Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mi a különbség az "ön" és a...

Mi a különbség az "ön" és a "maga" kifejezés között?

Figyelt kérdés

Találtam már itt, és több helyen is erre vonatkozó kérdéseket (ki, mikor, mit használ), de azok nem adtak választ a kérdésemre. Nem arra lennék kíváncsi, hogy melyiket használjátok, hanem arra, hogy mi a különbség a két kifejezés között. Nekem a "maga" elég kemény kifejezés, sokkal szívesebben használom az "ön" kifejezést, de ahol most dolgozom, az egyik munkatársam egy nehezebb sorsú fiatal lány, múltkor a főnöknek azt válaszolta egy kérdésre, hogy "Főnök, magának adtam." mire a főnök lánya lenézően elment mellette, hogy "Maga? Pff! Ön, nem maga!" Pedig a lány maximálisan tiszteli a főnököt, egyszerűen nem olyan környezetből jött, ahol nagyobb hangsúlyt fektettek volna erre a kérdésre, viszont a használatban minimális tiszteletlenség sem volt.

Mért elvárás az "ön" kifejezés, és mért jelenik meg negatívumként a "maga" kifejezés? Mindenhol csak annyit találok, hogy a "maga" kevésbé tiszteletteljes magázási forma, de miért? Csak a hangzása miatt?



2015. máj. 26. 10:22
 1/7 anonim ***** válasza:
97%
Részben a hangzása miatt, de társadalmilag az Ön az elfogadottabb, mert udvariasabb, mint a maga. Ez nagyon régen kialakult szokás.
2015. máj. 26. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
95%

Ez a helyzettől, viszonytól függ.

Hivatalos levelezésben, így hivatalos érintkezésben is az Ön az elfogadott és elvárt.

De én el tudok képzelni olyan helyzetet, amikor a maga is teljesen helyénvaló beszédben. Teljesen a helyzettől, a szövegkörnyezettől, a hangsúlytól függ.

Pl. nem hivatalos környezetben sokszor erőltetett az önözés.

2015. máj. 26. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
11%
Az ön udvarias, a maga durva, lekezelö.
2015. máj. 26. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
48%

Az önözést Széchenyi találta ki, a magázás már abban az időben sem volt túl udvarias. A rétegzett társadalom miatt a megszólítás függött a megszólított társadalmi rangjától is (felséges, kegyelmes, méltóságos, nagyságos, stb).


[link]

2015. máj. 26. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
0%
A társadalmi ranglétrán elfoglalt helytől függ. Aki nálam magasabb polcon van, annak ön jár. A velem egyrangú, vagy nálam alacsonyabban levőnek maga dukál (lenézés nélkül). Bizonyos környezetben pedig a kend, atyafi.
2015. máj. 26. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
75%

Ha megkérdezem a szomszéd nénitől, hogy "Marika néni maga is hallotta, hogy fújt éjjel a szél?" abban semmi udvariatlanság vagy lenézés nincs. Teljesen helyénvaló.

Viszont hivatalos levélben mindig Ön, Önök, stb. használok. Vagy munkában, ha nem közvetlen a viszony, akkor is az Önt használom.

2015. máj. 26. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 piriiiii ***** válasza:

Mert így alakult ki és kész.

Kialakulhatott volna fordítva is. Szerintem nincsen oka.

Az ön megszólítás valahogy egyenesebben és nyíltabban hangzik... most bele lehetne menni itt akár a mély, magas hangokba is, de nem megyek. :D

Egyébként én megválogatom, hogy mikor melyiket használom, vagyis, inkább az ön megszólítást, mert a velem egykorúakat, vagy a 30-40 éven aluliakat tegezem, az annál idősebbeket meg önözöm, mert megérdemlik a tiszteletet. Aki meg nem érdemli meg, azzal nem is foglalkozom. Na, de azt akartam kihozni, hogy megválogatom ugyan, de sokkal jobban preferálom a tegeződést, mert emberek vagyunk, nagy általánosságban ugyanolyan érzelmekkel, és nem bekategorizálandó (rangsorolandó) tárgyak. A tiszteletet máshogyan is ki lehet fejezni.

2015. jún. 5. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!