Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért baj, ha nem szeretek...

Miért baj, ha nem szeretek semmit ami falusias, hagyományos, rusztikus?

Figyelt kérdés

Annyiszor megkapom, hogy miért vagyok ilyen bunkó, csak mert nem szeretem a falusias dolgokat. Utálom a népviseletet, a mulatós zenét, a nótákat, a falusi mentalitást, az ottani életet. Mi baj van ezzel? Sok falusi is utálja a városi életet mégse bántja őket senki, azzal nincs semmi baj.


Csak, hogy érthető legyen, NEM A FALUSIAKKAL VAN BAJOM!

2 legjobb barátnőm falusi, szóval tényleg nem. Csak az ottani szokások, rusztikus tárgyak, rusztikus éttermek, falusias beszéd, mentalitás.

Miért vagyok ezért rossz?


2012. máj. 1. 12:08
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

Egyszerűen a legújabb kor hagyományelvető, egységesítő, globalizációs folyamatának tökéletes terméke vagy.



Szerintem meg pont az az elvárt és az egységesítő, hogy midnenkinek imádnia kell a kalocsai hímzést meg a májusfát. Nekem semmi rokonom nincs vidéken, még a nagyszüleim, dédszüleim is városiak voltak. Akkor? Milyen hagyományokat kövessek? Akkora divat lett manapság ez a nagy magyar hagyományörzés, hogy az lóg ki a sorból, aki nem ájul el egy kalocsai hímzéses menyasszonyi ruhától vagy egy hagyományos menyecske ruhától(nekem nem is lesz egyáltalán menyecskeruhám, szerintem baromság. Nem azért fizetek 200 ezret a ruhámért, hogy éjfélkor levegyem) meg egy idióta vőfély szánalmas kis poénjaitól.

Mindenki annyira meghökken ezen...

2012. máj. 1. 21:52
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

"Szerintem meg pont az az elvárt és az egységesítő, hogy midnenkinek imádnia kell a kalocsai hímzést meg a májusfát. Nekem semmi rokonom nincs vidéken, még a nagyszüleim, dédszüleim is városiak voltak. Akkor? Milyen hagyományokat kövessek? Akkora divat lett manapság ez a nagy magyar hagyományörzés, hogy az lóg ki a sorból, aki nem ájul el egy kalocsai hímzéses menyasszonyi ruhától vagy egy hagyományos menyecske ruhától(nekem nem is lesz egyáltalán menyecskeruhám, szerintem baromság. Nem azért fizetek 200 ezret a ruhámért, hogy éjfélkor levegyem) meg egy idióta vőfély szánalmas kis poénjaitól.

Mindenki annyira meghökken ezen..."


Kedves Kéredező!


Az egységest én globális értelemben vettem, ahogyan azt leírtam az előző válaszomban is. Tehát globálisan egységes, azaz nemzeti, egyedi vonásoktól mentes.

Mivel minden felmenőd városi volt, és a hagyományos magyar kultúra gyökerei rurálisak, a gazdálkodó, természetközeli életmódot folytató, hívő, nagycsaládos mezővárosi/falusi/tanyasi réteghez kapcsolhatóak, elmondhatjuk, hogy Te (a családod) már generációk óta elszakadtál a hagyományos magyar kultúrától. Így nem is alakulhatott ki Benned semmilyen kötődés eziránt a kultúra iránt.


Kihangsúlyozom mégegyszer, ez nem baj, ez egy természetes társadalmi folyamat eredménye.


Neked a hagyományos magyar kultúra emiatt nem jelent semmit, hiszen nem abban nevelkedtél (egyre kevesebben nevelkednek benne), szokásai, ízlése számodra idegenek, ismeretlenek. Tökéletes világpolgár vagy.


A hagyományőrzés azért lett akkora "divat" manapság (bár pl. Kodály Zoltán népdalgyűjtési kezdeményezését nem nevezném "manapságnak", de mindegy), mert azok, akik láttak/látnak még valamit a már 100-150 éve pusztuló-eltűnő, haldokló hagyományos magyar kultúra maradványaiból, próbálnak abból, ami számukra értéket jelent, minél többet megmenteni a jövő számára.

