"Isten léte nem természettudományos természetű kérdéskör" olvastam itt a minap. Miért nem az?
Mert természetfeletti. Értsd ezalatt azt, hogy szellemi lény.
"Az Isten lélek: és a kik őt imádják, szükség, hogy lélekben és igazságban imádják."
János 4:24
"Elvettetik érzéki test, feltámasztatik lelki test. Van érzéki test, és van lelki test is."
1 Korinthus 15:44
Oké, azt hiszem, értem.
Hol a határ természet és természettfeletti között? Mi az oka annak, hogy épp ott van?
A természettudomány a tapasztalható világgal, mint jelenségek zárt oksági rendszerével foglalkozik. Isten annyiban tartozik bele a természettudomány "mindenségébe", amennyiben megnyilvánul valamilyen természettudományosan vizsgálható formában. Vannak ilyen állítások, ezek általában el is véreznek a tudományos vizsgálaton. Viszont sok istenkép van, és nem mindegyikre jellemző ez.
Szemléltető példa: ha írsz egy szimulációt, amiben egyetlen pattogó labda van, és egy műszer, ami a pattogó labda paramétereit tudja mérni, ebből soha nem fog kiderülni semmi azzal kapcsolatban, hogy ki írta a szimulációt, mikor írta, miért írta, hogyan írta. A rendszer vizsgálatából éppenséggel adódhat az a következtetés, hogy a labda mindig is pattogott, mert a megfigyelés óta nem utal semmi jel arra, hogy a labda bármikor jobban vagy kevésbé pattogna. No meg egy sor másik, logikus de vizsgálhatatlan kijelentés, például hogy a műszer memóriájában lévő 5 órányi információ a labda pattogásáról nem is valódi mérés, hanem a szimuláció pár perccel ezelőtti indításakor már benne volt. Vagy éppen az, hogy a labda nem pattogna magától, hanem Allah mindegy egyes pillanatban meghozza a döntést a labda következő pozíciójáról, és csak esetlegesség, hogy a labda mindig egyformán pattog. Te, mint a szimuláció alkotója, meg tudod állítani, előre vagy visszafelé tudod tekerni a szimulációt, és ez a szimuláción belülről észrevehetetlen: az idő feletti létező vagy. A többit a fantáziádra bízom.
Kedves Ozmium, köszi az intelligens választ. Még párszor el kell olvasnom, h minden részletet biztosan megértsek.
A titok nyitja az értelmezési keret? Tehát -mondjuk így- a tudomány nem erre van kitalálva? Ki húzza meg a tud. ezen határát, a vizsgálatok metodikája, vagy micsoda?
Lesz még kérdésem.
Két részre bontanám a választ (teológusként).
(1) A "természetfeletti" olyan értelemben, hogy Jézus a vízen jár, a vizet borrá változtatja vagy halottakat támaszt fel, természetesen lehetne természettudományos vizsgálat tárgya, ha lenne időgépünk. De nincs. Így ezek csak analógia, illetve vélekedés útján értékelhetőek (pl még soha senkit nem láttunk vízen járni, így okkal feltételezhetjük [amúgy miért is?], hogy Jézus sem járt valójában vízen -- vagy de?)
(2) Isten léte, legfelsőbb teremtő intelligencia. Itt várható további hit/tudomány konvergencia szerintem, két oldalról is:
(A) ha minden "jól" megy, az AGI (szuperintelligencia) kifejlődésével pár évtizeden belül lesz nálunk sokkal intelligensebb szuperlényünk. Vagy mi leszünk az övéi. Mindenesetre nagy változások várhatók, meg jobban megértjük ez által saját magunkat is.
(B) Ma már azért a vulgármaterialista világkép hurráoptimizmusa is oda. A kvantumfizikusok ma már jóval kevésbé arrogánsak, ami a világ szerkezetét, természetét illeti. Hozzájuk képest a klasszikus vulgárprimitív materializmus (amiről itt a gyakorin páran úgy képzelik, hogy "na ez az") maximum laposföld-hívők értetlen gyülekezete.
Szóval ahogyan halad előre a tudomány, a teológiai/filozófiai gondolkodással is konvergál, lesznek még itt nagy meglepetések!
(B)
Kérlek, erről írjál még egy pár szót.
Az igaz, hogy a determinizmus egyre kevésbé tűnik elfogadhatónak - de ez még nem visz közelebb semmilyen természetfeletti erőhöz. A tudósok egyre kevésbé hajlanak a hitre, nem pedig egyre jobban.
"Az igaz, hogy a determinizmus egyre kevésbé tűnik elfogadhatónak - de ez még nem visz közelebb semmilyen természetfeletti erőhöz."
Valóban, a természet maga tűnik egyre természetfelettibbnek, helyesebben magának a "természetfeletti" szónak van egyre kevesebb értelme. A kvantumfizikával egy teljesen más világ tárul elénk (például amelyben nem létezik idő stb.).
"A tudósok egyre kevésbé hajlanak a hitre, nem pedig egyre jobban."
Értem, hogy szeretnéd, ha így lenne, de ez egyszerűen nincs így.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!