Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mért alakult ki a tájszólás?

Mért alakult ki a tájszólás?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 7. 20:49
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Mert régen nem volt rádió, tévé, internet, és ezért nem volt okuk egyformán beszélni az embereknek. Sokkal zártabb közösségekben éltek, csak 1-2 falunyi távolságban utazott a többség, vagy még annyit sem.
2010. ápr. 7. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Az első válaszolónak tökéletesen igaza van.
2010. ápr. 7. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Az első válasz igaz.A sokféleségben közrejátszhatott a környező,más nemzetiségű falvak beszéde is.A háború előtt sok sváb,bunyevác,tót stb,nemzetiségű falu volt,ahol csak a saját nyelvüket beszélték.Vásárokon,búcsújáráskor megkellett érteniük a másik falu beszédét is.És ez hatással lehetett mindkét nyelvet beszélőkre.

Az un.irodalmi magyar nyelvet csak a tanultabbak beszélték,de közülük is sokan használták a tájszólást.Sárdy János pl. soha nem hagyta el teljesen a tájszólását.

A Rákosi-korszaktól lett kötelező az iskolába járás,és akkor csak az irodalmi nyelvet tanították,és igyekeztek szalonképtelenné tenni a tájszólásokat.És ekkortól kezdték elhagyni a falujukat a fiatalok.Ezért nem maradt meg sok helyen az eredeti tájszólás.

2010. ápr. 7. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2010. ápr. 7. 21:30
 5/10 anonim válasza:
100%
Előzőnek: a tankötelezettséget Eötvös József vezette be 1868-ban, nem Rákosi
2010. ápr. 7. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Lehet,hogy tankötelezettség már előzőleg is volt.De faluhelyen,és a szegényebbek körében sokan egyáltalán nem jártak iskolába,legfeljebb 4-6 osztályt végeztek el.Senkit nem büntettek meg,ha nem járt iskolába.Ezért írtam,hogy Rákosi vezette be a kötelező iskolába járást,mert aki nem ment iskolába,annak a szüleit megbüntették.
2010. ápr. 7. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem az iskolába járás törölte el a tájszólást, annak kevés köze van hozzá. A falusi iskolában hogyan tanulta volna meg a gyerek az irodalmi nyelvet, ha a tanító is többnyire helyi volt és tájszólással beszélt, valamint az összes iskolatársa? A magyar helyesírás jottista, vagyis nem adja vissza a kiejtést, a tájszólást beszélő, de iskolázott falusi azt írja jövök és azt mondja gyüvök.


Sokkal inkább fontosabb szerepe van ebben a rádiónak és a TV-nek, valamint annak hogy az átlag ember szélesebb körben mozog, nem csak a saját vagy a szomszéd falu lakosaival beszél. Meg az iskolával kapcsolatban az is fontos, hogy egyre többen jártak be középiskolába a falvakból.

2010. ápr. 8. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Ha nagyon szőrszálhasogató akarok lenni, akkor nem a tájszólás alakult ki ( az mindig is volt a nyelvben), hanem az egységes köznyelv.
2010. ápr. 8. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
azé mer tórárettettórot:)
2010. ápr. 9. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Az előttem lévők már gyakorlatilag elmondták, de röviden: nem a tájszólások alakultak ki, hanem az irodalmi nyelvek. Azaz tájszólások mindig voltak, azok közül választottak egyet "sztenderd nyelvváltozatnak" pl.: az oktatás nyelvének.

olaszok ---- toszkán nyelvváltozat

németek ---- Luter Márton némethasználata

magyarok --- budapesti

2010. aug. 14. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!