Mitől lett divatos a túlzott tegeződés?
Manapság mindenhol azt tapasztalom, hogy az emberek kérdezés nélkül tegezik a másikat, vagy jobbik esetben megkérdezik, habár teljesen felesleges lenne a tegeződés. Nyilván más a helyzet egy fesztiválon, ahol alapból tegezve alakulnak a kapcsolatok, mint egy bíróságon, de mégis ezt most már általánosan elfogadott? Tehát magázva ennyire nehéz lett kommunikálni?
A munkámból kifolyólag, ha szólok valakinek érte, akkor látom rajta, hogy nem tetszik neki...
A tegezödés sokkal egyszerübb - már csak a fogalmazás miatt is, a "beteg tetszik lenni" jellemzöen elriasztó mondat -, másrészt ma egyre nehezebb valaki korát megsaccolni, és az teljesen egyértelmü, hogy a magázás idövel el fog tünni.
Manapság a magázódókat - kivéve néhány hivatalos helyzetet - öregesnek, maradinak, begyepesedettnek könyvelik el kapásból, némi joggal.
Engem soha nem zavart, ha valaki letegez, az eröltetett magázás sokkal kellemetlenebb érzés. A tegezéstöl nem lesz senki tiszteletlen automatikusan, ahogy magázva is lehet akárki igen bunkó, szóval ez sem érv.
A középkori Magyar Királyságban általános tegeződés volt.
Az általános tegezést először az udvarias tegezés szándékával egészítették ki megtisztelő címekkel, megszólításokkal: te Kegyelmed, ti Nagyságotok. Ezek tehát tegező formák kezdetben.
A maga mint magázó személyes névmás. 1668-ban bukkan fel az első adata, Botka Kata Szvetenay Izsákhoz írt indulatos levelében: „Édes uram Kd engem ne fenyegessen, mert én ollyan embertől, mint maga, meg nem ijedek”.
Az udvariatlan tegezés
A korábban általános tegezés mellett, sőt vele szemben egyre jobban meggyökeresedik az udvarias, megtisztelő 3. személyű megszólítás. Ennek kétségtelen bizonyítéka az, hogy olykor már súlyos sértésnek számít a tegezés. Pápai János, II. Rákóczi Ferenc diplomatája Törökországi naplójában megörökít egy szikrázó szóváltást:
„[Henter Mihály, a fejedelem isztambuli követe:] Miért nem nékem mondotta ezeket kegyelmed, hanem szembe tractálta a fiamat. ... Tenéked meg nem engedem, hogy megverd a fiamat. – Én szólok őkegyelmének: Hát nékem mondja azt kegyelmed, hogy tenéked? – Felelt: Néked, – Hát te az én nevem, Henter uram? Az én Kegyelmes uram nem azon titulussal illet engemet, hát így kell kegyelmednek engemet becsülni, akikkel együtt egy fejedelmet repraesentálok? Nem vagyok én kegyelmednek sem a jobbágya, sem szolgája, akiket ezen nevezet illet; nem mondottam, hogy megverem a kegyelmed fiát, hanem hogy megorvoslom rendetlen magaviselését.”
A tegeződés nem új divat. Egy régi divat visszaállítása.
"A munkámból kifolyólag, ha szólok valakinek érte, akkor látom rajta, hogy nem tetszik neki..."
Mi a munkád és hány éves vagy, hogy ennyire nem szeretsz tegeződni?
Nekem a munkámból adódóan sokszor előfordul, hogy multicégek magyar leányvállalatainak területvezetőivel, CFO-jával vagy főkönyvelőjével kell beszélnem.
Ami engem illet, 23 éves vagyok, de eszembe sem jutott soha magázni őket, ahogy a többi munkatársam sem magáz senkit. Sem egymás közt, sem az ügyfélnél.
Sokkal egyszerűbb, problémamentzesebb, közvetlenebb a kommunikáció.
(A végére hozzáteszem, mielőtt valaki belekötne... Természetesen nem én tárgyalok a fent említett prominens személyekkel, de sokszor magával az ügyféllel kell konzultálnom bizonyos ügyekben.)
A magázás abból indult ki, hogy alantas személy meg se szólíthatta közvetlenül az urat. Hanem volt egy közvetítő, és még ha jelen volt is az úr, de a pór a közvetítőhöz intézte szavait, és ezért emlegette harmadik személyben az urat. Aztán a közvetítő elismételte a szavait az úrnak. (Az úr, persze, ha úgy tartotta kedve, személyesen válaszolt, tegezve.) Aztán a közvetítő személye a beszélgetés nehézkessége (ismétlés) miatt kiment a divatból, de az úr harmadik személyben való megszólítása megmaradt.
Utána egyre alacsonyabb és alacsonyabb rangú személyek várták el a magázást, végül egy idő után, persze, mindenki úrnak minősítette magát, és magáztatta magát.
Manapság ez a megalázkodás már erősen idejétmúlt, kb. fél évszázada egyre gyorsabban megy ki a divatból. A mai fiatalok nem is nagyon értik, mi lenne az egésznek a lényege, miért kellene magázniuk valakit.
Hát nem egyszerűbb az, hogy pl.: te marha, mint az hogy maga marha! (?)
Igazából Istent se magazzuk, pedig ő a világ teremtője a keresztények szemében. Pedig az egyetlen Istennél nincs nagyobb.
Röviden: Én örülök, hogy kezd kimenni a divatból, mert én nem szeretem ha magáznak, és nekem is nehéz eldönteni, hogy most magázzam vagy tegezzek valakit. Főleg mikor a 80 éves néni mondja, hogy nyugodtan tegezzem...
Totál össze vissza!
34/N
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!