság. Sok követő meg van győződve arról, hogy a mindenféle hangterápia, rituális tánc, jósolgatás, tarot, mágia stb. (formának megfelelően) ténylegesen, teljes mértékben, objektíven nézve működő, az objektív tudományokkal versenyképes dolog. Ez olyasmi, mint ami a fundamentalista szektáknál van a világvallásokban, de még azok között is kevés veti el mondjuk az orvostudomány igénybevételét, vagy kérdőjelezi meg a hatékonyságát.
2023. nov. 24. 14:00
 7/37 anonim ***** válasza:
75%

@Mojjo: Mindkettő igaz, az ateizmus is veszít az eléréséből, meg az intézményes vallások is, is mindkettő egyrészt a ezotéria, másrészt a vallásos színezetű politikai mozgalmak javára.


Statisztikát nem tudok rá mondani, egyszerűen csak a közbeszéd és a közélet, illetve filmek, művészeti ágak tematikáját figyelemmel kísérve vontam le ezt a következtetést.


Egyrészt azt azért ne mondja senki, hogy a sportolók térdelése a himnuszok alatt vagy meccsek előtt nem egy vallásos gesztus. Kőkeményen az, még akkor is, ha nincs mögötte egy kiforrott spirituális és teológiai keretrendszer, ez bizony egy rítus. Vagy ami a szobordöntögetések (lásd ikonoklázia), vagy a Black Lives Matter mozgalmak nyomán kialakultak, George Floydnak oltárakot állítanak, meg szentképeket festenek, csak nem hívják oltárnak emg szentképnek, kinézetükben is és funkciójukban is azonosak.


Azt szerintem nem kell különösebben ecsetelni, hogy a woke és az újhullámos feminizmus hogy térítette el szinte az egész újateista mozgalmat, Dawkinst gyakorlatilag a saját mozgalma tagadta ki (mert nem fért bele nekik, hogy kritizálta az iszlámot), Sam Harris még idejében külön utakra lépett, de mar már ő sem fér bele náluk.


A mai közbeszédre mindkét oldalon jellemző tabusítás szintén egy vallásos művelet. Az, hogy egy szó kimondásának vagy egy téma felvetésének olyan szintű direkt kauzális viszonya lenne a valósággal, hogy azt egyenesen tiltani és szankcionálni kell, különben szenvedés lesz és beláthatatlan dolgok történnek, ez semmilyen materilaista nézőpont nem indokolhatja. De a másik oldal éppúgy belezuhan ebbe, az identitáspolitika sem több annál, mint a törzsi narratívák és pszeudomitikus elképzelések abszolút érvényre juttatása. Trump és Orbán sokkal inkább kultuszokat vezetnek, nem politikai pártokat vagy frakciókat.


A posztmodern kor az ateizmust az intézményes vallásokkal együtt ássa alá, és ezzel annak ad teret, ami mindkettőt megelőzi, és amit mindkettő meghaldni igyekezett: a mágikus gondolkodásnak, a hiedelmeknek, áldozatkultuszoknak, transzcendens (objektív) igazságoktól mentes valóságoknak. Ennek egyik megnyilvánulása csak az ezotéria, a másik pedig azok az újhullámos politikai jelenségek, amik jelenleg a kultúrharc ellentétes ágyúállásairól lövik egymást.


Ma már az ateizmus is inkább szól az ateistákhoz való tartozásról, és nem filozófiai érvek mentén megfontolt világnézeti állásfoglalásról. A Covid idején angyon komoly törekvés volt arra, hogy a tudósokat papok, a tudományt pedig vezérlő narratíva helyiértékén kezeljék. Komoly követelések voltak, hogy a teljes politikai döntéshozatal hajtson fejet a tudomány képviselői előtt, és kövessék azok utasításait. Ma kicsit áttematizálva, de a klímaváltozás kérdésében teszik ugyanezt. Greta Thunberg, meg a Don't Look Up film ennek a valáásos doktrínának a termékei. Az másodlagos, hogy elsőre nem tűnnek vallásnak, mert nincs egy olyan mitológiai nyelvezet mögöttük, amiket hagyományosan a vallások formanyelvének tulajdonítunk. Működésükben és funkciójukban pontosan ugyanazt a mintát követik, mint a vallások. Csak a bibliai ítéletnap helyett most a klímaktasztrófa fenyegetésével akarják az embereket változásra, megtérésre biztatni, vagyis inkább befélemlíteni.