Még ha nincsenek is ennek feltétlenül tudatában.

Pont ez a hagyomány ereje, hogy egyébként nem tudatosan, de sokan manapság is bizonyos forgatókönyv, menetrend szerint szervezik az esküvőiket. Lehetnek teljesen haladó gondolkodásúak, de valahol azt érzik helyesnek, hogy így tegyenek. Ezt, és az ehhez hasonló dolgokat nyugodtan fel lehet fogni egy letűnőben lévő hagyományos kultúra utolsó rúgásainak.


Ezt lehet megértéssel, belenyugvással, sajnálattal fogadni.

Végül lehet dühvel, elkeseredettséggel, daccal fogadni. Ez egyénfüggő.

Lehet értetlenséggel, elhatárolódással, kárörömmel fogadni.


Olyan helyzet ez ez, mint amikor (ne adja Isten) haldoklik Édesanyád.

Tudod, hogy menthetetlen, és valahogy ezt fel kell dolgoznod.


Vagy elfogadod a tényt, és a kezét fogva, együtt nevetve a régi emlékeket felidézve, mosollyal az arcán engeded elmenni.

Vagy dacolni próbálsz a ténnyel, harcolsz az életéért az utolsó pillanatig, és végül rádöbbensz (ha rádöbbensz egyáltalán), hogy csak a szenvedéseit nyújtottad meg.

Vagy bedugod valami elfekvőbe, és kapod a telefont, hogy meghalt, lehet intézni a temetést, meg végre lehet osztozkodni az örökségen.


Rajtad áll, hogy a Te emberségedhez melyik megoldás áll a legközelebb.


Mégegyszer kihangsúlyozom, nem a megsértésed a célom.

Csak a Te példádon keresztül szerettem volna kicsit összefüggésbe helyezni, láttatni olyan társadalmi feszültségeket és kérdéseket, amik foglalkoztatnak.


Nem vagyok társadalomismerettel foglalkozó szakember, ezek az én egyéni meglátásaim, laikus gondolataim.

2012. máj. 2. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

Tegnap 13:49-es vagyok:


Kedves Utolsó...Tökéletes volt a hozzászólás. ÉN köszönöm - talán a Kérdező helyett.

2012. máj. 2. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Ha ez megnyugtat: én sem akarok igazi lagzi zenéket a lagzimon, max jól feltuningolt mulatós zenéket, de azt is az idősebbek miatt, viszont modern, de nem tüc-tüc zenét szeretnék. a népviseleti dolgokat én sem nagyon szeretem, de hagyomány, érdekes annyiból, hogy mi volt régen. néptáncolni biztos nem táncolnék és menyecske ruhának sem vennék fel olyan gusztustalan népviseletes ruhát, mint jó páran szoktak, szép piros estélyi és kész.


a tájszólás meg kicsit mókás a számomra.

2012. máj. 5. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
Szánalmassssss a kérdező.
2012. aug. 27. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

egyet értek a kérdezőt kritizálókkal


sajnos, nem terjedt el még el annyira a népi hímzés annyira, amennyire jogos lenne, és amennyire büszkék lehetnénk rá.


Az a jó rabszolga, aki nem tanult, gyökereit eltépték, identitástudata nincsen, apját, anyját megtagadja, lemaradizza, mert globális nagycégeknél a városban angolnyelvű munkakört tölthet be, és a hasonló korú pénzzel felpumpált majmok befogadják a társadalmi csoportjukba. Az ilyenekkel könnyű elbánni.


Egyes csoportjait lehet etetni az ízléstelen, népzenéhez-semmi-köze mulatóssal, egy másik csoportjuk inkább a dubb-dubbra gerjed...

2012. szept. 20. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 acelsziv ***** válasza:

Keresztül kasul bejártam már az országot, de mindig érdeklődve hallgattam egyes emberek arra a vidékre jellemző tájszólását és szóhasználatát. Párszor fel is nevettem azon, hogy lám egy országban élünk és nem értem, mit beszél :D

Kérdező: Nem baj, ha utálod azt amit leírtál. Tuskó városinak még jó leszel. Csak el ne hagyd soha a várost, mert belehalhatsz.

2013. ápr. 29. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!