Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mire jó a magázódás?

Mire jó a magázódás?

Figyelt kérdés

1. A tisztelet kifejezésére? Akkor miért van csendőrpertu középiskolában vagy a szomszéd idős nénivel? Az idősebb is ugyanúgy tisztelheti a fiatalabbat. Illetve magázva is lehet valakivel alpári módon beszélni: Például, mégis mit képzel magáról, hogy ezt meg ezt csinálta, elment az esze?

2. Vagy a távolságtartásra? Akkor megint csak, miért van csendőrpertu az iskolában? Ha mélyebb valamelyik tanár-diák viszony, akkor miért tartják így a távolságot? Vagy miért magázódva tárgyalja ki a magánéletét a boltos a vevővel a kisboltban?

3. Vagy a hierarchia kifejezésére? Akkor érthető az iskolai csendőrpertu, de akkor miért magázza a munkahelyen a főnök az alkalmazottat?


Vagy esetleg hol ezt fejezi ki, hol azt? Az ember meg csak kapkodja a fejét, hogy ebben az esetben melyik lenne a helyénvaló, jönnek a sértődések, ha valaki nem találja el.

Miért nem kopik már ki a magyar nyelvből a tegezés, magázás köti különbség, és használunk egy formulát, mint az angolban?



2015. okt. 2. 10:13
1 2 3
 1/23 anonim válasza:
75%
Semmi, semmi értelme, csak egy régről ránkragadt illemhülyeség, régen a tanárok is magázódtak a diákokkal, sokszor a gyerekek a szülőkkel is, szóval mondhatjuk hogy a tisztelet megadására volt értelme, manapság semmi értelme. A magyar tanárom is gyűlöli, teljesen felesleges, és sokszor alig használható. Rég el kellett volna feledni..
2015. okt. 2. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim válasza:
65%
+1, ugyanez a véleményem, mint az első válaszolónak.
2015. okt. 2. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
71%

A magázódás a távolságtartás kifejezése, nem a tiszteleté. Én tegeződés-párti vagyok, de van egy-két ember, akivel jobb, hogy magázódunk:)


A csendőrpertu viszont nem igazolható semmivel. Régen tényleg magázták a tanárok is a diákokat ahogy előttem írták. Kár hogy magyar nyelven ez ma már nem szokás, de vannak nyelvek, ahol igen.

2015. okt. 2. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
75%

Erre a háromra pontosan jó amit írsz.

Szituációfüggő mikor csinálja az ember tiszteletből és mikor a másik 2. Németeknél pontosan így van. Dolgoztam modernebb cégnél, mindenki mindenkit tegezett.

Dolgoztam régebbi vágású cégnél is, ott a hierarchia szintek közt magázódtak. (egyik technikus idöközben lett technikus, és elkezdett az új villanyszerlökkel magázódni, a régi kolegákkal tegezdödött továbbra, buta szitu Volt)

2015. okt. 2. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
74%
A magázódás arra való, hogy távolságot tartsunk egymás közt, mert ugye az illedelem szerint előtte engedélyt kell kérni, hogy tegezhessük egymást, viszont szerintem ez már idejét múlta. Nem szeretem amikor magáznak olyan rideg a megfogalmazás. Amikor magáznak engem mindig valami rosszra számítok, de egyébként ezt leggyakrabban a multik és a politikába szoktam hallani. :D
2015. okt. 2. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
42%

En 60 eves vagyok es nagyon nem orulnek neki ha az uzletben az eladolany 20 evesen azt kerdezne hogy "szia mit adhatok".

lehet hogy a fiatal generacinak felesleges de szerintem az idosebbek nem mind orulnek ha minden elozetes engedely nelkul letegezi oket valaki aki az unokaja lehetne.

szerinted kerdezo ez rendjen valo ha a 80 eves szomszedasszonyt a 15 eves diak hangos "szia Joli" val koszonti? mert szerintem nem.