2023. nov. 24. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!

Nem kell túlbonyolítani egy kérdést. Jézus egyszer azt mondta, hogy "Magasztallak, Atyám, menny és föld Ura, mert elrejtetted ezeket a bölcsek és értelmesek elől, és felfedted a gyermekeknek. Igen, Atyám, mert így láttad jónak. Az én Atyám mindent átadott nekem, és senki sem ismeri a Fiút, csak az Atya, az Atyát sem ismeri senki, csak a Fiú, és az, akinek a Fiú akarja kijelenteni."

A gyermekeknek! Mindis is lesznek "nagy gondolkodók", mint akár Marx és mások, akiket említettél, és mindig is ostobaságokra fognak jutni, mert a saját eszükre hagyatkozva próbálják megérteni a világ kérdéseit, nem pedig Istenre támaszkodva, megalázva magukat, mint a gyerekek, hogy ne állítsanak, okoskodjanak és jósolgassanak, megpróbálva kiszámítani, kontrollálni a jövőt, hanem kérjenek és kérdezzenek (Istentől), mint ahogyan egy kisgyerek is kér a szüleitől.

De ha érdekel, amit Jézus, az emberi testben eljött Isten mondott az emberiség "vallásáról", az nem az, amit ezek a gondolkodók képzelegtek, hogy az egész emberiség egy irányba halad, és a végén kifejlődik egy kollektív ideológia, az antiteizmus. Hanem az, hogy a világ végén polarizálódni fog az emberiség két jól elkülöníthető táborra (legalábbis Isten számára és a szellemileg felnőtt, szellemileg "jól látó" emberek számára jól elkülöníthető táborra), két irányzatra, igazakra és gonoszokra. Olvasd el a búza és konkoly példázatát (Mt 13:24-30, és a magyarázata Mt 13:36-43), ez erről szól.

Persze azt mondhatod, hogy amit a Biblia szerint Jézus mondott, az kitaláció, és talán még Jézus sem létezett, de ha igen, és nem kitaláció, Jézus példabeszéde akkor is csak egy vélemény a sok gondolkodó véleménye között.

Én tanúságot teszek róla, hogy utánakutattam: minden, amit Biblia valaha kijelentett vagy megjósolt és megprófétált, az 100% pontosan be is következett a maga idejében, mind az egyéni életekben, mint a nemzetek életében és mind az egész világtörténelmében, és ez leellenőrizhető a történelmi tényekből. Szóval nyugodtan leellenőrizheted például, hogy amit Bruno Bauer mondott, hogy ti. Jézus sosem létezett, az a régészetnek és a történelmi tényeknek teljesen ellentmondó állítás.

Mivel a Biblia minden próféciája bekövekezett a maga idejében, ezért én kétség kívül tudok hinni benne, hogy a Biblia minden könyve természetfeletti, isteni ihletésű, és a magvető példázata is beteljesedik majd, sőt, nekem úgy tűnik, hogy bekövetkezése talán már folyamatban is van.

üdv, a javuló Stefán

2023. nov. 24. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 IstenGyermeke1 ***** válasza:
Azt gondolom, hogy hamis.
2023. nov. 25. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 szp72 ***** válasza:
100%
Azt gondolom, hogy hülyeség. A vallás egyfajta lelki szükséglet. Mint mondják a lövészárkokban, a zuhanó repülőgépen, a kórházi halálos ágyon nincsennek ateisták, vagy legalábbis nagyon kevés.
2023. nov. 25. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!