A rendszerváltás előtt kevesebb volt a bünözés?
Sokkal jobb. Nem voltak bankrablások. Ha jól emlékszem,csak kettőről hallottam. A cigányok közül még a nők is mind dolgoztak, és nagyon ritka volt a betörés,vagy a lopás. Gyilkosság is elég ritka volt,és nagy port ver fel. Legtöbbjét féltékenységből követték el,és nem csak cigányok. Nem volt ennyi prosti az útszéleken,különben is büntették,éppúgy,mint a munkakerülést.
A rendőrség is hatékonyabb volt,mint most.
Akkoriban évente 300 körüli emberölés volt, most 150-200. Testi sértés, garázdaság kb. ugyanannyi volt, mint most.
Lopás sokkal kevesebb volt, mert nem volt mit ellopni. Az autók majdnem mind Moszkvicsok, Ladák, Trabantok stb., ezeket nem nagyon volt értelme lopni. A lakásokba betörni? Mindenhol ugyanazok a műanyag giccsek voltak.
Akkoriban kb. 200 ezer bcs-t jelentettek be évente, most 300-400 ezer az évi átlagos szám, elsősorban a lopások számának növekedése miatt.
Bankrablások persze hogy nem voltak: keményvaluta csak kevés bankban volt, a játékpénzekért (forint, rubel, cseh korona stb.) meg nem lehetett kapni kb. semmit.
1977-ben viszont volt egy bankrablás, a rabló 2 embert lelőtt és elvitt 100 ezer forintot. Nem lett meg a tettes.
A készpénz nem sokat ért akkoriban, egyébként emiatt egy fokkal nyugisabb világ volt: nem kellett kuporgatni a pénzt, mert az embernek nem nagyon volt rá szüksége, hogy sok pénzt felhalmozzon.
A közhiedelemmel ellentétben nem volt kisebb az erőszakos bűnözés vagy sokkal jobb a közbiztonság. Viszont nagy volt a biztonságérzet, mert az újságok nem nagyon írták meg a bűnügyeket. Az újságok a katasztrófákat is szerették elhallgatni, pl. ha egy magyar repülőgép lezuhant, az valahol a 3. oldalon lett egy kisebb hír (ma két hétig a címoldalon lenne egy hasonló ügy).
Az újságok úgy néztek ki, hogy érdekes híreket inkább külföldről hoztak, tehát rablás, kábítószercsempészet stb., ezek az NSZK-ban és az USA-ban történtek, itthonról meg olyan hírek voltak, hogy X elvtárs találkozott Y elvtárssal, Y elvtárs kiváló dolgozó díjat kapott, meg épült egy újabb húskombinát Balmazújvárosban. Emiatt a bűnözés nem volt a középpontban és nagy volt az emberek biztonságérzete. Egyébként pl. a "nyóc", a VIII. kerület a 70-es, 80-as években alapozta meg a mai hírnevét. Ma már sokkal biztonságosabb hely, mint a 80-as években.
Az erőszakos bűnözésben egyébként a 70-es, 80-as években nem az utcai rablótámadások vitték a prímet, hanem a régebbi típusú, népies bűnözés, pl. késeléssé fajuló kocsmai viták.
Gazdasági bűncselekmények (korrupció, sikkasztás) is léteztek, időnként tsz-vezetőségeket, gyárak igazgatóságait vitték el bilincsben, de ez inkább kirakat volt, hogy lássák a proletárok, hogy nem tűrjük a korrupciót, miközben persze azért a lopkodás minden szinten ment.
Van még egy ok, ami miatt ténylegesen kevesebb volt a bűnöző: zártak voltak a határok, nehéz volt külfödre menni/külföldinek idejönni, ezért kevés nemzetközi bűnbanda létezett, illetve nem jöttek külföldi bűnözők. Persze léteztek, pl. a híres magyar-olasz műkincstolvaj banda.
Vagy pl. a híres taxisgyilkosság, amikor egy itteni orosz katona megölt egy taxist. Ezt az újságok nem írhatták meg, nehogy romoljon a viszony a szovjetekkel. A katonát visszavitték a SZU-ba és rögtön felakasztották.
Voltak akkor is többszörös gyilkosok, pl. Soósék, akiket 1980-ban felakasztottak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!