Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért baj, ha nem szeretek...

Miért baj, ha nem szeretek semmit ami falusias, hagyományos, rusztikus?

Figyelt kérdés

Annyiszor megkapom, hogy miért vagyok ilyen bunkó, csak mert nem szeretem a falusias dolgokat. Utálom a népviseletet, a mulatós zenét, a nótákat, a falusi mentalitást, az ottani életet. Mi baj van ezzel? Sok falusi is utálja a városi életet mégse bántja őket senki, azzal nincs semmi baj.


Csak, hogy érthető legyen, NEM A FALUSIAKKAL VAN BAJOM!

2 legjobb barátnőm falusi, szóval tényleg nem. Csak az ottani szokások, rusztikus tárgyak, rusztikus éttermek, falusias beszéd, mentalitás.

Miért vagyok ezért rossz?


2012. máj. 1. 12:08
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
Amúgy a lagzim miatt jutott eszembe a dolog, hogy ragaszkodnak sokan a mulatóshoz meg a vőfélyhez meg ilyesmikhez. Mulatósba muszáj volt belemenni, annyit csesztettek érte. Pedig hányok tőle konkrétan.
2012. máj. 1. 12:10
 2/17 anonim ***** válasza:
Miért foglalkozol azzal mit mondanak mások?Mindenki azt szeret,amit akar.
2012. máj. 1. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Nem baj, de minek kell hangoztatni? És a falusi beszédet utálni meg szimplán bunkóság, nem tehetnek róla, hogy tájszólásban, sajátos kiejtéssel beszélnek. Ez is egy szépsége országunknak, ahány tájegység, annyiféle beszéd. Nem tudom, fővárosi vagy-e, de egyébként mindenütt, még városokban is vannak tájszólások. Te is azt beszéled.
2012. máj. 1. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Nem, én a normális, HELYES magyar beszédet beszélem.

Nem tájszólásról beszéltem, hanem a paraszt beszédről: hun, mír, pínz, stb

2012. máj. 1. 12:54
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Ha van egy ízlésvilágot, amibe nem illik bele az ilyesmi, az oké. De valószínűleg előszeretettel hangoztatod is, különben nem lennél bunkónak tituálva. Talán van benned némi sznobizmus, undor a falusi dolgok iránt, ami sokakat zavarhat, ha ennek hangot is adsz.



U.i.: Ő-vel beszélök, az igazi szögedi tájszólás szerint. Hivatalba', egyetemön(!), hivatalos személyökkel, írásba' mindig a 'mekegést' használom(észre sé vönnéd, hogy amúgy nem így szoktam beszéli). Ettül függetlenül tanult embörök közt mozgok, nem vagyok 'paraszt'. A paraszt prejoratív értelmibe éppenséggel löhet vérbeli budapesti is. Hoppá-hoppá.

U.i. 2.: Van, amibe beleszületünk. Ilyen a beszéd, a kultúra, amin ugyan lehet csiszolgatni, módosítani, letagadni, palástolni. Viszont nem árt, ha az ember idővel rájön: nem a beszéden múlik semmi, ha amúgy valakinek megvan az élethez való esze és érzelmi intelligenciája.

2012. máj. 1. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Ejnye-ejnye:-)

Nem szereted a "rusztikus" stílust, a népviseletet - ez rendben van. A "mulatós" zenét is utálod, amiben egyetértünk: minőségromlás, silány giccs, akár az ún. "magyar nóta". Iszonyú kár, hogy a magyar ember elfordult a népdalaitól, hiteles zenéjétől.


Amit azonban a tájszólással beszélőkről mondasz, az visszatetsző. Abban már van valami "procc": a városba szalajtott volt-falusi gőgje. Tudod...minél csiszoltabb és műveltebb egy ember, annál inkább értékeli és tiszteli az anyanyelvét, a tájszólások színeit és gazdagságát (de még a beszélőket is, akik megőrízték, éltetik ezt).


A szokások meg..Hát, nekem csak azokkal van bajom, amelyek a mindent uniformizáló tömegkommunikációs eszközök hatására a falvakba is begyűrűztek. Nem részletezném, mire gondolok: a talmi divatokra. Nem szeretném, ha kiszorítanának olyan szokásokat, mint pl. a barátságos köszönés - ismeretlennek is..aztán a kölcsönös segítség, aminek még példáit lehet látni. Fővárosi vagyok, de falusi emberek között legtöbbször fellélegzem.

2012. máj. 1. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

A mulatós zenének mi köze a falusiakhoz? Én falun élek, mégis utálom.

Másrészről meg azért baj, mert nem egy internacionalista országban élünk, függetlenek akarunk lenni, és ehhez kellenek a hagyományaink. Én legszívesebben kalocsaiba öltöztetnélek, leöntenélek pár veder vízzel, utána pedig éjjel-nappal népzenét hallgattatnék veled. Persze előtte egy pofont is kapnál... Kozmopolita p*csa!

2012. máj. 1. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Na erről beszélek...:)

Mégis miért vagyok pi.csa, csak mert nem szeretem a kalocsai hímzést meg a népdalokat? Miért kell mindenkire ráeröltetni ezt a sok szarságot?

2012. máj. 1. 16:21
 9/17 anonim ***** válasza:

"Nem tájszólásról beszéltem, hanem a paraszt beszédről: hun, mír, pínz, stb"


Pedig ez is tájszólás, amivel példálózol.

2012. máj. 1. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Nincs semmi baj Veled.


Amit leírok, az nem sértés, hanem tények, az alapján, amit írtál.


Egyszerűen a legújabb kor hagyományelvető, egységesítő, globalizációs folyamatának tökéletes terméke vagy.

Egy természetes, hagyományos gyökereitől sikeresen elszakadt kozmopolita.

A nyelvet leszámítva a világbármely fejlett országának polgára lehetnél.


Ezek tények. És ettől nem vagy rossz ember, csak a még nem kiszakadottak (pl. én) szemében sajnálatra méltó, viszont a kialakulóban lévő új világrendben való életre tökéletesen felkészült.


Akkor vagy rossz ember, hogyha a letűnőben lévő nemzeti kultúránk roncsának képviselőit kulturális sovinizmus alapján lenézed és leszólod, magadat kiemelkedettnek, náluk többnek tartod.


Hozzátenném, hogy a magyar irodalmi nyelv valamikor ugyan olyan nyelvjárás volt, mint amit Te "parasztbeszédnek" hívsz.

2012. máj. 1. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!