A vallásos emberek miért tartanak be olyan szabályokat, törvényeket, amik nem ütköznek világi törvényekbe?
Miért nem szabad káromkodniuk, Istent káromolniuk? Nem ütközik törvénybe, tehát szabad, nem lenne semmi baj, ha mégis elkövetnék. Miért nem mehetnek prostituálthoz, ha Magyarországon ez is legális?
Azért mert a vatikáni/görög/tibeti/izraeli/szaúdi törvényeket is kötelesek betartani?
Ha valaminek a megszegéséért nem jár világi büntetés, akkor minek betartani?
Szánalmas...
"NEM MINDENKI VOLT KERESZTÉNY"
Én sehol nem írtam ilyet, de te valamiért mégis bizonygatni kezdted, hogy nem volt mindenki az. Kérdem én miért?
Én sem kezdek el bizonygatni tényszerű dolgokat, ha a k*rva élet sem állítja az ellenkezőjét.
Ott van az ashurizmus. A kereszténység egyenes ágon származtatható tőle.
Miért hinne mindenki benne? Világi dolgokat sem lehet az alapján igaznak vagy hamisnak ítélni, hogy mennyien hisznek benne.
"Én sehol nem írtam ilyet, de te valamiért mégis bizonygatni kezdted"
Áh, csak egyszer félrefogalmaztál. Nyugi nem hagyom, hogy félrebeszélj.
Az a lényeg, ha valójában egy isten létezne, akkor tudna olyan bizonyítékot csinálni, hogy mindenkit meggyőzne. Mert ugye az istened mindenható.
Többször kibújtál az alól, hogy bebizonyítsd istened létezését.
Káromkodsz, nem érted amit leírok, zavarosan fogalmazol, próbálod elterelni a témát.
"Ott van az ashurizmus. A kereszténység egyenes ágon származtatható tőle."
Ez itt kit érdekel?
"Miért hinne mindenki benne?"
Mindenható istened azt szeretné, ha a lehető legtöbb ember hinne benne, mert akkor nem kerül annyi ember a pokolra, meg elméletileg kedvenc teremtései vagyunk. Keresztényként a Biblia pl. előírja, hogy ha kérdeznek, akkor kötelező vagy elmondani, hogy miért hiszel plusz meg kell próbálnod a legtöbb embert megtérítened, mert a pokolban égő lelkei a te lelkeden száradnak.
"Világi dolgokat sem lehet az alapján igaznak vagy hamisnak ítélni, hogy mennyien hisznek benne."
Pontosan, de ez csak az istened gyengeségét mutatja, hogy nem tudja bebizonyítani létezését.
Szóval elmondod miért létezik az istened vagy csak itt problémázol?
Már a legelső válaszomban megmondtam, hogy mondani bármit lehet, mikor bizonyítasz?
Meg azt sem mondtad el melyik szent könyvet gondolod igaznak és miért.
Ez ember, mint társas lény több szintű szabályrendszert követ.
Vannak törvényi szintű szabályok - ezek is több féle hierarchikus szinten működnek és vannak a szűkebb közösségek belső szabályai, ilyenek pl. a vallási szokások, hagyományok is, de egyéb hasonló szabályok is léteznek, mint pl. az illem, jólneveltség, tisztesség, vagy akár tekintély szülte hol írott, hol íratlan szabályok.
Attól, hogy sem törvény, sem vallási szabály nem írja elő, hogy köszönnöd kell, ha belépsz egy idegen helyre, még simán lehet, hogy pofán vágnak érte, ha nem teszed meg. Vagy mivel a tettlegesség már lehet jogi kategória is, tételezzük fel, hogy csak kitessékelnek és közben csak megbotlottál véletlenül az arcodra esve...
Ugyanígy kevésbé formális jellegű szabály rendszerbe illeszkedik az adott szó, megbízhatóság, stb. Törvény nem írja elő, hogy ott kell lenned a mozi bejáratánál, ha megígérted, de ettől még lehetnek negatív következményei, ha nem teszed. Például, akit egyszer felültettél, máskor már nem biztos, hogy adni fog a szavadra.
Bizonyos kölcsönösen elfogadott normákat törvény erőre emeltek az emberek, mert praktikus volt őket a többinél szigorúbban betarthatóvá tenni. Más szabályokat elég volt meghagyni a kevésbé kodifikált szabályozási rendben.
Legalapvetőbb, önkéntes szabályozási norma az ember önként, saját magára nézve vállalt kötelezettségei. Senki nem tilt meg neked egy csomó dolgot, de ettől még jól felfogott érdeked is lehet, illetve énképeddel koherens döntés lehet bizonyos dolgokat nem megtenned még akkor sem, ha megtehetnéd.
