Miért támadják egyesek a vallásokat olyan dolgokkal, amelyek nem is valósak? Miért követnek el sokan szalmabáb érvelést?
Nemrég találtam egy angol oldalt "Az Igazság Egyháza" névvel (gondolom egyértelmű, hogy nem épp a vallási kérdésekben mérsékelt emberekhez tartozik, mivel egy nem szektás hívő vagy egy nem harcos ateista soha nem állítja, hogy igaza van, max. azt mondja, hogy "hisz" vagy "nem hisz" valamiben). Az oldalon találtam is egy olyan cikket, ami azzal próbálta támadni az ábrahámi vallásokat, hogy a piramisokat nem zsidók építették. Csak fogtam a fejem... A Biblia és a Korán sehol nem írja azt, hogy a piramisokat vagy a szfinxet zsidók építették volna. Már csak azért is lehetetlen, hogy ilyet írjon bármelyik, mert ekkor még izraelitákként, előtte meg héberekként hivatkoztak erre a népre. Szintén anakronisztikus, hogy a piramisok az óbirodalmi időszak alatt épültek, míg jelentős szemita népesség a középbirodalmi időszak második felétől kezdve, az újbirodalmi időszak alatt volt Alsó-Egyiptomban, különösen a Nílus-delta környékén és a Sínai-félszigeten, de akkor szinte folyamatosan a hükszoszoktól kezdve, még Nagy Ramszesz (vagy II. Ramszesz) fáraó, sőt Merneptah fáraó alatt is. A piramisokat és szfinxet építő izraeliták képe alapvetően a gyerekeknek készült egyszerűbb rajzfilmekből, illetve egyes emberek téves kijelentéseiből fakad. Gyakorlatilag ezzel nem a Bibliát, meg a Koránt cáfolták, hanem a gyerekfilmeket, aminek eleve nem a régészeti és teológiai értekezés a célja. Egyetlen képzett hívő sem gondolja, hogy a piramisokat valóbban héberek építették volna. Az is teljesen nyilvánvaló, hogy szakértő emberek építették őket fizetségért. A vicc az egészben, hogy a támadásukat olyan régészek, történészek munkáival próbálták igazolni, mint Mark Lehner, meg Amihai Mazar. A gond ezzel csak annyi, hogy mindketten elfogadják a kivonulás történelmi magját, alapját, úgy gondolják, hogy valószínűleg csatlakozhatott a korai protoizraelitákhoz egy Egyiptomból menekülő a Bibliában leírtaknál jóval kisebb népesség, akik aztán átmitologizálták és jelentősen felnagyították az egészet, Mózesből, mint törzsi vezetőből (akinek egyébként egyiptomi neve van, csak a népetimológia miatt lett héber eredet tulajdonítva neki) meg lett egy túldicsőített diplomata, törvényadó, politikus, próféta, "pap", "király" alak, ahogy George Washingtont is el kezdték egy idő után már népi szentként tisztelni, már nem is csak világi, hanem vallási kultuszok kereteiben is. Egyébként sok régész tartja így. Szóval a cáfolat eleve valótlan, hisz amennyiben kontextusában vizsgáljuk a szöveget, akkor eleve nem várhatunk el történelmi igényt (ez még Hérodotosznál, meg az egyiptomi írásos feljegyzésekben sincs meg), de maga a fő támadási pont is valótlan, hisz valójában SEHOL nem írnak erről a szentiratok.
Szintén teljesen tipikus, amikor egyesek azzal vádolják a vallásokat, hogy egyfajta antropomorf istenséget imádnak. Meg, hogy idióta, aki hisz a bolygók között sétáló, hosszú szakállú férfiban. Aki igazán trendi, még a hímsovinizmus vádját is hozzácsapja ehhez. A gond csak annyi, hogy szerintem még a szektások sem hisznek ebben.
Szintén nevetséges, amikor azzal támadják a hívő embereket, hogy a tudomány bebizonyította, hogy a világot nem teremthette senki úgy, ahogy különböző szentiratokban le van írva. Rossz hírem van: szerintem szintén még a szekták sem értelmezik szó szerint ezeket a történeteket, hisz emberi gyengeséggel lettek írva, egy még kevésbé fejlett világban. Néztem egy ateista videóját az Athosz-hegyről és kijelenti, hogy ő egyáltalán nem hívő és furán néz azokra, akik szerint egy Noé nevű férfi akkora bárkát épített, hogy minden állatból volt rajta... A gond csak az, hogy senki nem érti szó szerint. Történelmi kontextusban kell vizsgálni a történetet, amiből a Fekete-tenger környéki területek elázásaira, meg a világon mindenhol jelenlévő, ellenséges esőzésekre és áradásokra kell következtetni, amit sok nép mítoszvilága felhasznált.
