Mi teszi az anyagot élővé?
Azért kérdezem, mert egyrészt egy alapvető kérdése ez az embereknek, másrészt most olvastam egy olyan "vallásos" meghatározást az élet mibenlétéről, hogy tulajdonképpen "élettelen anyag" nem is létezik, nem is látható semmi átmenet élő és élettelen anyag között, ami alapján jogosan megkülönböztethetnénk őket, stb...
Tudom, ebben a materialista korban, sokan hiszik azt, hogy az anyag önmagától képes "élővé" válni, vagyis a sajátosságában eleve benne van, hogy az anyagból és energiából "véletlenül" élő váljon - speciel ebben én nem hiszek, de mit gondoltok erről?
Még annyit, hogy a lenti kérdés utolsó válaszában leírtak miért lennének helyesek? Ha az élet csupán az atomok egy "szerencsés" elrendeződését jelentik, akkor ezek szerint ismerjük ezt az atomi sorrendet? Mert ehhez a kijelentéshez minimum ez kellene szerintem! De mivel az élettelenből életet még nem sikerült alkotni, biztos hogy nem ismerjük az anyag, élethez szükséges titokzatos elrendeződésének a titkát - ha egyáltalán ezen múlik.
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
"És formálta vala az Úr Isten az embert a földnek porából, és lehellett vala az ő orrába életnek lehelletét. Így lőn az ember élő lélekké."
Tehát a vörös agyagból készült emberformájú alakba Isten a tulajdon leheletét fújta bele (héberül rúach, görögül pneuma, jelentése "lehelet, szél, szellem"). Igy képes Isten élettelenből élőt csinálni, ez a teremtés.
Jézus mikor szamárháton ment Jeruzsálembe, utalást tett arra, hogy Isten ezt a teremtő csodát bármikor megcsinálhatná kövekkel is. Annak, hogy miért nem teszi például saját létének a "bizonyitására", az az oka, hogy Isten rejtőzködő isten. De ez már egy külön téma.
A teremtésre tehát csak Isten képes, mivel csak az Ő Szelleme (Rúachja) által lesz élő az élettelenből. Éppen ezért az a valódi, igazi Isten, aki képes teremteni!
Tehát a félrevezető tálalás miatt, egyes híradásokban úgy adták elő, hogy "életet teremtettek", meg "élet az élettelenből", stb... De valójában az ember "csak" arra képes, hogy az egyszerű élőlények főbb alkotóelemeit pakolgatják át egymásba.
Szó se róla, óriási eredmények ezek, mint ahogy előre felmérhetetlen veszélyeket is rejt. Kérdés: érdemes-e vállalni a kockázatot egy olyan területen, ahol nagy veszélyeknek tesszük ki magunkat.
Arra gondolok, hogy lehetséges volna-e a már rendelkezésre álló (alapból hihetetlen specifikus és sokoldalú) élőanyag készlettel elérni mindazt a célt, amit nemesen kitűztek ezen tudósaink maguk elé, vagy netán nem is ezek az igazi célok a háttérben???
Tartok tőle, hogy nem! Mert a természetben létező, rendelkezésre álló mikrobák természetszerűleg alkalmasak szinte minden "csodára", amit azelőtt el sem képzeltünk. Az kutatások iránya azért is elgondolkoztató, mert a hírek szerint - a legjobb esetben is - pl. az emberiség szemetét akarják eltüntetni általuk, vagyis nem az energiatermelés zöldebbé, vagy teljesen tisztává tételén dolgoznak, hanem igyekeznek olyan "fegyvert" alkotni, amivel el lehet takarítani az útból a sok-millió tonna káros mellékterméket.
Persze, majd esetleg a gyógyászatban is fel lehet használni az eredményeket, de ez is egy hülye helyzet, mert a legtöbb modern betegség, pont a modern (de káros) technológiák miatt létezik.
Mi lenne, ha esetleg a civilizációt veszélyeztető, elsődleges okokat próbálnák megszüntetni, és nem még tetézni más potenciális veszélyforrásokkal?!
Így aztán, úgy látom, hogy más okai vannak ezeknek a kísérleteknek!
"Mi teszi az anyagot élővé"
Nincs olyan, hogy élő anyag. Élőlények vannak, de élő anyag, olyan nincs. Szóval már a kérdésed is értelmetlen. Hogy mi az élet definíciója, azt meg tanítják az iskolában, de a fenti okoskodásod elolvasása után kétlem, hogy akár egy percet is eltöltöttél a nevezett intézményben.
Nagyon okosan fogalmaztál, de akkor az is jó lenne, ha nem, költenének bele az anyagba olyan tulajdonságokat, amiket messze nem tudunk bizonyítani, csak egyesek szeretnék hinni.
A szomorú, hogy az ilyen filozófiákat tényként tanítják!
Ennek viszont mérhető következményei voltak már eddig is.
Igen, én azért elgondolkoznák ennek a világnak a mérhetetlen nagyfokú finomhangoltságán, ami még az olyan legapróbb dolgokban is megnyilvánul, mit a zene, és minden művészet a földön. Mert mindenki valahol művésznek született.
Tehát akkor a válasz az, hogy az élet, mint olyan, nem mutatható ki az anyag sajátságos felépítéséből?
10:27. és kérdező.
Egy korábbi válaszoló vagyok. A poén pedig az, hogy van fogalmunk a világmindenség mibenlétéről, Istenéről és magunkról is...sőt mindenről csak fogalmaink vannak...ideáink, ahogyan szépen leírta a válaszoló...csak az van számunkra, amire épp koncentrálunk, s mivel külsőnek tartjuk a világot, ezért csak az érzékeinkre hagyatkozunk és a felszínt kapargatjuk...nincs külső világ, ami van az elméinken belül létezik, akárcsak álom idején, vagy ott belekerülünk egy másik univerzumba? A gondolat teszi tehát az anyagot "élővé"...hiszen amire te nem gondolsz személy szerint, az számodra nincsen...a fix változások az univerzumban pedig az egyetlen létezőnek köszönhetőek, ami a sémát adja, úgymond vetíti rá a világtudatot a mi elméinkre, az Elme(nevezhetjük istennek is). A pillanat létű egymáshoz hasonló, de nem ugyanolyan gondolatok sorozatos változása miatt érzékeljük folyamatnak a világegyetemet és külsőnek(lásd álom), de mély alvás idején nemhogy világ, de mi magunk sem vagyunk úgymond. Mindenről csak érzeteink vannak, ez nem lehet vitás, tehát feltehetjük a kérdést, hogy a világ valóban materiális, vagy esetleg mentális, külső lenne, ahogyan tanítják, vagy belső? :)
Érdemes elgondolkodni, hogy a kulcsszót használjam, új kapuk nyílnak meg ilyen világszemlélettel. :P
üdv
25/F
LastOne.Left
"Tehát akkor a válasz az, hogy az élet, mint olyan, nem mutatható ki az anyag sajátságos felépítéséből?"
Mi az, hogy anyag sajátságos felépítése? Eddig csak a kérdéseidnek nem volt értelme, de most már a fogalmaknak sem, amiket használsz. Mit akarsz az anyag felépítéséből kimutatni? Hogy vannak az atommag körül elektronok? Hogy a szénnek hat kötése van? Hogy a vízmolekulában két hidrogén van? Mi köze ennek az élethez?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!