Mitől lett divatos a túlzott tegeződés?
Manapság mindenhol azt tapasztalom, hogy az emberek kérdezés nélkül tegezik a másikat, vagy jobbik esetben megkérdezik, habár teljesen felesleges lenne a tegeződés. Nyilván más a helyzet egy fesztiválon, ahol alapból tegezve alakulnak a kapcsolatok, mint egy bíróságon, de mégis ezt most már általánosan elfogadott? Tehát magázva ennyire nehéz lett kommunikálni?
A munkámból kifolyólag, ha szólok valakinek érte, akkor látom rajta, hogy nem tetszik neki...
Öszintén szólva hülyeség, amit írsz, pl. az összes angol nyelvü országban nem probléma, a hivatalos kommunikációban sem, másrészt aki nem tudja egy szövegböl kideríteni, hogy az magánüygyröl szól vagy hivatalosról, annak a tegezés-magázás a legkisebb problémája, a szövegértése is gyakorlatilag nulla.
Mellesleg egy hivatalnokkal, tanárral való kommunikációban semmiféle különbséget nem jelent a tegezés vagy magázás, a lényeg, amit mondasz!
Egyébként sok országban jártam, majdnem mindenhol (nem csak angol területeken) egyre elfogadottabb hivatalos helyeken is a tegezödés, és senki nincs fennakadva rajta.
A bizosító ügyintézöje, a bank vezetöje tegez ügyfélként (meg én is viszont), de ez semmiben sem befolyásolja az ügyintézés hivatalos jellegét.
"az összes angol nyelvü országban nem probléma"
A magyar nyelvről beszélünk, úgyhogy ez pont mindegy, hogy más nyelvterületeken mi újság, főleg, hogy mi van az angolban, ahol ugye nincs külön magázó meg tegező forma, hanem máshogyan fejezik ki a tiszteletet - annyiból viszont az angolt is vehetjük példának, hogy igen, ott is kifejezik valahogyan azt, amikor mi most nem személyes ismerősként beszélgetünk egy adott helyzetben, hanem igenis megtartjuk egymástól a távolságot nyelvi eszközökkel is. De akkor már talán jobb példa lenne pl. a német nyelv, amelyikben létezik a tegezés-magázás különféle igealakok formájában is, mint a magyarban - bár nem tudom, hogy a németre mennyire van hatással az ikea, az angol nyelv, a globalizáció, meg ilyenek, és a magyar nyelv szempontjából mégiscsak tökmindegy.
"egy hivatalnokkal, tanárral való kommunikációban semmiféle különbséget nem jelent a tegezés vagy magázás, a lényeg, amit mondasz!"
Nehogy azt hidd! Egész más hatást vált ki egy tanárból, ha pl. egy szülő eleve tegezni kezdi, mint ha magázva kezd el beszélni hozzá. Tanárként mondom.
34
Na ez egy jó hülye gondolat. A rabszolgaság megjelenése haladás volt, hiszen addig a meghódított területek lakosságát kiirtották. De ugye egyetértünk abban, hogy a rabszolgaság megszűnése is haladás volt. :D
Ortega érdekesen ír erről A tömegek lázadásában.
Ugyanez elmondható a törzsi társadalomról, monarchiáról, abszolutizmusról...
És persze ilyen alapon az ősember nem szemetelte tele a bolygót, tehát visszafejlődés lenne kicsit odafigyelni a környezetünkre.
De mindegy, nem tudom, miért túráztatom magam valaki miatt, aki láthatóan ennyire ostoba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!