2015. okt. 2. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
53%

Egy régi időkből fennmaradt hülyeség, aminek ma már kb. semmi értelme. A legtöbb nyelvben nincs is magázás/tegezés, és egy így is van jól. Nem irigylem a külföldieket, akik csak tanulják a magyar nyelvet, nekik ez főleg nehéz lehet. A tiszteletet ki lehet fejezni tegezve is, pl megadom a tisztelete a suliban a fiatal tanárnőnek, hiába tegeződünk.

Most még ugyan fiatal vagyok de idősebb koromban sem fogom megengedni senkinek, hogy magázzon.

Én is egyetértek azzal, hogy kikophatna már a nyelvünkből, a te az legyen te, és kész, ne pedig Maga, Ön stb.

Nem tudom más kiakadt-e már ezen, de engem az is nagyon idegesít, a laptopom, telefonom stb. is magáz :D

Az idősek pedig, akik ezt preferálják, jobb ha belenyugszanak, hogy a világ folyamatosan változik, és bizony, már 2015-öt írunk :)

2015. okt. 2. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
73%

Én sem preferálom ezt a magázódás dolgot, és bár magázom az időseket de a velem kb egyidőseket vagy kicsit idősebbeket már tegezem, de ha egy idős pl volt nem egy olyan hogy nagyapám lehetett volna és nem tűrte el hogy magázzam, és azt vettem észre hogy miután ráálltam hogy tegezzem sokkal jobbakat beszélgettünk, sokkal bizalmasabb lett a kapcsolatunk, szóval egyértelműen jobb a magázódás.


Illetve a kérdésre kérdéssel válaszolnék: Mit tud vagy egyáltalán tehet-e valamit valaki ha annak ellenére hogy nem engedi meg hogy tegezzem, én mégsem vagyok hajlandó magázni tehát tegezem?

2015. okt. 2. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
40%

Alighanem gyerekek írogatnak ehhez a kérdéshez, s a gombokat is ők nyomják.

Én 60 közelében járok, de én is voltam tizenéves. Már akkor is volt szó korosztályunkban arról, hogy hülyeség, sőt nyelvészek is úgy prognosztizálták, hogy ki fog kopni a nyelvből. És lám, nem tűnt el.

Biztosíthatok mindenkit, aki itt azt írja, hülyeség, el fog telni pár év, s ki fogja kérni, ha letegezik.

Kétségtelen, hogy régebben a társalgási forma sokkal kötöttebb volt. De ne gondoljátok, cél nélküli, s valaki kitalálta csak, hogy bosszantsa az embereket. Nem tehet, hanem könnyebbség volt, illedelmes viselkedéssel sok konfliktust el lehetet kerülni, illetve óhajtott célt elérni.

„hajlott korom” ellenére is sok tekintetben fitalos vagyok. Használom a legújabb technikákat, lazán öltözöm, ismerem a menő zenéket stb.

Ha belépek egy akarámilyen üzletbe, ahol fiatalok szolgálnak ki, a tegeződésemet gyakran rossz néven veszik, de legalábbis nem tegenek vissza.

2015. okt. 2. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
81%

# 9


3. vagyok, és majdnem a kortársad. (Ugye a netes protokoll az már a tegeződést írja elő, akkor is, ha ismerjük egymás korát és esetleg a nemét.)


Itt igazából nem a magázódással van baj, hanem a csendőrpertuval, ha egyik irányba elvárjuk, hogy magázzanak de mi lazán letegezzük őket.


Nem tudom, hogy te ezt a kérdést hogyan oldod meg, tegezed-e a tizenéveseket vagy magázod, és hogy ez kölcsönös-e vagy egyoldalú. Akinek a helyzetből fakadóan nem ajánlhatom fel a kölcsönös tegeződést, azokat én is magázom, még ha csak 12-13 éves, akkor is. És te?


A másik dolog meg az, hogy a magázódás nem olyan régi a magyar nyelvben, a 17. században kezdett megjelenni és még sokáig nem volt általános gyakorlat.


Az önözést meg az a Széchenyi vezette be alig több mint 150 éve, aki felnőtt fejjel kezdett magyarul tanulni és igazából sosem tanult meg jól. Kissé komikus ezt etalonnak tekinteni, de hát mókás ez az élet :)))

2015. okt. 2. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!