Miért jó az egyeseknek, hogy készítenek egy hamis képet a vallásokról és valójában azt támadják? Miért jó az egyeseknek, hogy olyan dolgokkal támadják a vallásokat, amit valójában nem is állítottak?
Ez nem szalmabáb érvelés kérdező, mert tényleg nagyon sok hívő szó szerint értelmezi a teremtést, csontra elhiszi Noé bárkáját, és istent egy felőkön ücsörgő szakállas bácsiként képzeli el.
Ebben a videóban a feltöltő egy hegyet mutogat, ami szerinte Noé bárkája. Több, mint 4000 lájkot kapott... A kommentek szintén megérnek egy misét.
#1.
Eretnek, aki azt gondolja, hogy Istennek van neme vagy antropomorf alak. Ellentétes a világvallások hivatalos álláspontjával.
Igenis szalmabáb érvelés. Szalmabáb érvelés ezen brutális nagy vallások követőtáborára kivetíteni néhány szekta álláspontját: [link]
Még a Jehova Tanúi sem gondolják, hogy Isten hét nap alatt teremtette a világot.
#2
"Szalmabáb érvelés ezen brutális nagy vallások követőtáborára kivetíteni néhány szekta álláspontját"
Tényleg kivetítik? Azt állítják, hogy minden keresztény ebben hisz? Vagy csupán létező állításokat cáfolnak, mert ebben az esetén nem szalmabáb ellen érvelnek.
"Tényleg kivetítik? Azt állítják, hogy minden keresztény ebben hisz?"
Ugyan már... :) Azért ennyire nem lehetsz naiv, vagy csak kicsit megjátszod a naivitást?
#5.
Igen, többször láttam olyat, hogy kivetítették. Rengeteg kritikával találkoztam, miszerint a hívők antropomorf alakokban hisznek. SOHA nem gondolták antropomorfnak a világvallások az Istenüket.
#2
Nem igazi keresztények? :D
Mintha egy érvelési hibára bukkantam volna.
De a Biblia a legtöbb helyen nem állítja mi metafora és mi nem.
Te magad sem tudhatod pontosan.
Szóval legyünk őszinték, a legtöbb ember literálisan vette évszázadokig, mert nem volt sokkal másabb elképzelés.
Innen is a tudomány rángatta ki a hívőket és hozta el, hogy a hívők inkább metafórának vegyék.
Maga a vallás nem ad válaszokat és még közel sem ér hozzá.
Szóval nem szalmabáb, mert pl. a fundamentalistább keresztények (pl. USA) sokan Noé bárkájára keresik a bizonyítékot és azt mondják a teremtés történet egyenlő a tudományos vizsgálatokkal.
Szimi- szomi 🤡
#8.
Ugye tudod, hogy Maimonidész és Szent Ágoston sem értelmezték már szó szerint? Azért elég régen éltek... Ókori és középkori filozófusok, teológusok voltak. Maimonidész ráadásul emellett orvostudománnyal és csillagászattal is foglalkozott. Amúgy a tudósok közül elég sokan hívők voltak. Köztük olyanok, mint Newton, Lematrie stb. Eleve valótlan, hogy a két tábor, mármint a tudósok és a hívők tábora, jól elkülöníthető.
A Biblia sehol nem ír piramisok építéséről és sehol nem ír antropomorf, testtel rendelkező istenségről. Földi tulajdonságokhoz volt hogy hasonlították Istent, de sehol nincs teste neki. Azért csak tudhatom, ha már bibliakritikával, történettudománnyal, irodalomtudománnyal, filozófiával, teológiával, egyiptológiával és régészettel foglalkoztam, majd a Biblia és a Korán szövegeit ezek fejében értelmeztem. Elárulnád, hogy miért támadtok olyan gondolatokat, amelyek SEHOL nem szerepelnek semelyik Szentírásban és miért állítjátok, hogy az összes hívő ezt vallja? Kicsit zavar, hogy annyira idiótának gondolják egyesek az összes hívőt, hogy még a "nyóc általánost" sem tudták megcsinálni. Szintén vicc, hogy addig idézik egyesek bizonyos tudósok véleményeit, ameddig az alátámasztja az ő véleményüket. Kicsit hasonlít a tanúkhoz, akik képesek a mondatot a közepén elvágni, ha a másik tagmondat már kicsit az ő véleményüktől eltérő...
Szalmabáb érvelés, amikor felállítasz egy vélt képet a másikról és azt támadod, nem valós véleményét. Szintén szalmabáb érvelés, ha egy szűk réteg véleményét egy egészen nagy táborra kivetíted és nem tudod vagy nem is akarod tudomásul venni, hogy ő nem feltétlenül van azonos véleményen egy teljesen másik, kisebb csoport véleményével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!