Hogy helyes,a Bibliat magyarázni a tantètel szerint,vagy a tantètelt a Biblia szerint?
Ennek a kérdésnek nincs értelme edgár.
Bár mondjuk van néhány felekezet, akik külön saját fordítást csinálnak (lásd új világ féle ferdítés), hogy hamis tantételeiket kimagyarázzák.
Vidiripi
Tantételt a Biblia szerint!
Van egy tanítás és azt alátámasztja-e a Biblia!
Egyébként ez a bibliai példa is.
ApCsel 17:11 Ezek pedig nemesebb lelkűek voltak, mint a thesszalonikaiak, úgyhogy az igét teljes készséggel befogadták, és mindennap kutatták az Írásokat, hogy valóban úgy vannak-e ezek.
(Károli fordítás 2011)
Valójában mind kettő helyes, ha egyébként a tantétel megfelel az igazságnak.
Pusztán maga a tény, hogy magyarázod a Szentírást, azt mutatja, hogy a Biblia nem egyértelmű önmagában, hanem értelmezésre szorul. S lám, több ezer felekezet mind másképp értelmezi ugyanazt a Bibliát, sőt az idők folyamán ugyanaz a felekezet is módosíthat a saját értelmezésén.
A Katolikus Egyház mindig is állította, hogy a Biblia egyáltalán nem elégséges önmagában, hanem szükséges az Egyház értelmezési hagyománya. Sola Scriptura elv valójában nem létezik, mert minden felekezet a maga hagyományai szerint értelmezi a Szentírását, és csak a saját értelmezését kiáltja ki a Biblia eredeti és igazi mondanivalójának.
Jézus egy közösségre bízta az igazságot, nem pedig tintára és papírra:
"Még sok mindenről kellene írnom, de nem akarom papírra és tintára bízni. Remélem azonban, hogy eljutok hozzátok, és élőszóval mondhatom el, hogy örömünk teljes legyen."(2Jn 1,12)
"Ezért tehát, testvérek, legyetek állhatatosak, és őrizzétek szilárdan a hagyományokat, amelyeket akár beszédünkből, akár levelünkből tanultatok." (2Tessz 2,15)
"Tanúsítom mindenki előtt, aki ennek a könyvnek prófétai szavait hallja: Aki ehhez hozzáad, azt Isten azokkal a csapásokkal sújtja, amelyek meg vannak írva ebben a könyvben. S ha valaki elvesz ennek a prófétai könyvnek szavaiból, Isten megvonja tőle a jogot az élet fájához és a szent városhoz, amelyek ebben a könyvben meg vannak írva." (Jel 22,18-19)
A Jelenések könyvéhez senki nem tett hozzá és senki nem vett el. A "Biblia" szó azt jelenti "könyvek", "tekercsek", tehát többesszámban áll, mert minden egyes bibliai könyv külön tekercsen, külön "biblion"-on volt. A Jelenések könyve nem a teljes "Biblia"-ról beszél, hanem csak egyetlen "biblion"-ról, egyetlen tekercsről, magáról a Jelenések könyvéről. A teljes Bibliáról már csak azért sem írhatott, mert akkor még nem volt senkinek sem pontos kánon listája, nem volt senkinek sem teljes gyűjteménye, hanem csak részleges.
Másrészt pedig pontosan a Jelenések könyve az, amit gyakorlatilag mindenki a saját szája íze szerint magyaráz, és nagyon is hozzátesznek. Persze nem magához a könyvhöz, hanem csak az értelmezéséhez, ami mutatja, hogy a Biblia, de főleg a Jelenések könyve egyáltalán nem egyértelmű, hanem mindenki úgy csűri-csavarja, ahogy neki tetszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!