Például, ha csak azért nem gyilkolsz és kínzol meg embereket és állatokat, mert tilos, de amúgy morálisan semmi belső ellenérzésed nincs ezekkel szemben, akkor jó eséllyel nem csupán praktikusan gondolkodsz, hanem valamilyen pszichés betegséged is van.
Hasonló a helyzet a szexuális felvetéseiddel is. Csak mert törvény nem tiltja, hogy kapcsolaton kívül is szexelj, empátiás, őszinteségi kérdés, hogy megteszed-e. Persze, ha ezt előre tisztáztad a pároddal, hogy egy nyitott kapcsolatban vagytok, vagy nem is vagytok kapcsolatban, akkor tud(hat)ta, hogy mit vállalt.
Ha viszont hűséget ígértél, csak nem tartottad be, akkor egy elvtelen hazudozó vagy, aki mentségeket keres a cselekedeteire. Persze lehet valakinek az is praktikus megfontolása, hogy az igaz mondással több a gond, mint a haszon - csak ha ez egyszer kiderült rólad, utána kevésbé fognak adni a szavadra, ami miatt hosszabb távon nem biztos, hogy praktikusnak bizonyul a döntésed.
A vallási szabályokhoz visszakanyarodva bizonyos közegekben a vallási szabályok sokkal erősebbek a törvényeknél is, mivel a hívők belső értékrendjéhez, önazonosságához sokkal jobban kötődnek.
A kettő között egyébként két irányú az átjárás, mert vannak vallási szabályok, amik törvényi erőre emelkedtek (pl. ilyen az is, hogy ne ölj, ne lopj, stb, de a házasságszegésnek is vannak törvényi szintre emelt részletei), illetve a hétköznapi élet praktikus szabályaiból is sok minden szivárgott be a vallási szabályok közé. Pl. egyes vallások rituális táplálkozási és higiéniai szokásai általában az adott vallás eredeti követőinek életmódjához kötődik. Hogy a zsidiók és az arabok sem esznek disznót, hogy rituálisan elégetik a régebbi ételek maradékát, vagy hogy körbemetélik a férfiakat, rituális fürdőket tartanak bizonyos időközönként, azok mind abból erednek, hogy sivatagi népként így volt könnyebb bizonyos fertőzéseket elkerülni azokban az időkben. Ha esetleg tudták is a valós magyarázatokat, akkor is egyszerűbb volt vallási hagyományt csinálni belőle és így belső elvárássá tenni és a hitvilág tiszteletére, bosszújától való félelemre alapozni, mint racionális gondolkodásra. De valószínűleg akkor még egy csomó mindent nem is értettek a világ valós működéséből, nem biztos, hogy felfogták, hogy a hús megromlik a melegben, a romlott ételtől megbetegszik az ember, a kosos testhajlatok elfertőződnek, stb. Lehet, hogy csak arra figyeltek fel, hogy bizonyos módokon elkerülhetők bizonyos következmények, a vallás meg hozzátette a maga képzeletvilágát, hogy miért is történtek.
Pont ezért egyre több vallási előírást sokan nem is tartanak be, mert ma már praktikusan nem szükséges őket betartani, innentől mérlegelés kérdése lehet, hogy az egyénnek megéri-e vagy sem. Pont az ilyenek miatt szoktak a legtöbb vallásnak különféle irányzatai kialakulni, mert egyik ragaszkodik minden hagyományos részlethez, egyik ebben hajlandó kompromisszumot kötni, de abban szigorúbb, másik abban rugalmasabb, ebben szigorúbb, stb...
köszi, de ennek a fele körítés aminek nincsen köze a témához
plusz a törvények sokkal erősebbek, mint a vallási dolgok, mert az alapján engem nem fognak börtönbe csukni, mert "istent" ábrázoló műalkotást készítettem
Azt meg elfelejtetted, hogy a Biblia tilt mindenféle gyilkosságot.
Ne ölj! (aztán egyből isten elküldi népét, hogy gyilkoljanak)
Akkor miért vannak olyan törvények amik megkülönböztetik a gyilkosság fajtái?
Van közvetlen és közvetett, első, másod és harmadfokú gyilkosság, önvédelem és miegymás.
Mi ezeknek a szabályoknak az igazságáról beszélünk. Attól, hogy egy isten ezt mondta, vagy az hogy az emberek ezt tartották jónak attól még nem lesznek jók.
Plusz amit leírtál még mindig nem oldja meg a problémákat amit a vallás okoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!