Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mindent szabad nekem, de nem...

Mindent szabad nekem, de nem minden használ. Minden szabad nekem, de ne váljak semminek a rabjává. Pál, Korintus 6.12-20-ból. Ez mit jelent? Hogyan kell ezt értelmezni?

Figyelt kérdés
Leginkább a "mindent szabad nekem" részét nem értem. Nagyon régóta kattog már az agyam Pál ezen szavain, de továbbra sem sikerült rájönnöm, vajon mit is akar ezalatt érteni. Persze mivel sokat agyaltam rajta vannak elképzeléseim azzal kapcsolatban, hogy mire is akart utalni ezzel. Esetleg van egy olyan szint az ember hitéletében, amit ha elér onnantól kezdve szabadon csinálhat bármit? Persze ez csak egy feltételezés és lehet butaságnak is hangzik azonban más jelentést nem igen tudok elképzelni. De belegondolva ennek nem sok értelme lenne, hiszen ha hihetünk a Bibliának akkor, ha a memóriám nem csal az szerepel benne, hogy csak az üdvözül, aki mindvégig kitart. De lehet én gondolkodom rosszul. Szóval ti hogyan értelmezitek ezt az igerészt? Illetve van e esetleg olyan, aki pontosan tudja, hogy mit jelent ez?

2022. febr. 19. 02:06
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Talán a keresztények többsége sem érti, ugyanis az ennek a szövegnek a megértéséhez mélyebb teológiai ismeretek kellenének.


A szerző - ha jól emlékszem - feltehetően dialogikus diatribét használ, vagyis nem nem értelmezhető a mondat sima gondolatként.


A dialogikus diatribé olyan műfaj volt, ahol a görög szerző előbb idézte a vitapartnert, majd azt saját maga cáfolta meg.


Ebnen az értelmezésben:


"Minden szabad nekem" - mondja a vitapartner.


"De nem minden használ" - mondja Pál.


Érdekességként megjegyzem, hogy az 1Kor 14-ben ugyanezt a módszert használhatja Pál az egyik magyarázat szerint. Vagyis nem jóvahagyja a zagyvalék nyelvet, hanem vitázik a korintusiakkal.


Üdv. egy agnosztikus.

2022. febr. 19. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia


ilyenkor neha segit, (ha erted), hogy megnezel egy angol nyelvu forditast. Mar sokszor abbol vilagossa valik.

Ket verzio:


1 Corinthians 6:12, NIV: I have the right to do anything,' you say--but not everything is beneficial. 'I have the right to do anything'--but I will not be mastered by anything.


1 Corinthians 6:12, ESV: “All things are lawful for me,” but not all things are helpful. “All things are lawful for me,” but I will not be dominated by anything.


Tehat itt a "mindent szabad" jogi es vallasi ertelemben ertendo. A kora keresztenyek egyik legfontosabb elve es jelszava az volt, hogy orajuk nem vonatkozik a mozesi torveny, nem kell betartaniuk az etkezesi szabalyokat, a zsido ritualekat, eloirasokat, megtartaniuk a vallasos unnepeket.

Ez aztan oda vezetett pl. Korintusban, hogy a "mindent szabad nekem" olyan kliseve valt, amit allandoan ismetelgettek, sot ezzel igazoltak a nem eppen erkolcsos vagy bolcs tetteiket, szokasaikat.

Erre figyelmezteti oket Pal, hogy "mindent szabad - de ez nem jelenti azt, hogy minden jot is tesz, pl. a spiritualis novekedesnek, a hiteteknek. Mindent szabad - de ne legyetek a rabjava, hogy az iranyitson."

Itt a "mindent szabad nekem" szinte idezojelben ertendo, tehat "ezt mondjatok mindenre, de azert nem teljesen, legyetek esznel".

Modern keresztenyeknek ez sok mindent jelenthet, pl. amit a polgari torvenykonyv megenged, nem biztos, hogy jo is. Vagy nem kell szigoruan betartanod, amit a felekezeted eloir, de azert ami nem segiti a hited fejlodeset, azt ne csinald. A masodik fele pl: szabad netezni, de ne legyel a rabja. ---> Ezt en nem mondom, hogy igaz, vagy hogy igy kell ertelmezni, vagy hogy te mint kereszteny ezt tedd - csak en igy tudom.

2022. febr. 19. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Egyszerű a válasz: - ha valamiről a Biblia nem nyilatkozik, akkor arról neked kell dönteni, hogyan alkalmazod. Pl. mindent szabad, mondjuk hogy sportolj. De nem minden használ. Én pl. keményem megerőltettem a csípőmet, úgy hogy alig bírok menni és nem tudom hogyan fog gyógyulni. Ha tudom előre, nem erőltetem a sportot. Szabad volt nekem, de nem használt. Ültesd át bármi másra a szitut.
2022. febr. 19. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

3-es

Igen, erre is gondoltam egyébként. Köszi mindenkinek a válaszokat.

2022. febr. 19. 14:45

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!